rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Utklippan
Ikona

Utklippan

Mapa Utklippan

Kraj:   Szwecja

Akwen: Morze Bałtyckie

Ocena (4/5) :

Utklippan to niewielki archipelag szwedzki znajdujący się na południu kraju. Archipelag tworzą dwie wyspy: Södraskär i Norraskär. Na pierwszej z nich znajduje się latarnia morska o tej samej nazwie. Utklippan to popularne miejsce wśród żeglarzy, które jest częstym przystankiem uczestników żeglarskich rejsów.

Wyspy archipelagu charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, a jednocześnie urozmaiconą linią brzegową, która przeważnie jest skalista. Wyspy są nazywane często najbardziej wysuniętymi na południe oczami Szwecji. Na Södraskär znajduje się marina oraz hostel, a także wspomniana latarnia morska, która została poddana gruntownej renowacji i automatyzacji w 1972 roku, niestety jednak od roku 2008 została wyłączona z użytkowania. Znajdujące się na wyspie żółte budynki były niegdyś domem dla rodziny latarnika i strażników. Uprawiali oni przydomowy ogród i hodowali zwierzęta. Obecnie domki uzyskały status zabytku, a na ich terenie znajduje się hostel dla podróżnych, którego dodatkowym udogodnieniem jest sauna. Utklippan jest znane jako dobre miejsce nurkowe. Popularnymi atrakcjami jest tutaj nurkowanie wśród wraków, których w najbliższej okolicy jest całkiem sporo oraz głębinowe wyprawy z fokami. Foki stanowią zresztą osobną atrakcję tutejszego obszaru. Często można jest spotkać wygrzewające się na miejscowych skałach lub pływające w wodach najbliższego akwenu. Miejsce to upodobały sobie także ptaki wędrowne, co nawet zaowocowało powstaniem stacji ornitologicznej. Wyjątkowość przyrodnicza tego obszaru i jego bogactwo naturalne przyczyniły się do objęcia archipelagu ochroną rezerwatu przyrody.

Utklippan to doskonały przystanek na trasie żeglarskiej wyprawy. Oprócz chwili odpoczynku, miejsce to zapewni nam kilka interesujących atrakcji, z których największe to te naturalne, związane z bogactwem życia przyrodniczego tutejszego obszaru.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
 
1024px-Kristianopel_Blekinge.jpg
23 styczeń 2016
Kristianopel to niewielka, szwedzka miejscowość w gminie Karlskrona znajdująca się w południowo-wschodniej części kraju. Miasteczko jest szczególnie popularne wśród turystów z całego kraju, ale od kilku lat przyciąga...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Niewielka wyspa na Morzu Bałtyckim należąca do Szwecji, położona na wschód od miejscowości Nogersund i na północ od Stärnö. Jest to popularne miejsce na szlaku żeglarskim z Borholmu w stronę Blekinge czy Karlskrony,...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi