Zdjęcie z rejsu żeglarskiego

Gozo

Mapa Gozo

Kraj:   Malta

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (4/5) :

Gozo należy do archipelagu Wysp Maltań kich i jest otoczona Morzem Śródziemnym. Druga co do wielkości, jest położona na północny zachód od Malty Wyspa ma powierzchnię 67 km2 i w porównaniu do Malty jest od niej trzykrotnie mniejsza, mimo że dzieli je od siebie tylko 5 km, które można pokonać promem.

Krajobraz Gozo jest nie tylko malowniczy, ale charakteryzuje się przede wszystkim surowymi wybrzeżami, tarasowymi terenami, ciekawą architekturą, niewielkimi wioskami oraz wyróżniającymi się barokowymi kościołami. Duże znaczenie nie tylko gospodarcze, ale także wizerunkowe, mają tu ekologiczne agrogospodarstwa, które urozmaicają krajobraz wyspy i tym samym nadają jej status eko-wyspy. Dzięki temu szanowany jest tu rozwój i zachowanie naturalnego, iddylicznego wyglądu. Zadbana, czysta wyspa z wyróżniającą się kremową architekturą nie szybko przechodzi w zapomnienie.

Skaliste klify, plaża, do której można dotrzeć samochodem, ze względu na położony blisko niej parking, wąskie uliczki położone na pagórkowatych terenach, zadbane wejścia do domów, skalne groty i klify, a przede wszystkim szczęśliwi, pogodni mieszkańcy - to wszystko można spotkać w Gozo.

Ciekawymi atrakcjami Gozo może się poszczycić nie tylko ze względu na naturę. Można tu spotkać wiele ruin, m.in. kompleksu świątyń Ggantija - najstarszej na świecie wolnostojącej budowli, jaka powstała rękami człowieka, a także ciekawe archeologiczne kręgi, które do tej pory nie zostały wytłumaczone i odgadnione. Charakterystyczne dla Wyspy są także Panwie solne Xwejni (Xwejni Salt Pans) czyli wykute w skalistym nabrzeżu baseny, w których odparowuje się sól, powstałe jeszcze za czasów Rzymian. Równie ciekawe jest Okno Wied il-Mielah (Wied il-Mielaħ Window) - łuk wapienny stworzony, wydrążony przez naturę.

Dla miłośników wody jest to niezapomniane miejsce. Nurkowie uważają Gozo za jedno z najciekawszych miejsc podwodnych w Europie. Dzieje się tak, gdyż pod wodą znajduje się nie tylko ciekawe podwodne życie zwierząt i roślin, których nie można spotkać w innych rejonach świata, ale także wiele pozostałości po tragicznych wydarzeniach - wojny, katastrof lotniczych i statków, czy pomników historii. Rejs po wodach Gozo również nie może przejść obojętnie kiedy tu będziemy. Korzystając z opłynięcia wyspy można dostać się do słynnej Błękitnej Laguny. Pełną atrakcji jest także najbardziej znane miejsce na Gozo - Zatoka Dwejra. Jej atrakcje to Skalny Grzyb - formacja skalna, na której w czasach krzyżackich rosła nietypowa roślina lecznicza, Wewnętrzne Morze będące jeziorem o słonej wodzie z otwartym przesmykiem łączącym się z morzem, gdzie znajduje się także kamienista plaża i Niebieska Dziura, inaczej nazywana Blue Hole, czyli podwodna jaskinia, do której dostać się można przez morski basen.

Poza miłością do wody, świetnie czuć się tu będą także miłośnicy wspinaczki, quadów, surfingu, trekkingu, jazdy rowerowej, kitesurfingu, żeglowania, kajakarstwa czy jestsky.

Kiedy po wielu wodnych i lądowych podróżach zgłodniejemy, warto wybrać się do restauracji położonej przy samej wodzie, o nazwie Stone Crab, do której zejść trzeba schodami po stromych ścianach wybrzeża. Można tu także dopłynąć łodzią czy jachtem i zrelaksować się obserwując krajobraz, z nietypowego, nadwodnego miejsca.

Wakacje i wypoczynek na Gozo nie kończy się tylko popularnymi atrakcjami czy wypoczynkiem dla ciała. W ofercie atrakcji turystycznych są także kursy jogi, coachingu z indywidualnym nauczycielem, czy nauka języka angielskiego. Wiele osób przyjeżdża tu także, aby zorganizować ślub i ceremonię weselną. Nic w tym dziwnego, bowiem liczne parki i ogrody, zatoki i plaże, punkty widokowe i imponujące przestrzenie krajobrazowe są źródłem nie tylko ciekawych przeżyć, ale także pięknych wspomnień.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Msida położona jest na Wyspie Malta przy kanale i przystani jachtowej Msida Yacht Marina i Zatoce Manoel Island Yacht Marina, na Morzu Śródziemnym. Jest jedną z jednostek administracyjnych na Malcie zajmującą powierzchnię...
1024px-St_Paul_Street_Valletta.jpg
23 styczeń 2016
Strait to jedna z najbardziej znanych ulic na Malcie, która jest szczególnie popularna wśród turystów i uczestników żeglarskich rejsów. Znajduje się w Valetcie i jest miejscem wciąż budzącym kontrowersje i skrajne...
1024px-Grandmasters_Palace_Valletta_n13.jpg
23 styczeń 2016
Pałac Wielkiego Mistrza jest jednym z najbardziej majestatycznych zabytków w mieście Valletta. Stanowi on świetną atrakcją turystyczną i przyciąga wielu odwiedzających. Jest to miejsce o długiej historii, które...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
42Ofert rejsów
5 772Mil morskich w ofercie
3 239Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
307Wolnych koi