Zdjęcie z rejsu żeglarskiego

Korsyka

Mapa Korsyka

Kraj:   Francja

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (5/5) :

Korsyka to popularna wyspa na Morzu Śródziemnym. Jest położona na południowy wschód od Francji i na zachód od Włoch. W jej sąsiedztwie, od strony południowej znajduje się Sardynia, a obie wyspy dzieli Cieśnina Świętego Bonifacego. Wyspa podzielona jest na dwa departamenty: Korsykę Południową i Górną, a tym samym są wynikiem podziału związanego z ambicjami miast jakie się na niej znajdują Bastią i stolicą Ajaccio. Poza nimi znajdują się także inne miasta, które urzekają równie barokową architekturą i cytadelami, jak Calvi, Corte, L’lle-Rousse czy Bonifacio, a także wioski obronne Cateri i Speloncato oraz oblegane kurorty Porto-Vecchio i Sagone

Korsyka nazywana jest cudem siódmego dnia tygodnia. Mieszkańcy wyspy mówią, że wyspa powstała dlatego, że w niedzielę Bóg nie miał pomysłów na nowe cuda świata, więc wszystkimi wcześniej stworzonymi obdarował Korsykę. Zdanie mieści w sobie wszystko to co można na Korsyce zobaczyć - szczyty górskie jak i doliny, jeziora, rzeki, dzikie plaże, zróżnicowane lasy, do tego lazurowa woda, cywilizacja i ogrom malowniczych krajobrazów, przy prawie stale pięknej pogodzie.Krajobraz Korsyki to w dużej części najpiękniejszy na świecie Regionalny Park Przyrody.Wyspa jest górzysta, a większość szczytów przekracza tu nawet 2000 metrów n.p.m. Przez wyspę przebiega także rzeka Golo o długości 89,6k m, a jej otoczenie wzbudza uwagę poprzez wykute w granicie serpentyny i drogę z łukowatymi mostami połączone ze ścianami przepaści. Na uwagę zasługują także jeziora Korsyki - Nino, Melo i Capitello oraz wąwóz Restonica.

Miłośnicy podróży pieszych i wspinaczki mają możliwość przemierzyć tu ponad 1500 km turystycznych szlaków, m.in.lasami kasztanowymi czy czarnych sosen, a miłośnicy jazdy konnej szlaki o długości 2000 km. Jednak nie tylko dla chętnych przygód jest to miejsce. Uwielbiają przyjeżdżać tu urlopowicze, którzy przy lazurowych wodach, na piaszczystych plażach i wśród licznych zatok, mogą spędzić miło czas. Ponadto na wyspę przyciągają także charakterystyczne masywy górskie, jak ośnieżony Monte Cinto, czy kilkadziesiąt kanionów, gdzie występują rwące odcinki rzek. Dzięki temu atrakcje związane ze spływem pontonowym czy uprawianie kanioningu, będzie ogromną frajdą dla osób lubiących ekstremalne sporty i nietypowe hobby.

Ludność korsyki utrzymuje się głównie z turystyki, rybołówstwa, uprawy winorośli, hodowli owiec i kóz. Mieszkańcy wyspy manifestują także na każdym kroku swoje pragnienie niepodległości, obrazując je w postaci głowy Maura z przywiązana chustą. Wzór ten znajduje się na pamiątkach turystycznych, samochodowych tablicach rejestracyjnych, fladze, a nawet ręcznikach.

Na Korsyce, w mieście Ajaccio, urodził się Napoleon Bonaparte, dzięki któremu wyspa zyskała sławę. Także tutaj wartym zwiedzenia jest dom Napoleona, w którym mieści się obecnie muzeum związane z jego życiem. Dla miłośników sztuki nie mogło zabraknąć atrakcji. W Pałacu Fesch znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych - Musee des Beaux Arts, gdzie znajduje się największa kolekcja dzieł włoskich artystów, jako drugie miejsce po Luwrze. W stolicy warto także udać się do Kaplicy Imperialnej, z grobowcami rodziców Bonapartego.

Do innych zabytków Korsyki, z jakich wyspa jest znana należą Cytadela w Calvi, Stare Miasto - Terra Nova w Basti, tzw. Nowa Ziemia, Pałac Gubernatorów - Palais des Gouverneurs, oraz świątynie - Katedra św. Marii czy kościół św. Krzyża. W miejscowości Bonifaco, która jest położona na skalistym wybrzeżu i dzieli się na dwie części - dolną portową i górną zabytkową, zwaną cytadelą, warto zobaczyć schody króla Aragorii. Liczą one 187 stopni i łączą ze sobą dolną i górną część Bonifaco. W mieście Alta Roca każdy odkrywca znajdzie archeologiczne cuda. Tutaj można zobaczyć Cucuruzzu i Capula - dwa stanowiska archeologiczne. Cucuruzu przypomina wioskę zastygłą w epoce brązu, natomiast Capula to ruiny zamku z czasów średniowiecza.

W przypadku architektury stworzonej przez naturę, nie można ominąć szczytu masywu Bavella - Aiguilles de Bavella w regionie Alta Rocca, naturalnego rezerwatu Scandola - Reserve Naturelle de Scandola, klify w miejscowości Piana, niezamieszkane wyspy Lavezzi w Cieśninie Św. Bonifacego będące przykładem dziewiczego krajobrazu, półwysep Cap Corse znajdujący się na północnym cyplu Korsyki, Dolinę Tavignano będącą najgłębszym wąwozem na wyspie czy Jezioro Nino, które otacza bujna zielona, zwiewna, niska trawa, przypominająca miękki, zielony dywan z pasącymi się na nim końmi.

Jest to bez wątpienia wyspa, którą warto zwiedzić z poziomu wody i z lądu, bo ilość atrakcji i cudów natury zaskoczy na każdym kroku i zachwyci nawet najbardziej krytycznych turystów.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Ajaccio znajduje się na zachodnim wybrzeżu Korsyki i jest jej stolicą, w regionie Korsyki we Francji, na morzu Śródziemnym. Znajdują się tu porty rybackie, promowe, jachtowe i port lotniczy, a także Stocznia. Nazwa...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
W regionie Korsyka znajduje się miejscowość i gmina Calvi. Francuskie miasteczko znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Korsyki, dokładnie w Departamencie Górna Korsyka. Miejscowość położona jest nad Zatoką...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Bastia to francuskie miasto położone na Korsyce. Jest głównym miastem handlowym, przemysłowym i ośrodkiem administracyjnym departamentu Górna Korsyka oraz miastem z dobrze rozwiniętym przemysłem metalowym i tytoniowym. Bastia...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi