rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Wyspa Hvar - garść faktów i krótki przewodnik

Wyspa Hvar - garść faktów i krótki przewodnik

Jedna z najbardziej znanych wysp w chorwackiej części Adriatyku, to obowiązkowy cel wielu żeglarskich wypraw po Dalmacji. Lawendowa Wyspa, bo tak mieszkańcy i turyści nazywają to miejsce, od lat urzeka swoim pięknem, warunkami naturalnymi oraz zabytkowymi miastami i miasteczkami. W czym jednak tkwi urok wyspy Hvar? O tym poniżej.

 

  1. Lawendowa Wyspa

Alternatywne, chociaż nie mniej znane określenie wyspy nie wzięło się oczywiście znikąd. Wystarczy podpłynąć do wyspy na niewielką odległość, aby ujrzeć ciągnące się uprawy lawendy. Obecnie duża część lądu jest porośnięta właśnie lawendą i rozmarynem. Tworzy to nie tylko niesamowity krajobraz, który na długo zapada w pamięci, ale pobudza też nasze zmysły. Zarówno lawenda, jak i rozmaryn to rośliny niezwykle aromatyczne, których woń jest bardzo silna. Dlatego przebywając na wyspie, mamy wrażenia pobytu w innej, niemal magicznej rzeczywistości. Co więcej, odrobinę tej magii możemy zabrać ze sobą, dzięki możliwości zakupu olejków aromatycznych i innego rodzaju kosmetyków, kadzidełek itd. Wyspa Hvar zamknięta w butelce? O tym marzy każdy żeglarz i podróżnik.

  1. Miasta i miasteczka na wyspie

Jeżeli poza podziwianiem i upajaniem się naturalnym pięknem wyspy, marzy nam się również odrobina zwiedzania i spacer po klimatycznych uliczkach, to na wyspie Hvar mamy ku temu wiele możliwości. Na początku warto wspomnieć miasto Hvar, które jest tutaj największym ośrodkiem miejskim. Warto udać się w stronę pięknego portu, zabytkowej starówki oraz XVII-wiecznego teatru. Prawdziwe zatrzęsienie zabytków sięgających czasów antyku odnajdziemy w mieście Stari Grad. Świetną atrakcję zapewnią również dwie opuszczone, „uśpione” wioski Malo Grablje i Velo Grablje. Obowiązkowo powinniśmy zabrać ze sobą aparat, ponieważ okazji do uwieczniania pięknych krajobrazów na zdjęciach będzie bardzo dużo.

  1. Raj dla rowerzystów

Jeżeli jesteś amatorem rowerowych wycieczek, to Hvar jest idealnym miejscem na rozwijanie tej pasji. Utworzono tu specjalne trasy właśnie dla miłośników dwóch kółek. Wyspa Hvar cieszy się urozmaiconym krajobrazem, dlatego znajdą tu coś dla siebie zarówno zwolennicy rekreacyjnych wypraw połączonym z podziwianiem widoków, jak i spragnieni większego wysiłku oraz górskich tras w stronę niewielkich wzniesień. Droga w pełnym upale połączona z trudniejszym szlakiem może być wspaniałym przeżyciem, nie mówiąc o wyjątkowych widokach rozpościerających się z wyższych punktów na wyspie.

 

  1. Ustronne, skaliste plaże

Wyspa Hvar zapewnia relaksujący wypoczynek na skalistych i żwirowych plażach. Tego rodzaju kąpieliska mają w sobie dużo uroku. Kamieniste wybrzeże to przejrzysta woda, która w tym miejscu przyjmuje niesamowity, turkusowy kolor. Plaże na Hvarze zapewniają wszystko to, co najlepsze w chorwackim krajobrazie nadmorskim. Dobrze osłonięte zatoki od wiatru, łagodne ujście do wody i bliskość śródziemnomorskich drzew sosnowych gwarantują ukojenie i cień w najbardziej upalnej porze dnia. Zdecydowanie polecamy tego rodzaju wypoczynek osobom stroniącym od nadmiernej ilości turystów oraz ceniącym sobie ciszę i spokój. Takie atrakcje będą w pobliżu miast: Milna, Sv. Nedjelja, Zavala, Ivan-Dolac, czy Zaraće.

Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z najlepszych wakacyjnych destynacji nie tylko w samej Chorwacji ale także w Europie i na świecie. Warto właśnie tutaj rozpocząć swoją przygodę z Chorwacj � i morskimi rejsami żeglarskimi, ponieważ Hvar skupia w sobie wszystko to, co najlepsze w krajobrazie, kulturze i sposobie wypoczynku w Chorwacji Pozwól ponieść się aromatowi lawendy, dawnej historii zaklętej w malowniczych, miejskich starówkach i idealnemu wypoczynkowi w skalistych zatokach wyspy.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Skutery wodne to chyba jedna z bardziej znanych przez szerokie grono turystów atrakcji, która skutecznie uprzyjemni żeglarski rejs. Każdy z nas widział skutery mknące z niesamowitą szybkością po morskich wodach....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
środa, 7 marca 2018
Słyszysz Casablanka, a na myśl od razu przychodzi ci Humphrey Bogart, złota era Hollywood i jeden z największych, oskarowych dzieł filmowych? Skojarzenie jest zarówno trafne, jak i zupełnie nieprzystające do rzeczywistości....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 30 czerwca 2018
Norwegia wyróżnia się wyjątkowymi warunkami przyrodniczymi. Jej krajobraz jeszcze przed laty został ukształtowany przez lodowce, a bliskość koła podbiegunowego oraz działalność Prądu Zatokowego znacząco wpływa na...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi