rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Les Calanques
Ikona

Les Calanques

Mapa Les Calanques

Kraj:   Francja

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (4/5) :

Calanques to śródziemnomorskie fiordy, a dokładnie skaliste wybrzeże między Marsylią położoną na północ od masywu górskiego, a Cassis położonego na wschód od fiordu, we Francji. Miejsce popularne jest ze względu na swoją nierówną linię brzegową, niewielkie doliny z lazurową wodą i małe dzikie plaże. Fiordy zlokalizowane są nad Morzem Śródziemnym i można je zwiedzać na dwa sposoby.  Jednym są rejsy wycieczkowe lub samodzielne statkiem, lub dla miłośników wędrówek - na pieszo. W większej części podlegają pod Park Narodowy Parc National des Calanques.

Calanques, czyli dolina wyżłobiona w wapiennych skałach, która została zalana przez wodę morską jest bardzo popularną atrakcją Lazurowego Wybrzeża i tym lazurem się odznacza. Dolina ma wyjątkowy krajobraz, który na szczęście jest otwarty dla zwiedzających.Występujące tu plaże niekiedy nie są łatwo dostępne i można dostać się do nich tylko pieszo lub małymi  łódkami. Wszystkie doliny mają swoje nazwy.  Do najpopularniejszych i najciekawszych zaliczają się: Calanque d’En-vau, Calanque de Sormiou, Calanque de Morgiou, Calanque de Sugiton, Calanque de Saint-Jean de Dieu Ou de l’Oeil de Verre, Ase de la Baume, Calanque de Devenson, Calanque de I’Eissadon, Calanque de l’Oule, Calanque d’en Vau, Calanque de Port Pin, Calanque de Port Miou, Calanque de Cortiou, Calanque de Podestat, Calanque de Queyrons, Calanque de Marseilleveyre, Calanque la Mounine, oraz Calanque de Callelongue. Calanque de Morgiou kryje w sobie jaskinie - Jaskinia Cosquera, odkrytą w 1985 roku, która wzięła swoją nazwę od nazwiska odkrywcy. Wnętrze jaskini skrywa malowidła naścienne, obrys ludzkich rąk a to wszystko datuje się na 27000 lat wstecz. Ze względu na podniesienie się poziomu wód na przestrzeni wielu lat, główne i jedyne wejście do jaskini znajduje się aż 37 m pod poziomem wody i jest nim wąski tunel.  Obrazuje to, jak niski poziom wód był dawniej i jak łatwo było dostać się do jaskini z poziomu gruntu, co obecnie jest wręcz niemożliwe. Jest to jednak świetna atrakcja dla nurkujących. 

Szukając idealnego sposobu na zwiedzanie warto skorzystać z kilku możliwości, poczynając od podróży statkami wycieczkowymi, własnym środkiem wodnym, ale również wybrać się w ten rejon wypożyczając kajaki czy pokonując pieszą wędrówkę, z której  najbardziej można zobaczyć niezapomniane widoki na doliny.

Porty i przystanie jachtowe znajdują się w dolinie Calanque de Morgiou, Calanque de Callelongue oraz w wąskim przesmyku Calanque de Port Miou, przy którym zlokalizowane są także - wypożyczalnia łodzi, liczne restauracje i miejsca noclegowe.Widok gęsto ustawionych jachtów, żaglówek na przystani jachtowej robią ogromne wrażenie i świadczą o dużej popularności lokalnych zatok i imponujących formacji  skalnych. W obrębie przystani warto wybrać się na tarasy widokowe, skąd rozpościera się widok na klify i wszystkie łodzie u ich podnóża. Najbardziej popularnym jest taras widokowy Belvédère de Port Miou. 

Warto zatrzymać się także na dłuższą chwilę na plaży Port-Pin, czy w zatokach podlegających pod Park Narodowy Calanque, skąd rozpościerają się fascynujące widoki na wąski kanał zatoki, białe i kremowe wysokie klify czy skały wpadające wprost do turkusowej wody. Wypoczynek wśród takich krajobrazów odzwierciedla jak piękne i nietypowe jest to miejsce, a różne zakończenia skalne, gdzie każdy centymetr klifu imponuje swoją charakterystyczną formą, uniemożliwia oderwanie od nich wzroku. W niektórych miejscach, na szczytach klifu lub na ich ścianach, widoczne są jaskinie i wgłębienia, do których dostać się mogą tylko alpiniści. Stąd też miłośnicy pieszych wędrówek i trekkingu, ale przede wszystkim alpiniści licznie przybywają tu, by zobaczyć cud natury z miejsc jeszcze niedostępnych.Wgłębienia i ściany skał pokryte są także roślinnością, przez co wapienne formacje nie są monotonne wizualnie. Opływając klify od strony morza, odkryć można  jaskinie, groty i imponujące punkty widokowe, na które można się wspiąć po wycieczce wodnej. 

Wcześniej wspomniana zatoka Calanque de Morgiou jest bardziej oblegana przez turystów, ze względu na znajdującą się w niej przystań jachtową i możliwość cumowania małych i średniej wielkości łodzi i jachtów, a także plaże z widokiem na klif i skaliste wybrzeże. Podobnie bardziej popularną jest zatoka Calanque de Sormiou, która jest najszersza ze wszystkich innych i przy której również znajduje się przystań jachtowa oraz zabudowania i miejsca noclegowe. W przeciwieństwie do innych miejsc tu także można dostać się do Zatoki bezpośrednio od lądu, ze względu na drogę łączącą zatokę z Marsylią. 

Mimo, że najciekawiej klify prezentują się od strony wody, nie można nie wspiąć się chociaż częściowo na ich szczyty. Z nich rozpościerają się widoki na wypiętrzenia skalne, które wielkości nie da się wyczuć z poziomu wody. Obserwując morze i turkusowe zatoki, po których z punktów widokowych widać jak przemieszczają się liczne statki, jachty odbywające swoje rejsy  po morzu, widać całą wielkość krajobrazu. Rejs po Morzu Śródziemnym nie może odbyć się bez wizyty przy tak nietypowej poszarpanej linii brzegowej Francji.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Cassis to miejscowość i gmina we Francji, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, nad Morzem Śródziemnym, nieopodal popularnych zatok Calanques, które znajdują się na zachód od...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Ile de Porquerolles, inaczej nazywana Iles d’Hyeres, to wyspa w południowej Francji, w archipelagu Îles d'Hyères, na Morzu Śródziemnym, będąca największą z wysp archipelagu. Wyspa charakteryzuje się pięcioma pasmami...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Grimaud to miejscowość i gmina w południowo-zachodniej części Francji, w departamencie Var, położona w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, od strony Morza Śródziemnego. Powierzchnia miasta wynosi około 44...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
22Ofert rejsów
3 023Mil morskich w ofercie
1 697Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
161Wolnych koi