rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Barcelona
Ikona

Barcelona

Mapa Barcelona

Kraj:   Hiszpania

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (4/5) :

Barcelona to miasto położone w północno-wschodniej Hiszpanii. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym, od strony Morza Balearskiego. Barcelona jest stolicą prowincji i wspólnoty autonomicznej Katalonii i drugim co do wielkości miastem Hiszpanii. Znana na świecie jako metropolia o znaczeniu globalnym. Jest bowiem jednym z wiodących na świecie, turystycznych, gospodarczych, targowo - wystawienniczych i kulturalno - sportowych centrów. Ponadto Barcelona posiada największy port morski w Europie, międzynarodowe lotnisko i duży węzeł komunikacyjny w postaci rozbudowanej sieci autostrad czy linii kolejowych. Położenie miasta na północno-wschodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego i Hiszpanii, a także położenie około 110 km na południe od grzbietu Pirenejów i granicy z Francją, jest punktem bardzo dobrze skomunikowanym z innymi regionami świata. Miasto ograniczone jest także od północy rzeką Besòs i od południa rzeką Llobregat.

Barcelona uważana jest za miejsce z najlepszymi plażami miejskimi na świecie, łagodnym klimatem śródziemnomorskim, wieloma zabytkami i terenami rekreacyjnymi oraz dziewięcioma obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ogromna ilość zabytków i ciekawej architektury współczesnej, ukazuje jak wiele atrakcji można spotkać w tym mieście. Do głównych z nich i najbardziej obleganych przez turystów, które koniecznie trzeba zobaczyć są szczególnie te, które są wpisane na listę UNESCO. W pierwszej kolejności należy zatem zwiedzić w Barcelonie Park Güell, będący dużym ogrodem z elementami architektonicznymi o bardzo nietypowych kształtach i formach wizualnych. Do kolejnych interesujących zabudowań należą budynki zaprojektowane przez Antoniego Gaudiego, w tym: Casa Milà wybudowana w latach 1906 - 1910, zachwycający budynek kościoła secesyjnego Sagrada Família, który jest jednym z symboli Barcelony a jednocześnie w 2010 roku został konsekrowany przez papieża Benedykta XVI. Budynek posiada 115 m wysokości jest jednym z najwyższych kościołów świata, a docelowa jego wysokość ma wynieść 170 m. Kolejnym budynkiem z dzieł Gaudiego jest Casa Batlló - budynek mieszkalny znajdujący się przy Passeig de Gracia 43. Jest on nie tylko bogato zdobiony z zewnątrz a na jego fasadzie zobaczyć można liczne motywy zwierząt, kości (umieszczone jako balustrada balkonów), łuski (umieszczone na dachu) czy rybie łuski (które pokrywają ściany budynku). Zdobione jest także całe wnętrze, a projektant Antoni Gaudi zaprojektował także detale wyposażenie wnętrz jak np. meble, oświetlenie czy żyrandole znajdujące się w budynku. Gaudi zaprojektował także mały kościółek Cripta de la Colonia Güell - zbudowany dla ludzi pracy z przedmieścia Barcelony choć nigdy nieukończony, pałac Palau Güell czy budynek Casa Vicens powstały w latach 1883 - 1888 znajdujący się przy ulicy Carolines 24-26.

Pozostałymi obiektami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest Pałac Muzyki Katalońskiej, Szpital św Pawła czy śródziemnomorska sztuka skalna Półwyspu Iberyjskiego. Ta ostatnia to 5 miejsc w prowincji Barcelona, gdzie istnieją prehistoryczne rysunki kopalniane. Jednak nie tylko zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zasługują na dłuższą uwagę. W mieście znajdują się bowiem przepiękne budowle, obok których nie można przejść obojętnie. Do najbardziej charakterystycznych należy Neogotycka Bazylika Mniejsza Sagrat Cor znajdująca się na górze Tibidabo. Na jej szczycie widnieje posąg Jezusa skierowanego w stronę miasta. Bryła budynku jest imponująca nie tylko ze względu na swoje położenie i piękną, jasną fasadę, ale także liczne zdobienia i charakterystyczne wieżyczki. Równie imponująca wizualnie jest Katedra Gotycka w Barcelonie będąca jednocześnie siedzibą Archidiecezji Barcelońskiej. Jest jednym z cenniejszych przykładów architektury gotyckiej, a jej dokładna nazwa to Katedra Świętej Eulalii - Catedral de la Santa Creu i Santa Eulàlia. Do wartych odwiedzenia zabytków należy także Barokowa Bazylika La Mercé, Gotycki Kościół Santa Maria del Mar, Gotycki Kościół Santa Maria del Pi, oraz Place Plac Hiszpański - Plaça d'Espanya, będący głównym placem w Barcelonie powstałym w 1715 roku, który wyróżnia się dwoma 47 metrowymi wieżami weneckimi, fontanną z rzeźbami Miquela Blaya, oraz centrum handlowym, które powstało na miejscu dawnej Areny Byków - Plaça de toros de les Arenes.

Kolejnym wartym uwagi placem jest Plac Kataloński - Plaça de Catalunya, będący ważnym węzłem komunikacyjnym i jednym z głównych placów w mieście, otoczony hotelami, eleganckimi sklepami i instytucjami finansowymi. W tak rozbudowanym mieście nie mogło zabraknąć także pałaców i zamków. Do najbardziej interesujących należy Pałac Królewski - Palau Reial Major, składający się z trzech odrębnych budynków: Saló del Tinell, Kaplicy św. Agaty, i Palau del Lloctinent. Wartym uwagi jest również Pałac z XVII wieku, w którym obecnie znajduje się siedziba Unii Śródziemnomorskiej - Palau Reial de Pedralbes, oraz Zamek na Wzgórzu Montjuïc - Zamek Montjuïc. Kolejnym wartym uwagi, jest Zamek Trzech Smoków - Castell dels Tres Dragons - będący głównym budynkiem Expo 1888. Podróżując i zwiedzając miasto, warto wybrać się także do Hiszpańskiego Miasteczka - Poble Espanyol, gdzie znajduje się Muzeum Architektury obejmujące przecznice budynków zlokalizowanych wokół rynku. Dzięki temu, można się przenieść w klimat starego hiszpańskiego miasta, a samo miejsce oferuje wiele rozrywek, zarówno w dzień jak i w nocy, jak np. El tablao Carmen czyli pokazy flamenco. Podobne przesłanie i charakter ma średniowieczna dzielnica barcelońskiego Starego Miasta - Barri Gòtic.

Koniecznie trzeba przespacerować się także najsłynniejszą aleją Barcelony - La Rambla, która łączy plac Kataloński z portem. Na tej niezwykłej szerokiej promenadzie znajdują się liczne bary i restauracje, w których warto spróbować lokalnych i hiszpańskich przysmaków. Popularne są także w Barcelonie areny walk byków - La Monumental i wcześniej wspomniana Plaza de toros de las Arenas, przekształcona w centrum handlowe. Zakupy można także zrobić w XIX wiecznej, krytej hali targowej - La Boqueria, nazywanej również Wielkim Bazarem. Przechadzając się ulicami miasta, warto przystanąć przy Łuku Triumfalnym - Arc de Triomf, zobaczyć pomnik Krzysztofa Kolumba usytuowany pomiędzy deptakiem La Rembla i Port Vell, a mający wysokość 60 metrów. Dodatkowymi ciekawymi atrakcjami, które oferuje miasto, jest wieża radiowo - telewizyjna, na której na 152 piętrze znajduje się platforma obserwacyjna dostępna dla zwiedzających, z której rozciąga się cała panorama miasta. Wieczorami warto wybrać się na pokaz magicznej fontanny - Font màgica. Jest to zespół fontann powstały w 1929 roku, który ukazuje widowiskowe spektakle artystyczne połączenia wody, światła i dźwięku. Ciekawym miejscem jest także Obserwatorium Astronomiczne - Obserwatorium Fabry (Observatori Fabra) znajdujące się na wzgórzu Tibidabo oraz największe akwarium i oceanarium w Europie - L’Aquàrium de Barcelona, z którego można oglądać ponad 8000 ryb, przechodząc podwodnym 80 metrowym szklanym tunelem. Na ulubieńców nietypowych rozrywek czeka jeszcze Morski Park Rozrywki - Marineland Catalunya znajdujący się w Palafolls. Składa się on z morskiego ogrodu zoologicznego oraz wodnego parku. Pobawić się można także w parku Parc d'Atraccions del Tibidabo - Park Atrakcji Tibidabo, w którym znajduje się m.in wesołe miasteczko, kino i muzeum automatów, a na obrzeżach miasta również można się wybrać do parku miniatur - Catalunya en Miniatura. Na obrzeżach miasta zobaczyć można również sławny klasztor - Opactwo Matki Bożej w Montserrat, będący męskim klasztorem benedyktyńskim, położonym na wzgórzu Monsterrat.

Dla chcących uciec od zgiełku dużego miasta, znajdzie się także kilka nadmorskich atrakcji. Do głównych z nich należą plaże - Plaża miejska Barceloneta, plaża Bogatell, Sat Sebastia, Somorrostro, Mar Bella, Sant Miquel, Nova Mar Bella, Nova Icària czy Llevant. Barcelońskie plaże sklasyfikowane zostały przez National Geographic i Discovery Channel za najlepsze plaże miejskie na świecie, więc warto chociaż na chwilę na ich odpocząć robiąc przerwę w rejsie po Morzu Śródziemnym. Spokojniejszymi miejscami do wypoczynku są także parki, których w Barcelonie jest aż 85. Warto wybrać się chociaż do jednego z największych parków miejskich np. do parku Parc de la Ciutadella, Parc de Montjuïc, do Botànic de Barcelona - Barcelońskiego Ogrodu Botanicznego, parku Parc del Laberint d’Horta - w formie labiryntu, wcześniej wspomnianego parku Park Güell, parku Parc del Castell de l’Oreneta, parku Parc de Diagonal Mar, parku Parc del Poblenou, czy wielu innych. Dzięki lokalizacji tak atrakcyjnego miasta przy morskim wybrzeżu, warto zwiedzić całą linię wybrzeża od strony wody. Ogromna przystań jachtowa - Port Olimpic, a także przystań jachtowa przy porcie i nieco mniejsze przystanie na granicach miasta, pozwalają zatrzymać się na dłużej w tym urokliwym i pełnym ciekawych przeżyć miejscu, kiedy odbywamy rejs po hiszpańskich miejscowościach czy wyspach na Morzu Śródziemnym. Bulwary, promenady, nowoczesny budynek PRBB Parc de Recerca Biomèdica de Barcelona o nietypowym kształcie, wyróżniający się i widoczny głównie od strony morza, nietypowy Hotel Marriott w Barcelonie zlokalizowany przy samej linii brzegowej morza, przy falochronie i plaży, do tego rozbudowane kompleksy sportowo - rekreacyjne czy parki - to wszystko można zobaczyć opływając linię brzegową miasta. Ponadto dzięki możliwości wypożyczenia łodzi czy kostiumów do nurkowania można poznać podwodny i nadwodny świat osobiście, a liczne sporty wodne, windsurfing, kitesurfing, jazda na skuterach wodnych, a nawet nieco spokojniejsze hobby jakim jest wędkarstwo, są tu codziennymi widokami.

Aby zwiedzić całą Barcelonę trzeba wybrać się do niej na dłużej, jednak skorzystanie z wszystkich atrakcji jakie miasto oferuje, nawet jak nie będzie możliwe za pierwszym razem, to będzie w planach rejsu na kolejny raz. Do zwiedzenia jako wisienka na torcie jest bowiem np. największy park rozrywki - Tibidabo Amusement Park, z którego zobaczyć można jak wiele elementów Barcelony już udało się zwiedzić lub oddalonego parku rozrywki Port Aventura w pobliżu miejscowości Salou - największego wesołego miasteczka w Hiszpanii. Rejsy w Hiszpanii nie skończą się na jednej wizycie w Barcelonie. Będzie chciało się tu wracać stale.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Torrent de Pareis jest górskim potokiem i ogromnym wąwozem z malowniczą trasą spacerowo - turystyczną, biegnącą przez głęboki kanion, na brzegu Morza Balearskiego w Hiszpanii. Charakteryzuje się jaskiniami i małą...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Hiszpańskie Puerto de Soller inaczej nazywane Port de Soller, położony jest nad zatoką Badia de Soller przy Morzu Balearskim, w pobliżu wioski Sóller, w zachodniej części wyspy Majorka. Otoczony jest masywem górskim...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Serra de Tramuntana jest pasmem górskim na Wyspie Majorka, należącym do archipelagu Balearów, Na Morzu Śródziemnym od strony Morza Balearskiego. Zajmuje długość 90 km i 10 km szerokości, pokrywając całą zachodnio-północną...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
33Ofert rejsów
4 535Mil morskich w ofercie
2 545Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
242Wolnych koi