Zdjęcie z rejsu żeglarskiego

Majorka

Mapa Majorka

Kraj:   Hiszpania

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (4/5) :

Hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym. Największa w archipelagu Balearów i najbardziej popularna pod względem turystycznym, nie tylko wśród swoich sąsiadujących koleżanek - Ibizy i Minorki, ale także wśród wszystkich wysp na świecie. Głównym miastem i stolicą wyspy jest Palma de Mallorca. Krajobraz wyspy charakteryzuje się budową na podstawie wapieni mezozoicznych.

Od strony północno-zachodniej rozciąga się pasmo górskie tworzące także skaliste, górskie wybrzeże. Na południowo - wschodniej części wyspy, czyli dokładnie na wybrzeżu naprzeciwko gór, znajduje się wyżyna z rozwiniętą rzeźbą krasową. Centralną jej część zajmuje obszar nizinny, gdzie uprawia się winorośla, oliwki, truskawki, figi, cytrusy i warzywa. Wyspa znana jest z licznych kąpielisk, salin morskich i różnorodnych atrakcji. Wybrzeże z pięknymi plażami ma łącznie 550 km długości.

Największymi atrakcjami wyspy są zarówno miejscowości jak i naturalne krajobrazy. Stolica Palma de Mallorca to miasto, które wyjątkowo zasługuje na uwagę. Piękna architektura, urocze uliczki, do tego tłumy zwiedzających, mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku, piękne nabrzeże i port oraz lokalne przysmaki sprawiają, że nie chce się stąd wyjeżdżać. Poza stolicą i jej licznymi atrakcjami, zabytkami i miejskimi krajobrazami, będąc na Majorce nie można pominąć przylądka Cap de Formentor, z zabytkową latarnię morską z 1863 roku, w której znajduje się restauracja. Do tego punkt widokowy Mirador Es Colomer, z imponującymi krajobrazami. 17 kilometrów od stolicy, Palma de Mallorca, położone jest niewielkie miasteczko Valldemossa, które nie tylko jest ciekawe ze względu na swoją specyficzną architekturę z kamienia, ale także ze względu na znajdujący się tu w centralnym jego punkcie klasztor kartuzów - Real Cartuja de Jesus de Nazaret. W miasteczku znajdują się także inne liczne zabytkowe atrakcje warte uwagi, jak XIII-wieczny kościół gotycki, pałac króla Sancha, Muzeum Sztuki Współczesnej, czy Joana Miró. Będąc na wyspie koniecznie trzeba skorzystać z możliwości zwiedzania wyspy zabytkowym pociągiem, który kursuje od stolicy do miasta Soller. Trasa kolejki jest bardzo interesująca. Przebiega przez tunele, wokół gajów oliwnych i sadów pomarańczowych, nie wspominając o możliwości obserwowania góry Serra de Tramuntana. W pasmach gór, znajduje się także uważana za najpiękniejszą wioskę na Majorce - wioska Deia. Podobnie jak w wiosce Valldemossa wyróżniają się tu domki z kamienia, które uzupełniają pojawiające się między nimi sady oliwne. Tu także warto zwiedzić kościół Iglesia de San Juan Bautista.

Na uwagę zasługują tu także zatoki i wąwóz. Jedną z nich jest zatoka Sa Calobra z wąwozem Torrent de Pareis. Liczne i piękne zatoki znajdują się także na północnym wybrzeżu wyspy w okolicach miasta Cala San Vicenc i regionie gór Tramuntana i są to zatoki z plażami: Cala Barques, Cala Clara, Cala Molins oraz Cala Cabró. W ich rejonie turyści i miłośnicy nurkowania uwielbiają spędzać wolny czas. Będąc na północnej części wyspy warto również wybrać się na Alcudia - niezwykłego miasteczka z popularną i oblegana przez turystów Zatoką Alkudyjska. Tu także wytyczony jest rezerwat przyrody S'Albufera gdzie znajdują się największe mokradła nad Morzem Śródziemnym. Na wyspę, turystów przyciągają także liczne jaskinie. Jest ich ponad 200, więc wybór do zwiedzania jest ogromny, mimo że nie wszystkie są udostępnione do zwiedzania. Najpopularniejszą z nich jest Coves del Drac, czyli Smocze jamy. Jak głosi legenda, nazwa wzięła się od smoka, który rzekomo pilnował wejścia do jaskini, bo wewnątrz ukrywał się skarb. Kompleks korytarzy i komór z wapienia podkreślona jest kolorowym oświetleniem dla podkreślenia faktury ścian kamiennych.

Wizytówką Majorki są liczne, piękne plaże, m.in. Playa de Muro, Es Trenc, Cala Formentor, Santa Ponsa, Cala Millor, Playa de Alcudia, czy Cala Llombards, a część z nich posiada status Błękitnej Flagi. Warto wypocząć na jednej z nich choć chwilę. Majorka to także idealne miejsce do aktywnych sportów wodnych: surfing, kitesurfing, nurkowanie, a także do świetnej zabawy - południowa część wyspy idealnie ku temu sprzyja i to właśnie w części południowej znajduje się najwięcej klubów i miejsc rozrywki.

Warto także opłynąć Wyspę dookoła. Jej urok z perspektywy wody jest jeszcze bardziej zachwycający, a dzięki temu możemy dostrzec także wiele grot i jaskiń, których nie widać od strony lądu, bądź opłynąć zatoki, aby znaleźć tą swoją idealną.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Serra de Tramuntana jest pasmem górskim na Wyspie Majorka, należącym do archipelagu Balearów, Na Morzu Śródziemnym od strony Morza Balearskiego. Zajmuje długość 90 km i 10 km szerokości, pokrywając całą zachodnio-północną...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Torrent de Pareis jest górskim potokiem i ogromnym wąwozem z malowniczą trasą spacerowo - turystyczną, biegnącą przez głęboki kanion, na brzegu Morza Balearskiego w Hiszpanii. Charakteryzuje się jaskiniami i małą...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Hiszpańskie Puerto de Soller inaczej nazywane Port de Soller, położony jest nad zatoką Badia de Soller przy Morzu Balearskim, w pobliżu wioski Sóller, w zachodniej części wyspy Majorka. Otoczony jest masywem górskim...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
51Ofert rejsów
7 008Mil morskich w ofercie
3 933Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
373Wolnych koi