rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Lošinj
Ikona

Lošinj

Mapa Lošinj

Kraj:   Chorwacja

Akwen: Morze Adriatyckie

Ocena (5/5) :

Lošinj to Chorwacka wyspa na Morzu Adriatyckim mająca ok. 75 km2. Największym miastem jest tu Mali Lošinj, w którym mieszka większość populacji wyspy.  Jest jedenastą co do wielkości wyspą w Chorwacji o długości 33 km i szerokości od ok. 0,25 do 4,75 km oraz łącznej linii brzegowej mającej ok 121 km. Lošinj Leży w wewnętrznym paśmie Archipelagu Kvarnerskiego. Lošinj jest połączony z wyspą Cres małym mostem obrotowym - Cres és Losinj közti híd, znajdującym się w miejscowości Osor, a na wyspie znajduje się także port lotniczy Lošinj.

Wyspa uznawana jest za jedną z najbardziej zielonych wysp Chorwacji z lasami i rozległymi łąkami. Występujące tu góry to pasmo górskie Osoršćica z najwyższym szczytem Televirn sięgającym 588 m n.p.m Z atrakcji architektonicznych na wyspie jest kilka budynków wartych uwagi, m.in. kościół katolicki Crkva sv. Nikole, Muzej Apoksiomen, muzeum Lošinjski muzej, kościół Crkvica Navještenja Blažene Djevice Marije, pomnik Monumento Caduti, przystań jachtowa Luka Rovenska. Stolica wyspy Mali Lošinj położona w zatoce Augusti określana jest Perłą Turystyki Chorwackiej  Miasto dostało także nagrodę Srebrnego Kwiatu Europy, która to świadczy o dbaniu o czystość morza, ulic i placów.  Miasto słynęło dawniej z żeglarstwa i budowy statków, dzięki czemu zobaczyć można stary miejski port i stocznie.

Liczne zatoczki i plaże przyciągają na wyspę turystów.  Z plaż do najpopularniejszych należą m.in. Plaža Studenčić, Plaža Liska Slatina, Plaža Zabodarski, do której licznie przypływają małe jednostki, i tuż przy niej leżąca Plaža Egerija. Plaże w obrębie zatoki łączącej część wschodnią od zachodniej to m.in. Plaža Ornela, Plaža Venerica, Plaža Artatore - przy których cumują jachty, więc krajobraz jest tu przesycony nie tylko urokliwymi krajobrazami, ale także kołyszącymi się na wodzie łódkami i małymi jednostkami. Interesująca jest także plaża o skalistym brzegu Plaža Porta Šešula, plaża Plaža Vela Draga, rozległa plaża przy turkusowej zatoce Sunfarni Bucht,  popularna dla żeglarzy urokliwa zatoka i plaża Krivica, Plaža Plieski z turkusową wodą, Plaža Jamna otoczona skałami opadającymi pochyle w kierunku wody, Plaža Vale Škura, Plaža Zakalćić, Plaža Studenčić, Plaža Liski i Plaža Bijela. Każda z nich jest chętnie odwiedzana przez turystów. Warto wybrać się również na punkty widokowe - Monte Baston skąd roztacza się widok na zabudowania, zatoki, a w oddali górskie szczyty.  Nie można pominąć również terenu spacerowego Passeggiata tra Rovenska e Javorna. Na wyspie znajduje się także kilka przystani jachtowych, m.in. MCL Charter ( Boat rental ), Rent a boat GOF, Jadranka Yachting d.o.o., dzięki którym można samodzielnie wyruszyć w dodatkową podróż po wodzie i opłynąć urozmaiconą i poszarpaną linie brzegową wyspy. Dla poszukujących dodatkowych atrakcji, na wyspie skorzystać można z oferty parku wodnego Čikat Aquapark. 

Wyspę zwiedzić można  samochodem, ale największe wrażenie robi opłynięcie jej dookoła. Poszarpana linia brzegowa pozwala dostrzec urokliwe zakątki, maleńkie zatoki, przesmyki, kamieniste plaże czy obserwować górskie szczyty. To właśnie góry przyciągają miłośników pieszych wycieczek i wspinaczki, a dotarcie do punktu widokowego Televrin, będzie nie tylko miłym wspomnieniem, ale i zwieńczeniem zwiedzania wyspy po rejsach wokół niej.� Rejs po wodach zatoki uświetnia często pojawiające się i entuzjastycznie nastawione do człowieka pływające po wodach delfiny. 

Wyspa jest także idealnym miejscem dla miłośników sportu i aktywnego wypoczynku. Ofertą dla turystów są to skutery wodne, windsurfing, nurkowanie, jazda na nartach wodnych, jazda konno, wycieczki rowerowe, tenis, loty na paralotni, skoki ze spadochronem, a dla miłośników nocnego życia są także liczne bary i dyskoteki czynne do białego rana.

Odbywającrejs w Chorwacji'>rejs w Chorwacji, warto wybrać się i zwiedzić pobliskie wysepki, na przykład Ilovik, Unije czy Susak. Będą one dodatkową atrakcją spośród tych wielu innych, licznie tu występujących.   

Atrakcje w pobliżu
225000649_f4df29fd79_b.jpg
23 styczeń 2016
Susak to jedna z najbardziej oryginalnych wysp chorwackich. Jako jedna z nielicznych charakteryzuje się tym, że jest piaszczysta, a nie skalista. W praktyce oznacza to, że jak nigdzie indziej w Chorwacji, możemy...
1024px-Mali_Lošinj_-_camping_Čikat.jpg
23 styczeń 2016
Leśny park Cikat w Chorwacji jest przykładem ekosystemu wytworzonego przez człowieka. Utworzenie rezerwatu nastąpiło w wyniku celowego zalesiania obszaru wyspy. Bujny rozkwit przyrody został zapoczątkowany w XIX...
Zagreb_Apoxyomenos_-_body.JPG
23 styczeń 2016
Muzeum Apoksjomenosa to jedno z najważniejszych ośrodków artystycznych w chorwackim mieście Mali Losinj. Galeria skoncentrowana jest wokół niezwykłej historii jej głównego eksponatu – rzeźby Apoksjomenosa, którą...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
33Ofert rejsów
4 535Mil morskich w ofercie
2 545Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
242Wolnych koi