rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Australia
Ikona

Australia

Mapa Australia

Kraj:   Australia

Akwen: Ocean Spokojny

Ocena (5/5) :

Australia to zarówno kontynent jak i państwo demokratyczne, położone na półkuli południowej pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym. Otoczony jest Morzem Koralowym, Morzem Tasmana, Wielką Zatoką Australijską, Morzem Timor czy Morzem Arafura. Kontynent Australia obejmuje wyspę Tasmania oraz kilka mniejszych wysp z nią sąsiadujących. Australia jest szóstym, pod względem powierzchni państwem świata. Jego stolicą jest Canberra, a największym i najpopularniejszym miastem Sydney. Australia jest członkiem ONZ, Wspólnoty Narodów, G20, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, ANZUS - Paktu Bezpieczeństwa Pacyfiku, APEC, Pacific Islands Forum oraz WTO - światowej Organizacji Handlu. Nazwa Australia pochodzi od określenia Terra Australis o znaczy Ziemia Południowa.  Dawniej wierzono, że na południowej części półkuli ziemskiej znajduje się duży kontynent. Okazało się jednak, że australijski kontynent nie był tak duży jak przypuszczano, ale nazwę pozostawiono. Australia dzieli się na 6 terytoriów. Należą do nich Australia Zachodnia, Terytorium Północne, Australia Południowa, Queensland, Nowa Południowa Walia, Queen Victoria. 

Najgęściej zaludniona część kontynentu to wschodnie i południowo-wschodnie wybrzeże. Kontynent wyróżnia się najbardziej płaskim kontynentem ze średnią wysokością 330 m. Najwyższy szczyt kontynentu to Góra Kościuszki mająca wysokość 2228 metrów  n.p.m., którą odkrył Paweł Edmund Strzelecki -  polski podróżnik geolog i odkrywca. Wyróżnia się tu największy obszar pustynny niż na  jakimkolwiek innym kontynencie, a dwie trzecie powierzchni podlega klimatowi suchemu lub  półsuchemu. Linia brzegowa Australii nie jest urozmaicona o czym świadczą tylko dwie duże zatoki - Zatoka Karpentaria i Wielka Zatoka Australijska. Kontynent zamieszkuje 16 milionów osób, a na wyspie znajduje się 5 metropolii,gdzie każdą z nich zamieszkuje ponad 1 miliona ludzi. 

Australia należy do bardzo rozwiniętych krajów nie tylko pod względem gospodarki czy turystyki, ale także produkcji i usług. Ogromne bogactwa naturalne pozwalają być Australii jednym z najważniejszych dostawców węgla, rudy żelaza i złota oraz jedynym producentem boksytu - skały osadowej złożonej z wodorotlenków glinu, którego głównym składnikiem jest aluminium na świecie. Wzdłuż zachodnich wybrzeży ciągnie się teren poddany gruntom ornym. Pas ziemi uprawnej osłonięty jest zachodnim zboczem Wielkich Gór Wododziałowych. Do najpopularniejszych zwierząt, poza kangurami, zalicza się tu także owce.

Canberra, stolica Australii, położona jest bliżej wschodniej części wybrzeża na południowy zachód od Sydney. Stolica, tak jaki i Sydney, wyróżniają się nowoczesną architekturą i układem ulic czy zabudowań. Canberre charakteryzują dwa centralne Place - Canberra Central i Canberra Capital Hill. Na mniejszym placu - Canberra Central - znajduje się park z wysokimi  zimozielonymi roślinami stanowiący park miejski. Na drugim placu, który jest połączony z pierwszym, znajduje się nowoczesny budynek parlamentu Australii Parliament House, biblioteka oraz Ogrody kwiatowe.  Aleje połączone są z ulicami, ale wspólnie tworzą punkt widokowy i oś widokową w kierunku Muzeum Old Parliament House,  i parku pamięci, gdzie odbywają się liczne festyny oraz imprezy miejskie. Na uwagę zasługuje także nowoczesny budynek Sądu Najwyższego Australii z kaskadowo ułożoną fontanną przed jej wejściem High Court of Australia, Galeria Sztuki National Portrait Gallery, oraz Galeria Sztuki National Gallery of Australia. Będąc w tym rejonie, nie można nie wybrać się do parku z nowoczesnymi rzeźbami - Sculpture Garden, które zaskakują swoją formą  i położeniem w przestrzeni. Do atrakcji turystycznych należą tu także nowoczesne nabrzeże, gdzie znajduje się National Capital Exhibition. Ogrody tu zlokalizowane oraz parki są bardzo popularne wśród mieszkańców i przyjezdnych. Chętnie odwiedzanym miejscem jest Senator Gardens, gdzie zobaczyć można kwitnące wieloletnie glicynie czy Park House Of Representatives Formal Gardens, który łączy w sobie nowoczesną architekturę z roślinnością. Tak ogromne założenie parkowe pozwala nie tyle spędzić miło czas, ale także każdy znajdzie tutaj przestrzeń dla siebie. W stolicy, warto wybrać się do Pomnika Wojennego - Narodowego Miejsca Pamięci o żołnierzach Australian War Memorial. Ukazuje się on na osi widokowej wcześniej wspomnianego placu. Stolica oferuje wiele innych nowoczesnych i historycznych zabudowań, dzięki którym wypoczynek tutaj będzie w pełni udany, a każda minuta czasu, intensywnie użytkowana. Jednak nieco dalej od stolicy, warto wybrać się na wieżę widokową  Telstra Tower skąd rozpościera się widok na całe miasto lub skorzystać z wypożyczalni łodzi i popływać po miejskim jeziorze.

Drugie miasto, którego nie można przegapić na kontynencie, jest Sydney.  Tu tak samo jak w poprzednim mieście, trzeba spędzić nieco więcej czasu. Sydney posiada ogromną przeprawę promową i jest znane z kilku nowoczesnych i wartościowych budynków architektonicznych, popularnych na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest opera Sydney Opera House mająca kształt żagli. Znajduje się tuż przy przeprawie promowej. Układ ulic nie jest tak promienisty jak w stolicy, więc ciekawe budynki architektoniczne rzeźby i zabytki są porozrzucane po całym mieście, ale większość życia turystycznego koncentruje się w centralnym, nowoczesnym jego punkcie. Poza interesującymi budynkami architektonicznymi, w mieście znajduje się bardzo dużą ilość parków i ogrodów.  Należą do nich między innymi Tarpeian Precinct Lawn, Royal Botanic Garden, Ogród botaniczny Choo Choo Express, po którym można się przejechać czerwoną kolejką, Australian Rockery Lawn, Royal Botanic Gardens, Park Różany Rose Garden & Pavilion, w którym znajduje się także wspaniała i zdumiewająca Palmiarnia z ciekawą architekturą i rzeźbami z roślin The Calyx. Kierując się w stronę południa natrafić możemy na park z imponującym fontanną  Archibald Fountain, i Ogrodami kwiatowymi Sandringham Garden. Tu także znajduje się płytki zbiornik wodny Pool of Reflection, w którego wodzie odbija się budynek Anzac Memorial. Jednak najbardziej nowoczesnym i obleganym parkiem miejskim jest Park Tumbalong Park i sąsiadujący z nim Park Japoński Chinese Garden of Friendship.  W nowoczesnej dzielnicy miasta, która znajduje się tuż za portem,, można skorzystać nie tylko z atrakcji krajobrazowych, ale także dostępnego tarasu widokowego znajdującego się wokół szczytów nowoczesnych wieżowców, na przykład  Sydney Tower Eye. Sydney znane jest także z popularnej rzeźby, która przyciąga stale mnóstwo ludzi. Jest nią srebrna fasolka, a dokładniej rzeźba o nazwie Cloude Gate, wokół której miliony ludzi robi pamiątkowe zdjęcia. W Sydney funkcjonuje stacja metra, dzięki której można dostać się do najważniejszych miejsc, dotrzeć na lotnisko, które się tu znajduje, oraz do odległych dzielnic czy miejscowości np. Campeltown. Jedne linie metra obejmują część północną, inne południową część miasta, ale umożliwiają swobodne przemieszczanie się po tutejszych okolicach. Sydney jest ogromnym miastem, którego nie sposób zwiedzić w jeden dzień, jednak na kontynencie na uwagę zasługuje jeszcze kilka istotnych punktów. Warto rozpocząć podróż po wodzie właśnie od strony Sydney. Jego poszarpana budowa wybrzeża pozwala odkryć piękne choć maleńkie zatoki, przy których cumuje mnóstwo małych i dużych jednostek, odkryć popularne przystanie jachtowe znajdujące się przy rajskich plażach, ale także wypłynąć wzdłuż brzegów kontynentu by zobaczyć wszystkie atuty tego miejsca. 

W centralnym punkcie kontynentu nie można pominąć wizyty w Parku Narodowym, o wcześniej wspomnianym największym obszarze pustynnym. Obszar rozległych, piaszczystych terenów, którym nie sposób znaleźć zakończenia, pokrywa potężną część centralnej części kontynentu. Żółto - pomarańczowa powierzchnia ziemi bez roślin, naprawdę robi wrażenie, szczególnie wtedy, kiedy zwiedza się ją po wizycie w stolicy czy Sydney. Wielu śmiałków podróżuje po piaszczystym rejonie samochodami terenowymi, czy motocyklem. Nie sposób jest przejść takiej ogromnej odległości, a brak przygotowania do podróży może stać się udręką a nie przyjemnością. W niektórych miejscach, gdzie na skarpach znajduje się więcej roślinności, spotkać można kangury, czy zobaczyć interesujące odłamy skalne. Im bardziej na południe tym przy wybrzeżu napotkać można klify oraz licznie żyjące w naturze wielbłądy, kangury czy inną zwierzynę. Należy uważać na drogę, aby nie zrobić im krzywdy. Ciekawe klify prezentują się w parku Nullarbor National Park. Na południowym - zachodzie krajobraz ulega zmianie i ponownie zaczyna w nim dominować większa ilość zieleni. Jest to  zauważalne już nieznacznie w parku Cape Arid National Park, a  już całkowicie w Parku Narodowym Fitzgerald River National Park.

Rozpoczynając podróż po zachodnim wybrzeżu natrafić można na znajdujące się tu miejscowości. Do największej z nich Perth warto wybrać się na dłużej. Miejsce nie tylko posiada zwartą, gęsta zabudowę, ale także liczne atrakcje i kilka jezior. Jest tu także tzw. Rzeka Łabędzia, której nie sposób pominąć zwiedzając Australię. Warto opłynąć ją łodzią i dotrzeć do miejsca, gdzie znajduje się charakterystyczny, niebieski dom na wodzie. Jest nie tylko interesujący w swojej formie, ale także świetnie komponuje się z błękitem nieba i wody. Turyści chętnie robią sobie przy nim pamiątkowe zdjęcia. Kiedy krajobrazy miejskie będą już dla Nas wyczerpujące warto wybrać się do kolejnego interesującego parku narodowego. Po piaszczystych, a następnie skalnych terenach przychodzi czas na rośliny łąkowe i kwitnące w parku Moore River National Park. Im wyżej w kierunku północy tym bardziej przechodzimy do piaszczystych terenów, które następnie zmieniają się w malowniczy, tajemniczy świat Parku Krajobrazowego Karijini National Park. To miejsce jest wyjątkowe. Połączenie wielkiego Canionu, z rajskimi zatoczkami i wodospadem w jednym. To wszystko otoczone cudownymi skamielinami i przekrojami glebowymi o różnej kolorystyce, które dają wrażenie, jakby było się wewnątrz groty, a do tego wszystkiego krajobrazy urozmaica soczysta zieleń pojawiających się sporadycznie. Wizyta w tym miejscu jest koniecznością. Obserwacja tak bajkowego krajobrazu nie należy do codziennych. Podobny efekt układu skał daje wizyta w Millstream Chichester National Park, ale nie jest już tak zachwycająca jak poprzednia. Będąc na północy kontynentu warto wybrać się na obserwację wodospadu Mitchell River National Park. Poszarpana od tej strony linia brzegowa Australii pozwala odkryć piękne klify, i groty od strony wody oraz urokliwe, malutkie zatoczki 

Warto zwiedzić także Park Narodowy Kakadu, gdzie również można zobaczyć wodospady, ale także krokodyle, bawoły, czaple, czy zrelaksować się pływając w tutejszych wodach. W którymkolwiek miejscu Australii by się nie było kontent oferuje tak różnorodne wizerunkowo krajobrazy oraz tak odmienną ilość atrakcji, że zarówno miłośnicy wody, nowoczesnej architektury, zabawy czy głodni przygód odkrywcy znajdą tu dla siebie miejsce na ziemi.  

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Nowa Kaledonia to wyspa we Francji, której stolicą jest Numea. Wyspa położona jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Malezji, na wschód od Australii i na północny-zachód od Nowej Zelandii.  Wyspa wchodzi...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Vanuatu to Państwo na Oceanie Spokojnym, na północny - wschód od Nowej Kaledonii, na zachód od wyspy Fidżi i na południowy - wschód od Wyspy Salomona. Republika Vanuatu położona jest na 83 wyspach Nowych Hebrydów,...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Nowa Zelandia to państwo wyspiarskie położone na południowo - zachodnim Pacyfiku. Dzieli się na dwie główne wyspy - Północną o powierzchni 114,7 km2 i Południową o powierzchni 150,5 km2 rozdzielone Cieśniną Cooka,...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
33Ofert rejsów
4 535Mil morskich w ofercie
2 545Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
242Wolnych koi