rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Stralsund
Ikona

Stralsund

Mapa Stralsund

Kraj:   Niemcy

Akwen: Morze Bałtyckie

Ocena (4/5) :

Straslund te niemieckie nadbałtyckie miasto powiatowe i hanzeatyckie położone nad Cieśniną Strelasund. Miasto ma połączenie kolejowe i drogowe z największą wyspą Niemiec Rugią, która leży naprzeciw jego wybrzeża po północno wschodniej stronie od lądu. Leży w północno - wschodniej części Pomorza Przedniego oraz trzeciego co do wielkości Parku Narodowego w Niemczech, który obejmuje fragment Bałtyku i część Półwyspu Darß i Zingst, wysp Hiddensee oraz Rugii. Łącząc się z Rugią przebiega także przez maleńką wyspę między nimi o nazwie Danholm.

Miasto nazywane jest  bramą Rugii  i należy do największych miast regionu wraz z miastami Greifswaldu, Neubrandenburga, Rostocku i Schwerina. Nazwa miasta pochodzi od słowa strela oznaczającego strzały. Stąd też herb i flaga posiadają w swoim wizerunku pionowo ustawioną srebrną strzałę, nad którą widnieje niewielki srebrny krzyż równoramienny, a to wszystko na czerwonym tle.

Na listę światowego dziedzictwa UNESCO zostało wpisane Stare Miasto i Starówka w 2002 roku. Położenie Starego Miasta otoczone jest trzema stawami - Knieperteich, Frankenteich oraz Moorteich, a także Cieśniną Strelasund. Otoczenie wodami pokazuje centrum historycznego miasta nawiązujące do wyspiarskiego położenia, co pierwotnej osadzie służyło do obrony i rozwoju. Najwyższym wzniesieniem w mieście jest Góra Galenberg  znajdująca się w zachodniej części miasta.

Mimo wielu politycznych przełomów, zniszczone i podupadające kiedyś Stare Miasto odbudowano i odrestaurowano, dzięki czemu można je oglądać do dziś. Od 1871 roku miasto posiadało status twierdzy, co chroniło je przed licznymi wojnami, a obecne pozostałości po fortyfikacjach miejskich, z których zostało zachowanych 2 z 10 bram - Knieper oraz Küter - wraz ze znajdującymi się stawami i wałami, broniły dostępu do miasta. Będąc na miejscu nie można zatem pominąć Starego Miasta, które wyróżnia się bogactwem historycznych budowli, ale także Starego Rynku będącego wizytówką Straslundu,  kościoła świętego Mikołaja, Ratusza, Dworu Artusa, kamienic  Wulflama,  domów kupieckich m.in. domu muzealnego przy Mönchstraße, czy budynku rządu szwedzkiego przy ulicy Badenstraße. Na uwagę zasługują także kościoły i klasztory. Do najbardziej popularnych zalicza się kościół Najświętszej Marii Panny, z którego wieży  rozciąga się piękny widok na całą panoramę miasta i wyspę Rugię, wcześniej wspomniany Kościół Świętego Mikołaja oraz Kościół Świętego Jakuba.  Ten ostatni posiada obecnie funkcję Domu Kultury. Innymi wartymi uwagi kościołami jest także Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, kościół Trójcy Świętej, Kościół Pokoju czy kościół Marcina Lutra, Katholische Kirche Heilige Dreifaltigkeit Stralsund.W kwestii klasztorów, najbardziej popularny  jest Franciszkański Klasztor świętego Jana,  w którym obecnie znajduje się archiwum miejskie i odbywają się regularne imprezy kulturalne, w tym przedstawienia teatralne na wolnym powietrzu. Często odwiedzany jest także Gotycki Klasztor Świętej Anny i Brygidy przy Schillstraße, Klasztor Świętego Jürgena przy Mönchstraße,  Dominikański Klasztor Świętej Katarzyny będący największym ze wszystkich stralsundzkich klasztorów i obecnie mieszczący dwa muzea Muzeum Historii i kultury oraz Niemieckie Muzeum Morskie. Dawniej w Klasztorze Ducha Świętego znajdował się także przytułek dla ludzi ubogich i chorych, a obecnie odrestaurowany, można oglądać w postaci mieszkań i domów. Interesujące muzeum, a jednocześnie warte uwagi oceanarium, to jedno z miejsc które można odwiedzić na Starym Mieście - German Oceanographic Museum - i zobaczyć w nim między innymi żółwie wodne, koniki morskie, płaszczki czy piękne okazy kolorowych ryb. Dla miłośników zwierząt i  natury nie zabraknie w mieście dodatkowych atrakcji. Znajdujące się Zoo Stralsund, oferuje spędzanie czasu w świecie zwierząt m.in obserwując  lwy, tygrysy, wielbłądy, niedźwiedzie, a nawet wilki. 

Na uwagę zasługują także wcześniej wspomniane średniowieczne mury miejskie oraz dwie bramy.  Jednak miasto znane jest także z portu miejskiego, do którego przybijają promy i statki wycieczkowe. W okresie letnim zobaczyć można cumujące nad rzeką duże statki rejsowe lub samodzielnie przybić do brzegów własnymi łodziami, dzięki znajdującym się portom jachtowym niedaleko Starego Miasta. Szczególnie wzdłuż północnego molo, przy którym licznie ustawiają się setki jachtów i statków można znaleźć miejsce na postój.Jednak nie tylko budynki architektoniczne przyciągają swoją uwagę  nie można przegapić to także wypoczynku na promenadzie Sund (Sundpromenade), Która przebiega wzdłuż brzegu Strelasundu.

Poza licznymi atrakcjami architektonicznymi i wodnymi warto przyjechać do miasta na kilka odbywających się tu wydarzeń. Do najbardziej interesujących należy średniowieczny spektakl dla uczczenia obrony miasta przed oblężeniem Wallensteina w 1628 roku  nazwie Dni Wallensteina. W lecie odbywa się także letni festiwal muzyczny Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który jest jednym z największych festiwali tego rodzaju w całych Niemczech. Na miejscu odbywają się także międzynarodowe zawody pływackie, środowe i tygodniowe regaty żeglarskie, impreza plenerowa na terenie browaru, Sundstock-Open-Air - impreza organizowana na terenie campus, Jarmark Bożonarodzeniowy,  maraton przez most Rügenbrücke na Rugię odbywający się każdego października czy turniej boksu o puchar Bałtyku  Miasto jest znane także z browaru, ze względu na produkowanie tego lokalnego trunku. Na miłośników plaż czeka możliwość wypoczynku na jednej z nich, o nazwie Öffentlicher Sandstrand lub nieco oddalonej od centrum wypoczynek na dzikiej plaży Höhe 23  z licznymi punktami tarasowymi i interesującym molo Schiffsanleger Devin. Ciekawe położenie miasta wraz sąsiadującymi  z nim wyspami jest świetnym punktem postojowym rejsu po Morzu Bałtyckim i wybrzeżu niemieckim. 

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Wyspa położona w północno - zachodniej części Morza Bałtyckiego, będąca jednocześnie największą wyspą Niemiec. Najwyższym punktem jest tu Piekberg w wysokości 161 m n.p.m. na półwyspie Jasmund, gdzie zlokalizowany...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Sassnitz to miasto położone na północnym-wschodzie wyspy Rugia w Niemczech.  Należy do kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Vorpommern-Rügen. Sassnitz jest największym pod względem liczby...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Ruden to niewielka wyspa na Morzu Bałtyckim znajdująca się na terenie Niemiec. Mimo bardzo małych rozmiarów, na wyspie znajduje się marina, w której możemy zacumować swój jacht. Dlatego też dobrym pomysłem może...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
22Ofert rejsów
3 023Mil morskich w ofercie
1 697Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
161Wolnych koi