rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Susak – nietypowe miejsce w Chorwacji

Susak – nietypowe miejsce w Chorwacji

Chorwacja wyróżnia się interesującą kulturą i krajobrazem naturalnym. Chorwaci i ich specyficzny styl życia od lat fascynują przybywających do dalmackiego kraju turystów i żeglarzy. Długie tradycje nadmorskie i wyspiarskie Chorwacji sprawiają, że jest to miejsce kojarzące się z relaksującym żeglowaniem, konobami z regionalnymi przysmakami, architekturą z charakterystyczną dachówką, kamienistym wybrzeżem i przejrzystym Adriatykiem.

Oryginalność chorwackiego krajobrazu i kultury polega także na tym, że każda wyspa, fragment wybrzeża i nadmorskie miasteczko różnią się od siebie. Tutaj widać wpływy różnych narodowości, epok i historii. Na tej pięknej, żeglarskiej mapie znajdują się jednak miejsca, które zaskakują szczególnie nawet samych Chorwatów. A ponieważ morskie rejsy idealnie nadają się do poznawania obszarów nieoczywistych, niedostępnych czy po prostu niezwykle interesujących, dziś przybliżymy jedno z takich oryginalnych miejsc, a jest nim wyspa Susak.

Susak to jedna z najbardziej wysuniętych na zachód wysp Chorwacji Znajduje się w pobliżu znanej wyspy Losinj i zarówno od niej, jak i pozostałych wysp Adriatyku różni się niemal pod każdym względem.

 

  1. Piasek zamiast skał

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą, wyróżniającą Susak na tle chorwackiego krajobrazu jest jej budowa geologiczna. W przeciwieństwie do typowych, kamienistych wysp Dalmacji, Susak jest piaszczysta. Jeżeli chcielibyśmy dokładnie zbadać jej budowę, okazałoby się, że składa się z piasku ułożonego na wapiennej skale. W praktyce oznacza to, że będziemy tu mogli wypocząć na piaszczystych plażach, chociaż nie zabraknie też wybrzeża klifowego. Piasek od razu rzuci nam się w oczy i to dosłownie, ponieważ łatwo zauważyć, że z racji swojego podłoża Susak jest bardziej „zakurzona”.

  1. Ustronny wypoczynek

W porównaniu do swoich popularnych, wyspiarskich sióstr, Susak to niezwykle ustronne i spokojne miejsce, do którego nie dotarły wielkie kompleksy wypoczynkowe i tłumy turystów. Niewielka sieć dróg to w dużej mierze piaszczyste ścieżki, po których nie poruszały się nigdy samochody. Nie zabawimy się w klubach nocnych, ale za to odpoczniemy od zgiełku, zderzymy się z autentyczną atmosferą sielskiego wypoczynku i zetkniemy się z prawdziwą kulturą nietypowej Chorwacji

  1. Plaże nie tylko piaszczyste

Piaszczysta wyspa to oczywiście piaszczyste plaże, ale dla wielbiciel kamienistych zatoczek i klifów wciąż znajdą się miejsca idealne do wypoczynku. Po stronie wschodniej plaże są piaszczyste, mniej wietrzne, świetne do spokojnego plażowania. Zachodnia część to już formacje skalne, więcej wiatru i warunki doskonałe do uprawiania sportów wodnych. Rodzinom z dziećmi polecamy Spiazę, a amatorom nurkowania i snorkelingu Nasuzanski.

 

  1. Lokalna kultura

Mieszkańcy wyspy i ich kultura jest dosyć oryginalna nawet dla Chorwatów zamieszkujących pozostałe rejony kraju. Tutaj przede wszystkim usłyszymy specyficzny dialekt, na który wpływ miły języki: starochorwacki, angielski, włoski i francuski. Mieszkańcy skupieni są w jedynej miejscowości na wyspie, czyli Susak, która podzielona jest na dwie osady: Gornje Selo i Donje Selo. Tutaj oprócz kilku zabytków, takich jak kościół św. Mikołaja, czy latarnia morska, naszą uwagę powinny przyciągnąć ludowe stroje. Kolorowe, falbaniaste suknie noszone przez kobiety zachwycają przede wszystkim podczas ważnych uroczystości, takich jak śluby, a ich wyjątkowe piękno podkreślają ludowe tańce.

Susak to miejsce, które przypomina nam, jak barwnym, pełnym różnych kultur i odmienności krajem jest Chorwacja Gdy już myślimy, że poznaliśmy dobrze Dalmację, przemierzyliśmy wzdłuż i wszerz wody Adriatyku i zobaczyliśmy już wszystko, natrafiamy na Susak, który wciąż zaskakuje, a jednocześnie daje nam okazje do poznania lokalnego kolorytu i idealnego, spokojnego wypoczynku.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Marina Zadar znajduje się w samym centrum liczącego ponad trzy tysiące lat miasta. Jej położenie jest bardzo dogodne nie tylko dlatego, że obiekt usytuowany jest w środkowej części Zadaru, ale również z powodu tego,...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 24 lipca 2017
Twórcy filmowej adaptacji „Gry o Tron” wybrali Chorwację jako jeden z krajów, w którym kręcone są kluczowe sceny dla fabuły znanego na całym świecie serialu. David Benioff, producent wykonawczy i scenarzysta...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
środa, 29 listopada 2017
Gwadelupa to jedna z najbardziej atrakcyjnych destynacji na Karaibach. Turyści i żeglarze wybierają ją ze względu na dobrą infrastrukturą turystyczną, piękne warunki naturalne i zróżnicowane atrakcje. Na czym polega...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
98Ofert rejsów
13 467Mil morskich w ofercie
7 558Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
717Wolnych koi