rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Brytyjski akcent na końcu Europy, czyli o Gibraltarze słów kilka

Brytyjski akcent na końcu Europy, czyli o Gibraltarze słów kilka

Niewiele jest tak nietypowych miejsc na świecie, a tak się składa, że Gibraltar nie można posądzać o przeciętność. Wszystko tu jest bardzo specyficzne – położenie geograficzne, ukształtowanie terenu, klimat, kultura, a nawet atrakcje i waluta. Przedstawiamy kilka podstawowych faktów i ciekawostek na temat Gibraltaru, które z pewnością zachęcą do wybrania się w żeglarski rejs& nbsp;właśnie w kierunku tego półwyspu.

  1. Państwo w mieście

Gibraltar zalicza się do miejsc o bardzo niewielkich rozmiarach administracyjnych. Chociaż należy przyznać, że tak naprawdę nie należy do tzw. mikropaństw. Dlaczego? Kraj ten jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii i stanowi jej część, co w przeszłości, a nawet obecnie rodzi kontrowersje polityczne i liczne spory. W praktyce Gibraltar traktowany jest jak państwo-miasto i takie też sprawia wrażenie na przybywających tu turystach.

 

  1. Skała Gibraltarska

Dominująca w krajobrazie półwyspu i tworząca wspaniały widok, prawdziwa wizytówka tego obszaru, czyli Skała Gibraltarska. Jest wypełniona najróżniejszymi atrakcjami. Nie tylko więc zachwyca swoją okazałością i walorami krajobrazowymi, ale też świetnie nadaje się do zwiedzania. Na szczyt można dostać się kolejką górską z obowiązkowym przystankiem przy Jaskini Małp, w okolicy której natrafimy na jedną z największych lokalnych atrakcji, czyli małpki. Na szczycie czeka nas powalający widok na Cieśninę Gibraltarską i góry Atlas. W drodze powrotnej warto wybrać szlaki piesze i przy okazji zwiedzić tunele wydrążone pod Skałą przez Brytyjczyków, z których część otwarta jest dla zwiedzających.

  1. Makaki gibraltarskie

Wspomniane małpki to makaki gibraltarskie, zwane też magotami, które pozostają jedną z największych atrakcji na półwyspie. Gatunek ten, chociaż zagrożony wyginięciem i intensywnie chroniony, budzi spore kontrowersje zarówno wśród obrońców praw zwierząt, jak i mieszkańców Gibraltaru. Sympatyczne zwierzęta potrafią być niebezpieczne i skutecznie uprzykrzyć życie osobom zwiedzającym Skałę. Ich obecność na półwyspie to długa i interesująca historia, która zdążyła już obrosnąć licznymi legendami. Więcej o makakach gibraltarskich dowiesz się z poświęconego im tekstu na naszym blogu.

 

  1. Gibraltar brytyjski

Przynależność do Wielkiej Brytanii do czegoś zobowiązuje, dlatego na Gibraltarze dostrzeżemy mnóstwo wpływów angielskich, takich jak czerwone budki telefoniczne, piętrowe autobusy, i wszechobecny, brytyjski akcent. W sklepach zapłacimy funtami, a podczas narodowych świąt Wielkiej Brytanii na ulicach pojawią się ludzie przebrani w tradycyjne stroje i mundury i zaczną uroczyście celebrować obchody.

  1. Idealne miejsce dla miłośników zakupów i łowców okazji

Gibraltar świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które uwielbiają zakupowe szaleństwo. Przez niemal całą długość miasta przebiega Main Street, czyli główna ulica, wzdłuż której znajdziemy mnóstwo interesujących sklepów, pubów, restauracji i kawiarni w stylu brytyjskim, w których skosztujemy ulubionych dań Brytyjczyków. Nietrudno natrafić również na sklepy oferujące sprzedaż w strefie bezcłowej.

Gibraltar to wyjątkowy półwysep na krańcu Europy. Mamy tu piękne widoki, wyjątkowe atrakcje i nietypową, jak na ten obszar kulturę. Ta wspaniała mieszanka zaowocowała jednym z najlepszych miejsc na spędzenie wakacji lub do odwiedzenia podczas żeglarskiego rejsu.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
O bogactwie Morza Adriatyckiego łatwo jest się przekonać wyruszając na jeden z chorwackich żeglarskich rejsów połączony z wędkowaniem. Nie musimy dysponować najlepszym sprzętem, aby złowić wyjątkowe okazy cennych...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Wenecja to wspaniała kolebka włoskiej kultury, ale ogromny wkład w jej rozwój mieli także mieszkający tu od wieków Żydzi. Ich historia w tym mieście była długa i trudna. Nie ulega wątpliwości, że obecnie znajdujące...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 6 listopada 2017
Jedna z najbardziej znanych wysp w chorwackiej części Adriatyku, to obowiązkowy cel wielu żeglarskich wypraw po Dalmacji. Lawendowa Wyspa, bo tak mieszkańcy i turyści nazywają to miejsce, od lat urzeka swoim pięknem,...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
259Ofert rejsów
35 592Mil morskich w ofercie
19 974Połączeń lotniczych
613Atrakcji turystycznych
1 896Wolnych koi