rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Fidżi
Ikona

Fidżi

Mapa Fidżi

Kraj:   Fidżi

Akwen: Ocean Spokojny

Ocena (4/5) :

Fidżi to państwo złożone z wysp i położone w południowo - zachodniej części Oceanu Spokojnego. Fidżi zlokalizowane jest na wschód od Vanuatu, na zachód od archipelagu Tonga i na południe od archipelagu Tuvalu. Państwo Fidżi położone jest na ponad 332 wyspach i 500 wysepkach pochodzenia wulkanicznego, które są otoczone rafami koralowymi. Wyspy charakteryzują się górami wulkanicznymi sięgającymi ponad 1200 m n.p.m., porośniętymi lasami równikowymi i sawannami. Największymi wyspami są tu wyspy Viti Levu i Vanu Levu - stanowiąca połowę powierzchni Fidżi. Także na niej, znajduje się najwyższe wzniesienie - Tomanivi mające 1324 m n.p.m. oraz stolica państwa Suva, znajdująca się na południowo - wschodnim wybrzeżu. Na wyspach dominują trzy języki - angielski będący pozostałością po Brytyjczykach, fidżyjski i hidustai (Hindi fidżyjskie). 

Głównym źródłem dochodu wyspy  jest turystyka i rolnictwo, w tym uprawa trzciny cukrowej, produkcja cukru, tytoniu, palmy kokosowej, wydobycie złota, srebra, miedzi czy połów ryb. Na wyspie Fidżi znajduje się Park Narodowy Koroyanitu National Heritage Park, gdzie nie tylko można zobaczyć wspaniałe wodospady, formacje skalne, czy popływać w skalistym potoku, ale także zjechać na linie, odpocząć w lesie przy brzegu wody, poobcować z papugami czy kozami, zjeść ananasa prosto z natury, czy pooglądać krajobrazy z punktów widokowych. Na wyspie znajduje się kilka zabudowań i pomników wartych uwagi. Jednym z nich jest muzeum w miejscowości Ba - Ba Civic Museum czy ratusz Ba Town Council. Interesujące krajobrazy można zobaczyć także wzdłuż linii rzeki Ba river oraz u jej ujścia do oceanu. Wyspę można zwiedzać asfaltowymi drogami, więc z jednej miejscowości łatwo dostać się do drugiej. Ruch jest tu lewostronny, więc trzeb mieć to na uwadze wypożyczając samochód do podróżowania. W miejscowości Lautoka znajduje się pole golfowe Lautoka Golf Club oraz kort tenisowy dla miłośników dodatkowych sportów. Znajduje się tu również przystań jachtowa i port  Lautoka Wharf oraz targ rybny, gdzie kupi się świeżo złowione ryby.W każdej miejscowości na wyspie, można natrafić na liczne kościoły, meczety,czy sale spotkań świadków jehowy. Pokazuje to, jak duża jest tu odrębność kulturowa.

Po wschodniej stronie wyspy, na nabrzeżu znajduje się piękna przystań jachtowa o nazwie Vuda Marina. Cumują w niej bardziej zamożne jachty i łodzie, tu także można wypożyczyć motorówki oraz skutery wodne. Na południe od przystani zlokalizowany jest  międzynarodowy port lotniczy Nadi International Airport, a niedaleko niego przy zatoce Nadi Bay kolejny większy port i przystań jachtowa - Port Denatau. Tu także licznie cumują statki i jachty, a ulubionym miejscem nadwodnego wypoczynku są znajdujące się przy przystani kawiarnie i restauracje. Jedną z bardziej popularnych jest Cardo’s Cafe, z licznymi białymi stolikami ustawionymi praktycznie przy samej linii wody.Na wyspie można skorzystać z parku wodnego Big Bula Waterpark, pola do minigolfa, pola golfowego Denarau Island,  a nawet z centrum skoków spadochronowych  Free Fall Fiji Skydive Company. Skoki spadochronowe są tu bardzo popularną atrakcją, a przeżycie takiej adrenaliny i obserwacja pięknych widoków jest niezapomnianą chwilą, nie tylko na ziemi czy w wodzie, ale także niebie. Ciekawym miejscem jest punkt widokowy z armatą - Momi Battery Historical Park. Na południe od niego można natrafić na piękny kurort wypoczynkowy Fiji Marriott Resort Momi Bay z usypaną wyspą, na której znajdują się liczne domki skierowane na zatoczkę i domki na wodzie. Można tu skorzystać z wypoczynku w barze Fish Bar czy restauracji hotelowej. Miejsce to, wyróżnia się pięknymi plażami i turkusową wodą. 

Im dalej na północ, przy wyspie znajduje się maleńka wyspa Robinson Crusoe Island.  Poza piękną plażą na wysepce znajdują się także boisko do gry w siatkę, restauracja i jest tu możliwość wypożyczenia kajaków. Urokliwa wyspa przyciąga wielu żeglarzy i miłośników żeglowania. Ciekawą plażę można zastać również przy zatoce Natadola Harborur w miejscowości Sanasana. Poza plażowaniem warto wykorzystać możliwość zwiedzania regionu konno, w grupie, z przewodnikiem. Przychodząc ściężką wzdłuż wybrzeża można dostać się do kolejnej małej miejscowości o nazwie Vanumbua, a za nią natrafić na kolejne pola golfowe Natadola Bay Golf Course. Interesujący jest także Park Narodowy Sigatoka Sand Dunes oraz park rozrywki Kula WILD Adventure Park w okolicach ujścia rzeki Sigatoka River. Park Narodowy charakteryzuje się ogromnymi wydmami przypominającymi niekiedy małą pustynię. W parku rozrywki jest możliwość zjazdu na linach czy ślizgawce wodnej, ulokowanej pomiędzy drzewami. Napotkać można tu także zwierzęta, m.in. papugi o barwnym upierzeniu. Równie ciekawą atrakcją jest park linowy Kila World, gdzie na dużych wysokościach można spróbować swoich sił wspinaczkowych i zobaczyć krajobrazy otoczenia. Warto wybrać się na trasę spacerową Mount Korobaba znajdują się na południowej stronie wyspy, gdzie jest wyższy rejony gór. Z niego, naszym oczom ukazuje się piękny widok, na poszarpane wybrzeże wyspy i bezkres oceanu. Licznie przybywają tu turyści, by móc napawać się tym pięknym widokiem. 

W stolicy wyspy Suva, na uwagę zasługują takie budynki architektoniczne jak muzeum Fiji Museum, kilka kościołów lub świątyń, ale przede wszystkim położony na północny-zachód Park Narodowy Colo-I-Suva Forest Park. Na południowy-wschód od miasta znajduje się także lotnisko Nausori Airport.

Kierując się w stronę zachodnią, do najbardziej popularnych punktów zwiedzanych przez turystów należy plaża Kiuva Beach, i kilka niewielkich miejscowości. Wschodnią część zwiedzić można od strony wody lub samochodem, trasą na lądzie, która mija wszystkie okolice i osady. Mijając Dystrykt Zachodni, na północy znajduje się zatoka viti levu wyróżniająca się pięknym krajobrazem i interesującym brzegiem.  Na wodzie widnieją często niewielkie łódki, które pływają po zatoce lub stoją tu zacumowane.

Na najbardziej, na północ, wysuniętej części wyspy, przy miejscowości Volovoli, znajduje się piękny kurort, z zielonymi punktami widokowymi, skalistym wybrzeżem i turkusową wodą. Odpływająca stąd motorówki umożliwiają nie tylko krótki rejs wzdłuż wybrzeża, ale także podróż na sąsiednią wyspę Nananu-i-Ra island czy Nananu-i-Cake island. Krajobrazy i punkty widokowe odznaczają się tu intensywnością kolorów i wrażeń wizualnych. Wartym uwagi resortem jest także Golden Point Resort, który ma nie tylko  usypany i otoczony wałem basen i kanał wodny, ale oferuje wypożyczalnie kajaków, możliwość skosztowania lokalnych przysmaków w restauracji czy opalanie się na  usypanych nabrzeżach . 

Wyspa ma ogromne możliwości w kwestii zwiedzania. Swoje miejsce odnajdą tu zarówno miłośnicy żeglarstwa, sportów wodnych, sportów ekstremalnych, wspinaczki, pieszych wędrówek, miłośnicy plażowania czy chętni przygód i odkrywanie nowych miejsc. 

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Yasawa Island to archipelag wysp, położony na Oceanie Spokojnym, na północny - zachód od wyspy Fidżi i na południe od Archipelagu Vanuatu. Nazwa pochodzi od słowa yasawa co oznacza niebo. Ysawa Island  to nie tylko...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Tonga to państwo leżące na Archipelagu Tonga, na południowym Pacyfiku, w Polinezji. Wyspa, a dokładniej grupa wysp, znajduje się pomiędzy Nową Zelandią, a Hawajami, na południe od Samoa, na wschód od Fidżi. Archipelag...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Vanuatu to Państwo na Oceanie Spokojnym, na północny - wschód od Nowej Kaledonii, na zachód od wyspy Fidżi i na południowy - wschód od Wyspy Salomona. Republika Vanuatu położona jest na 83 wyspach Nowych Hebrydów,...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi