Morze Bałtyckie to doskonały pomysł na wyprawę wakacyjną i poza sezonem. Rejs po Bałtyku może być morską eskapadą w słonecznej i ciepłej porze roku lub w warunkach idealnych dla wilków morskich. Bałtyk to świetny, żeglarski akwen oferujący doskonałą rozrywkę, różniący się od popularnych rejonów śródziemnomorskich czy egzotycznych, ale przez to jeszcze ciekawszy i warty poznania.
Przede wszystkim Morze Bałtyckie może być dużo bardziej emocjonujące. Nieraz może nam się tu przydarzyć większa fala, która orzeźwi całą załogę, chociaż nie nastawiajmy się na spektakularne kąpiele. Bałtyk nawet przy większym wietrze zafunduje nam fale o maksymalnej wysokości 3-5 metrów, więc morska wyprawa będzie tu w pełni bezpieczna.
Rejs po wybrzeżu bałtyckim będzie na pewno żeglarską przygodą, dlatego jest szczególnie polecany osobom chcącym nabrać żeglarskim szlifów i nabyć nowych umiejętności. Nie ma nic piękniejszego niż chwycenie za ster, widok pięknych fal i trzymanie się kursu. Do tego dochodzi praca na pokładzie i trzymanie wachty. Na Bałtyku każdy poczuje się jak prawdziwy żeglarz.
Rejon Morza Bałtyckiego to zmienna pogoda, która dodatkowo może dostarczyć nam różnorodnych wrażeń. Zmieniają się również warunki atmosferyczne na przestrzeni roku. Od czerwca do sierpnia jest tu naprawdę ciepło i często żegluje się w pełnym słońcu. Pozostałe pory to już nierzadko wyzwanie, silniejsze wiatry i niska temperatura, czyli warunki idealne dla wilków morskich i pasjonatów żeglarstwa.
Podczas rejsu bałtyckiego nie tylko uczymy się nowego fachu i doskonalimy żeglarską sprawność, ale też zwiedzamy fascynujące wybrzeże północnej i środkowej Europy. Czeka na nas skandynawska kultura, urokliwe, duńskie miasteczka, kraina norweskich fiordów, szkierowe wybrzeże Szwecji, łowiska Zatoki Fińskiej, urozmaicona i długa linia brzegowa Estonii i Łotwy, tworząca niesamowity widok Mierzeja Kurońska na Litwie, czy słynne kurorty i plaże w Rosji, Polsce i Niemczech. Takie bogactwo kulturowe i przyrodnicze możliwe jest tylko na Morzu Bałtyckim, a poznać je można dzięki bałtyckiemu rejsowi.
Bałtyk to piękna i wyjątkowa, morska kraina, która wielu z nas może pozytywnie zaskoczyć. Niezapomnianym przeżyciem będzie tu nie tylko żegluga, ale też poznawanie niesamowitych miejsc północno-europejskiej kultury. Rejs po Morzu Bałtyckim będzie więc nie tylko świetną propozycją wakacyjną, ale też doskonałym pomysłem na odbycie żeglarskiej wyprawy poza sezonem. Podczas takiego rejsu poznasz Europę w nowej, wyjątkowej odsłonie.
Morze Bałtyckie jest świetnym akwenem do żeglowania. W okresie od czerwca do sierpnia jest tu ciepło, komfortowo i nierzadko płynie się w słońcu. Najlepszym sezonem żeglarskim jest czas od połowy kwietnia do połowy października, kiedy siła wiatru nie przekracza 7 stopni w skali Beauforta. Takie warunki są wręcz idealne do pływania i poczucia prawdziwej, żeglarskiej pasji.
Państwa położone nad Morzem Bałtyckim mają dobre połączenia z krajami europejskimi i miastami w Polsce. Dzięki naszej wyszukiwarce odnajdziesz połączenia dopasowane do terminu rejsu, skorzystasz z dodatkowych udogodnień i zaplanujesz swoją podróż. Transport lotniczy jest w obecnych czasach często wybieranym środkiem komunikacji z uwagi na jego bezpieczeństwo, komfort i szybkość.
Morze Bałtyckie zachwyci nie tylko każdego żeglarza żądnego prawdziwych morskich przygód, ale też turystów pragnących poznać Europę i jej północne zakątki w zupełnie nowej odsłonie. Rejs po Bałtyku może więc być żeglarską szkołą i fascynującą wyprawą po wyjątkowym akwenie, a także pasjonującą podróżą po najpiękniejszych rejonach północnej Europy i jej historycznych miastach.
Warta odwiedzenia jest duńska wyspa Bornholm. Popularne miejsce wypoczynku przyciąga malowniczymi trasami rowerowymi i ofertą aktywnego spędzania czasu. Każdy powinien udać się w stronę świetnie obwarowanego kompleksu średniowiecznych ruin zamku Kammershus i utworzonego przy twierdzy muzeum .
Jeżeli już jesteśmy w Danii, obowiązkowo powinniśmy zwiedzić wspaniałą stolicę, Kopenhagę. Miasto Hansa Christiana Andersena przyciąga swoimi zabytkami i nowoczesnością. Historyczne dzielnice i obiekty doskonale komponują się tu z architekturą najnowszą. Warto zwiedzić piękną rezydencję duńskich monarchów, czyli Pałac Amalienborg, a później udać się do jednego z najstarszych na świecie parków rozrywki – Ogrodu Tivoli.
Jeżeli ciekawią nas europejskie stolice, świetnym pomysłem będzie także odwiedzenie Sztokholmu z barokowym Zamkiem Królewskim i piękną, zieloną wyspą Djurgården, której największą atrakcją jest skansen z ogrodem zoologicznym i Muzeum Nordyckie.
Zwiedzający z pewnością zachwycą się zabytkowymi obiektami w Helsinkach. Tutaj obowiązkowym punktem będzie centralnie położony Plac Senacki z pomnikiem cara Rosji, Aleksandra II. Jeżeli interesuje nas kultura rosyjska, czeka na nas jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Rosji i na świecie – Petersburg nazywany Wenecją Północy. Tutaj od lat przyciąga odwiedzających słynny Teatr Maryjski, Petersburski Uniwersytet Państwowy, jeden z trzech największych muzeów świata – Ermitaż oraz, znajdujący się w okolicy miasta, barokowy kompleks pałacowo-parkowy – Carskie Sioło, czyli rezydencja carów ze zrekonstruowaną Bursztynową Komnatą.
Na spragnionych wypoczynku czekają plaże Litwy, Łotwy i Estonii, z których mnóstwo to ustronne miejsca, które żyją także podczas białych nocy. Oczywiście swoje nadmorskie atrakcje oferuje także wybrzeże polskie, z których najpiękniejsze portowe miasta, to urzekające Gdańsk, Gdynia i Sopot tworzące zróżnicowane i tętniące życiem Trójmiasto oraz wiele innych, kurortowych miejscowości przyciągających co roku coraz więcej turystów.
Rejs po Morzu Bałtyckim to niezapomniana żeglarska przygoda połączona z fascynującą eskapadą po wybrzeżu północnej Europy. Urzekające zabytki, zniewalające krajobrazy, bujna i surowa przyroda oraz idealne do wypoczynku plaże tworzą niesamowity rejon przyciągający swoją zróżnicowaną kulturą i pięknym, nadmorskim pejzażem.
Wikingowie od lat ciekawią historyków i pasjonatów ludów Północy oraz europejskiego średniowiecza. Skandynawscy wojownicy fascynują dziś swoją kulturą, tradycją i wierzeniami, które obecnie są odtwarzane w różnego rodzaju skansenach i zrekonstruowanych osadach. Wokół wikingów narosło już wiele legend i mitów, z których część to przesadzone stereotypy, które tylko przyczyniają się do ich coraz większej popularności.
Z pewnością wikingowie stali się obiektem większego zainteresowania dzięki znanemu na całym świecie serialowi „Wikingowie”. O ile film w dużej mierze jest jednak fikcją, w niewielkim stopniu przemieszaną z danymi faktograficznymi, to już na wybrzeżu Morza Bałtyckiego możemy natrafić na autentyczne i wierne pierwowzorom próby zrekonstruowania sposobu życia i kultury wikingów.
Obowiązkowym punktem na trasie śladem wikingów powinna być twierdza w mieście Trelleborg. Teren obiektu tworzą muzeum z artefaktami przypadającymi na czasy króla Haralda Sinozębego oraz drewniana osada wikingów. Każdego lata odbywa się tam rekonstrukcyjna „Bitwa pod Trelleborgiem”. W sezonie organizowane są również wikińskie jarmarki i festyny przyciągające mnóstwo turystów.
Prawdziwą mekką dla miłośników kultury wikingów jest największa na Morzu Bałtyckim wyspa Gotlandia, nazywana Wyspą Wikingów. Od lat obszar ten należał właśnie do walecznych Normanów, którzy pozostawili tu po sobie mnóstwo śladów. Wyspa jest zachwycająca i wygląda na niemal dziewiczą. Surowe piękno przyrodniczego krajobrazy współgra z ponad 100 zabytkowymi kościołami, monumentami i ruinami. Kulturę wikingów najlepiej poznamy w dedykowanej im wiosce na obrzeżach miasteczka Tofta. Oprócz zrekonstruowanych domostw i zagród, można tu też skorzystać z szeregu atrakcji, takich jak kowalstwo czy pieczenie chleba.
Wyjątkowa atrakcja czeka także w wiosce wikińskiej Foteviken. Dowiemy się tu wiele o wikińskich wierzeniach i mitach. Nauczymy się też ceramicznych wyrobów, tkactwa, kaletnictwa czy tworzenia szklanych pereł. Można także poobserwować starodawny proces konstruowania słynnych, wikińskich statków. Na prawdziwych pasjonatów czeka również możliwość stania się wolontariuszem i zamieszkania w wiosce na czas lata.
Zainteresowani sztuką wojenną w wydaniu wikingów odnajdą interesujące ich informacje i eksponaty w Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo oraz Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde, w Danii. W tym drugim dodatkowo nauczymy się strzelać z łuku oraz samodzielnie wykonywać drewniane tarcze i korale z paciorków.
Wśród tych wszystkich wskazanych miejsc kultywowania wikińskiej tradycji, należy wymienić prawdopodobnie jeden z najbardziej atrakcyjnych skansenów tego typu, którego cyklicznie odbywający się Festiwal Słowian i Wikingów przyciąga tłumy turystów. W polskiej wiosce na wyspie Wolin znajduje się obecnie 27 chat, bramy z wałami i umocnieniami oraz nabrzeże portowe. Na terenie skansenu odbywają się liczne warsztaty, podczas których można poobserwować życie codzienne wikingów, obrzędy ofiarne, posłuchać baśni i legend charakterystycznych dla tej kultury czy uczestniczyć w procesie wyrabiania ceramiki i innego rodzaju rękodzieł.
Wikingowie, jak się okazuje, są wciąż żywi nad Bałtykiem i coraz głośniej dopominają się o zainteresowanie ich kulturą. Rejs szlakiem wikińskich wiosek będzie świetną atrakcją, podczas której nie tylko doświadczymy rozrywki, ale też wiele nauczymy się o dawnej historii północnej części Starego Kontynentu.