rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Brytyjski akcent na końcu Europy, czyli o Gibraltarze słów kilka

Brytyjski akcent na końcu Europy, czyli o Gibraltarze słów kilka

Niewiele jest tak nietypowych miejsc na świecie, a tak się składa, że Gibraltar nie można posądzać o przeciętność. Wszystko tu jest bardzo specyficzne – położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, klimat, kultura, a nawet atrakcje i waluta. Przedstawiamy kilka podstawowych faktów i ciekawostek na temat Gibraltaru, które z pewnością zachęcą do wybrania się w żeglarski rejs& nbsp;właśnie w kierunku tego półwyspu.

  1. Państwo w mieście

Gibraltar zalicza się do miejsc o bardzo niewielkich rozmiarach administracyjnych. Chociaż należy przyznać, że tak naprawdę nie należy do tzw. mikropaństw. Dlaczego? Kraj ten jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii i stanowi jej część, co w przeszłości, a nawet obecnie rodzi kontrowersje polityczne i liczne spory. W praktyce Gibraltar traktowany jest jak państwo-miasto i takie też sprawia wrażenie na przybywających tu turystach.

 

  1. Skała Gibraltarska

Dominująca w krajobrazie półwyspu i tworząca wspaniały widok, prawdziwa wizytówka tego obszaru, czyli Skała Gibraltarska. Jest wypełniona najróżniejszymi atrakcjami. Nie tylko więc zachwyca swoją okazałością i walorami krajobrazowymi, ale też świetnie nadaje się do zwiedzania. Na szczyt można dostać się kolejką górską z obowiązkowym przystankiem przy Jaskini Małp, w okolicy której natrafimy na jedną z największych lokalnych atrakcji, czyli małpki. Na szczycie czeka nas powalający widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. W drodze powrotnej warto wybrać szlaki piesze i przy okazji zwiedzić tunele wydrążone pod Skałą przez Brytyjczyków, z których część otwarta jest dla zwiedzających.

  1. Makaki gibraltarskie

Wspomniane małpki to makaki gibraltarskie, zwane też magotami, które pozostają jedną z największych atrakcji na półwyspie. Gatunek ten, chociaż zagrożony wyginięciem i intensywnie chroniony, budzi spore kontrowersje zarówno wśród obrońców praw zwierząt, jak i mieszkańców Gibraltaru. Sympatyczne zwierzęta potrafią być niebezpieczne i skutecznie uprzykrzyć życie osobom zwiedzającym Skałę. Ich obecność na półwyspie to długa i interesująca historia, która zdążyła już obrosnąć licznymi legendami. Więcej o makakach gibraltarskich dowiesz się z poświęconego im tekstu na naszym blogu.

 

  1. Gibraltar brytyjski

Przynależność do Wielkiej Brytanii do czegoś zobowiązuje, dlatego na Gibraltarze dostrzeżemy mnóstwo wpływów angielskich, takich jak czerwone budki telefoniczne, piętrowe autobusy, i wszechobecny, brytyjski akcent. W sklepach zapłacimy funtami, a podczas narodowych świąt Wielkiej Brytanii na ulicach pojawią się ludzie przebrani w tradycyjne stroje i mundury i zaczną uroczyście celebrować obchody.

  1. Idealne miejsce dla miłośników zakupów i łowców okazji

Gibraltar świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które uwielbiają zakupowe szaleństwo. Przez niemal całą długość miasta przebiega Main Street, czyli główna ulica, wzdłuż której znajdziemy mnóstwo interesujących sklepów, pubów, restauracji i kawiarni w stylu brytyjskim, w których skosztujemy ulubionych dań Brytyjczyków. Nietrudno natrafić również na sklepy oferujące sprzedaż w strefie bezcłowej.

Gibraltar to wyjątkowy półwysep na krańcu Europy. Mamy tu piękne widoki, wyjątkowe atrakcje i nietypową, jak na ten obszar kulturę. Ta wspaniała mieszanka zaowocowała jednym z najlepszych miejsc na spędzenie wakacji lub do odwiedzenia podczas żeglarskiego rejsu.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli wybieramy się do Chorwacji na niezapomniany, żeglarski rejs po Adriatyku, to jedną świetną decyzję mamy już za sobą. Możemy jednak urozmaicić nasz pobyt i wybrać ekscytującą atrakcję zapadającą na długo w...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Wenecja to wspaniała kolebka włoskiej kultury, ale ogromny wkład w jej rozwój mieli także mieszkający tu od wieków Żydzi. Ich historia w tym mieście była długa i trudna. Nie ulega wątpliwości, że obecnie znajdujące...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 6 września 2018
Jedna z najbardziej nietypowych i urzekających stolic na świecie to obowiązkowy punkt trasy dla wszystkich żeglarzy wybierających norweskie akweny. Oryginalność miasta polega między innymi na jego malowniczym położeniu...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
95Ofert rejsów
13 055Mil morskich w ofercie
7 326Połączeń lotniczych
616Atrakcji turystycznych
695Wolnych koi