rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Śródziemnomorskie skorupiaki – jak je przyrządzać i obrać

Śródziemnomorskie skorupiaki – jak je przyrządzać i obrać

Jednym z najczęściej spotykanych przysmaków, nie tylko Morza Adriatyckiego, ale w nadmorskich miejscowościach w ogóle, są skorupiaki. Amatorzy owoców morza zachwycają się krewetkami, homarami i krabami podczas żeglarskich rejsów. Jeżeli pierwszy raz mamy zamiar skosztować tych specjałów, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi ich przyrządzania i obierania.

 

Najczęściej spotykane i najbardziej popularne są krewetki. Możemy je dostać także w Polsce. Nie są u nas towarem deficytowym. Najczęściej kupujemy je w postaci mrożonej. Nie oddają one jednak pełni bogatego smaku. Jeżeli chcemy skosztować prawdziwie świeżych, najlepszych krewetek, to takie dostaniemy właśnie w Chorwacji

Możemy je kupić w niemal każdej nadmorskiej miejscowości, znajdują się w prawie wszystkich kartach restauracji oraz na lokalnych targach. Krewetki dzielą się na te bardzo małe, najlepsze do sałatek, średnie i duże, czyli tzw. tygrysie. Ich obieranie nie jest trudne, ani czasochłonne. Wręcz przeciwnie, wiele osób uważa to za czystą przyjemność i uwielbia w gronie znajomych lub rodziny biesiadować przy krewetkach.

Jeżeli już przystępujemy do obierania krewetki, pamiętajmy, że nie jemy głowy i nóg, więc odrywamy je w pierwszej kolejności. Mięso, które nadaje się do spożycia znajduje się w odwłoku. Na dalszym etapie powinniśmy usunąć powłokę mięsa, czyli cienki pancerzyk. Jest na to kilka sposobów.

Można wspomóc się łyżką, ścisnąć pancerzyk i go podważyć, a później rozchylić i wyciągnąć całe mięso. Po stronie grzbietu, w mięsie znajduje się żyłka przypominają nitkę, często zakończona igłą, należy ją wyciągnąć. Czasami w tym celu trzeba trochę oskubać kawałek mięsa.

W przypadku homara i kraba sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga wprawy. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z obrazowym filmem, z których odnalezieniem nie powinniśmy mieć problemu. Do wszystkich wspomnianych skorupiaków ma jednak zastosowanie ta sama zasada: spożywamy zawsze tylko i wyłącznie białe mięso.

Podczas każdorazowego obierania przygotowujemy sobie miejsce na odpadki, których będzie sporo. Żaden skorupiak nie nadaje się do spożywania w całości. Po obieraniu myjemy dokładnie ręce. Najlepiej w wodzie z cytryną, która niweluje nieprzyjemny zapach. Możemy też swobodnie wspomagać się dłońmi podczas obrabiania. Nie ma nic złego w wyciąganiu palcami białego mięsa np. w gronie znajomych.

Skorupiaki można gotować w posolonej wodzie z dodatkiem pietruszki, która wpływa na niekorzystny morski zapach. Wodę po ugotowaniu możemy z powodzeniem wykorzystać jako bulion. Jeżeli przygotowujemy kraba czy krewetkę w wodzie z dodatkiem warzyw, to zostanie nam świetny bulion warzywny, idealny do zupy. Mięso skorupiaków dzięki warzywom zyska też wspaniałe aromaty, a jest na nie bardzo podatne.

 

Jeżeli chcemy poznać prawdziwą śródziemnomorską kuchnię ze wszystkim jej wyjątkowymi smakami i aromatami, to skorupiaki są obowiązkowym przysmakiem do skosztowania. Można je przyrządzać na różne sposoby. Oprócz gotowania w wodzie warto wypróbować gotowanie na parze. Kraby, krewetki i homary bardzo silnie chłoną aromaty i wydzielają swoje własne, unikalne smaki, które zachwycą każdego smakosza.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
W dzisiejszych czasach wciąż poszukujemy czegoś więcej. Wakacje spędzone w kurorcie czy w jednym mieście już nie fascynują i powoli stają się banalnym wyborem. Pewną odskocznią są jednodniowe lub kilkugodzinne atrakcje...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Spokojne morze, cierpliwe oczekiwanie, cichy szum fal i każdorazowa ekscytacja po wyławianiu sieci – tak wyobrażamy sobie połowy rybaków na morzach bogatych w podwodne okazy. Czy tak wygląda codzienność poławiacza?...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 1 stycznia 2019
Posiadanie chociażby najbardziej podstawowego sprzętu elektronicznego takiego jak telefon komórkowy wydaje się być dziś absolutną koniecznością. Jest to w końcu jeden z podstawowych środków komunikacji, który nie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
80Ofert rejsów
10 994Mil morskich w ofercie
6 170Połączeń lotniczych
613Atrakcji turystycznych
586Wolnych koi