rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Palermo – miasto kontrastów

Palermo – miasto kontrastów

Włochy to kraj śródziemnomorskiego piękna, egzotycznych krajobrazów i słonecznej pogody, ale także fascynującej kultury. Każdy z rejonów gorącej Italii to świat interesujących tradycji, odmiennych warunków przyrodniczych i długiej historii. Kwintesencją tej wyjątkowej kultury jest stolica Sycylii – Palermo.

  1. Architektura miasta

Palermo nazywane jest często krainą nieoczywistego piękna i miastem kontrastów. Nic dziwnego, jeżeli przyjrzymy się chociażby tutejszej architekturze oraz sposobie życia mieszkańców. Zabytkowe, spektakularne budowle o kunsztownym wykończeniu i antycznym kształcie sąsiadują z dzielnicami o mniejszym przepychu, obiektami współczesnego budownictwa oraz rejonami uboższymi. Gdzieniegdzie natrafiamy także na efektowne murale i mniejsze fragmenty budynków ozdobionych graffiti. Obok gwarnego centrum wypełnionego luksusowymi galeriami i kolorowymi fasadami drogich sklepów toczy się codzienne życie Sycylijczyków w dzielnicach mieszkańców. Warto czasem zejść w stronę którejś z bocznych uliczek, należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie swojego portfela, ponieważ turyści są w mieście narażeni na kradzieże.

 

  1. Zabytki

Palermo to miasto o długiej historii, które powstało jeszcze w okresie starożytności jako kolonia fenicka. Dlatego dziś zwiedzający odnajdą tu mnóstwo interesujących i zróżnicowanych zabytków. Kilka obiektów robi tu szczególne wrażenie swoim ogromem, jak pozostałości murów rzymskich, Pałac Normanów, katedra S. Rosalia z pięknymi mozaikami oraz liczne kościoły w stylu romańskim, gotyckim, barokowym czy renesansowym i średniowieczny most Ponte dell’Ammiraglio. W rejonie Starego Miasta zwiedzający z pewnością zwrócą uwagę na słynne narożne kamienice Quattro Canti, które przyciągają wzrok niemal identycznymi elewacjami ozdobionymi posągami. Obowiązkowym punktem spacerowej trasy będzie również tzw. Fontanna Wstydu, czy oryginalne Katakumby Kapucynów, na które jednak powinny uważać osoby szczególnie wrażliwe. Monumentalne budowle, mniejsze place, kunsztownie wykończone kamienice i pałace, pozostałości antyku, a nawet cichy ogród botaniczny – Palermo zachwyci niejednego pasjonatę historii i zabytkowych miejsc.

  1. Street Art

Palermo to nie tylko starówka, zabytki i luksusowe dzielnice. Miasto tętni życiem także na obrzeżach i w dzielnicach, w które rzadko zapuszczają się turyści. To tam można natrafić na słynne murale i miejsca ozdobione wybitnymi dziełami street artu. Sztuka uliczna ma się tutaj naprawdę dobrze. Powinniśmy się jednak jak najszybciej starać się nacieszyć nią oko, ponieważ szybko znika. W świecie sztuki szczególe walory przypisuje się dziełom francuskiego artysty Chrystiana Guémy znanego jako C215, który w oryginalny sposób nawiązał do obrazów słynnego włoskiego malarza Caravaggio. Barokowy twórca swoim kontrowersyjnym stylem bycia oraz szokującymi dziełami trochę przypomina nadzwyczajne i zaskakujące Palermo.

 

  1. Niezwykły klimat Sycylii

Palermo to trudne miasto dla turystów – zachwyca lub zniechęca i odpycha. Specyfika tego miejsca to zaniedbane ulice, mniej estetyczne rejony i pełne przepychu dzielnice, starówka wypełniona zabytkami, a wszystko to w bliskim sąsiedztwie, które niejednego zwiedzającego może wprawić w osłupienie. To w Palermo narodziła się mafia sycylijska. Miasto wydaje się wciąż dźwigać swoje brzemię trudnej historii, przy tym jednak dla wielu turystów zyskuje niebanalny urok oraz pozwala na poznanie prawdziwego ducha i natury sycylijskiej wyspy.

Palermo będzie idealnym miejscem żeglarskiego rejsu, dla tych uczestników morskiej wyprawy, którzy nie zrażą się pierwszym, nie zawsze dobrym wrażeniem, jakie robi sycylijskie miasto. Poszukiwaczy prawdziwej kwintesencji włoskiego stylu życia Palermo z pewnością zaintryguje.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli wybieramy się do Chorwacji na niezapomniany, żeglarski rejs po Adriatyku, to jedną świetną decyzję mamy już za sobą. Możemy jednak urozmaicić nasz pobyt i wybrać ekscytującą atrakcję zapadającą na długo w...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Wenecja to wspaniała kolebka włoskiej kultury, ale ogromny wkład w jej rozwój mieli także mieszkający tu od wieków Żydzi. Ich historia w tym mieście była długa i trudna. Nie ulega wątpliwości, że obecnie znajdujące...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 6 września 2018
Jedna z najbardziej nietypowych i urzekających stolic na świecie to obowiązkowy punkt trasy dla wszystkich żeglarzy wybierających norweskie akweny. Oryginalność miasta polega między innymi na jego malowniczym położeniu...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi