rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Fuerteventura
Ikona

Fuerteventura

Mapa Fuerteventura

Kraj:   Hiszpania

Akwen: Ocean Atlantyk

Ocena (4/5) :

Hiszpańska wyspa Fuerteventura położona jest na Oceanie Atlantyckim, na północny - zachód od wybrzeży Afryki, jest częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wraz z wyspami Lanzarote i Gran Canaria tworzy prowincję Las Palmas. Nazwa wyspy pochodzi od francuskich słów “forte aventure” co oznacza “mocną przygodę”, a jej nazwę nadał francuski żeglarz Jeana de Béthencourt. Nazwa ma także swoje hiszpańskie tłumaczenie “fuerte viento” co znaczy “mocny wiatr”. Wyspa dzieli się a 6 regionów: Antigua, Betancuria, La Olivia, Pájara, Puerto del Rosario - będąca stolicą wyspy, Tuineje.

Fuerteventura posiada najdłuższą linie brzegową oraz ponad 150 naturalnie ukształtowanych plaż, z których wyróżnia się najsłynniejsza z nich plaża Playa de Sotavento de Jandia, wyróżniająca się białym piaskiem. To właśnie na niej, co roku odbywają się międzynarodowe mistrzostwa o puchar świata w windsurfingu i to właśnie z tego sportu wodnego wyspa jest najbardziej znana.Wyspa należy do najstarszych, bo powstałych 21 milionów lat temu, z powstałych Wysp Kanaryjskich. Na wyspie dominuje pustynny krajobraz, z masywem wulkanicznym i najwyższym szczytem Pico de la Zarza w wysokości 807 m n.p.m., który znajduje się w południowo - zachodniej części wyspy. Ze względu na pustynny krajobraz i bardzo suchy klimat, na wyspie występują burze piaskowe. Rośliny, które pojawiają się na wyspie są gatunkami endemicznymi, czyli bardzo rzadkimi i określonymi dla danego miejsca, unikatowymi, występującymi tylko na określonym obszarze. Nic więc dziwnego, że występujące na wyspie liczne parki i rezerwaty przyrody zostały uznane w 2009 roku przez UNESCO za rezerwat Biosfery.

Zwiedzając wyspę warto wybrać się na taras widokowy do Mirador Las Peñitas znajdującego się w Parku Rural Park Betancuria. Nie dosyć, że można zobaczyć stąd imponujące krajobrazy, to także znajdują się tu bardzo ciekawe rzeźby i architektura z licznymi ukrytymi zabytkami. Skaliste zbocza i potoki, fascynująca, lazurowa woda w licznych, choć często wysuszonych ujściach rzek przepływających w obrębie terenu parku, wtopiona w suchy, skalisty, blado żółty i pomarańczowy krajobraz bez roślinności, naprawdę robi wrażenie. Dobrze oznaczone asfaltowe drogi na zboczach skalistych gór, pozwalają zobaczyć rejon z szerokiej perspektywy i umożliwiają znalezienie się w licznej ilości miejsc. Równie ważny pod względem turystycznym i wizerunkowym jest park narodowy Cuchillos de Vigán, na którego terenie znajduje się Faro de La Entallada. Na tak pustynnej, ale klimatycznej wyspie nie zabrakło także zoo - Oasis Park, gdzie można wręcz na wyciągnięcie ręki obcować z dziką przyrodą.Jedną z głównych atrakcji turystycznych na wyspie jest także Turtle nursery - czyli miejsce, w którym ratowane są żółwie wodne. Kiedy są wyleczone, poddane rehabilitacji, i kiedy są gotowe i zdrowe do dalszego życia, wypuszczane są na wolność. Jest to tzw. sanktuarium dla zranionych żółwi.

Na najbardziej wysuniętym skraju wyspy, na południowym - zachodzie,  znajduje się także charakterystyczna latarnia morska - Faro de Punta Jandía. Jedną z częściej odwiedzanych miejsc jest także Grotte cuevas negras, Cuevas de los Molinos, Gambuesa of Jarugo, La concha czy Faro del Tostón i Parque Natural de Corralejo - Park Przyrody Corralejo. Nie można także nie wspomnieć o historycznej architekturze, którą możemy zobaczyć w miasteczku Betancuria. Należy do niej zespół zabytkowy religijnej kolonialnej willi z licznymi świątyniami, m.in. kościołem Santa María, kościołem De la Concepción, kaplicą Santa Inés, kaplicą De Nuestra Señora de la Peña - kaplicą Matki Boskiej na Skale, oraz klasztorem franciszkanów w San Buenaventurze.

Będąc na wyspie koniecznie trzeba wypocząć na plażach. Do najpiękniejszych z nich należy Plaża Jandia, Plaża Cofete i La Concha w el Cotillo. Wulkaniczny, krajobraz, z rajskimi plażami, skalistymi terenami, gdzieniegdzie przypominającymi skały wielkiego Canionu, to obraz, jaki na turystycznych wyspach jest rzadko spotykany. Warto z tego skorzystać. 

Atrakcje w pobliżu
playa-del-papagayo-2437600_1280.jpg
23 styczeń 2016
Lanzarote to wyspa hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich, która wchodzi w skład prowincji Las Palmas i jest zaliczana do Makaronezji. Lanzarote tworzy niesamowity krajobraz i jest wyjątkowa na tle pozostałych...
gran-canaria-2546611_1280.jpg
23 styczeń 2016
Gran Canaria to jedna z najpopularniejszych destynacji wakacyjnych w Hiszpanii. Trudno się temu dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę doskonałe warunki przyrodnicze i pogodowe oraz świetną infrastrukturę turystyczną....
playa-de-las-vistas-2060169_1280.jpg
23 styczeń 2016
Teneryfa to kolejna z rajskich, hiszpańskich Wysp Kanaryjskich wyróżniająca się gorącym, zawsze słonecznym klimatem i wyjątkowym kształtem przyrodniczym, który skutecznie przyciąga amatorów żeglarskich rejsów. To...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
161Ofert rejsów
22 125Mil morskich w ofercie
12 416Połączeń lotniczych
621Atrakcji turystycznych
1 179Wolnych koi