rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Vanuatu
Ikona

Vanuatu

Mapa Vanuatu

Kraj:   Vanuatu

Akwen: Ocean Spokojny

Ocena (4/5) :

Vanuatu to Państwo na Oceanie Spokojnym, na północny - wschód od Nowej Kaledonii, na zachód od wyspy Fidżi i na południowy - wschód od Wyspy Salomona. Republika Vanuatu położona jest na 83 wyspach Nowych Hebrydów, z których 65 jest zamieszkanych - w większości górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego. Na trzech wyspach znajdują się czynne wulkany. Na wyspach wyróżniają się także wąskie niziny nadbrzeżne. Jest to rejon, w którym odnotowuje się częste trzęsienia ziemi, które powodują tsunami zagrażające innym wyspom na oceanie. Stolicą i największym miastem jest tu Port Vila, na wyspie Efate. Pierwsi mieszkańcy wyspy pojawili się  na terenie Vanuatu ok. 3000 lat temu o czym świadczą odnalezione fragmenty ceramik z ok. 1300 wieku p.n.e.

Wyspy znane są głównie pod względem turystycznym, a do najważniejszych ośrodków turystycznych należą wyspy Espiritu Santo, Tanna i Pentecost. Na Vanuatu przyciągają głównie krajobrazy. Krajobrazy wulkaniczne i tropikalne są najbardziej tajemniczymi miejscami, które ciekawią turystów. Oblegane są tu także kąpieliska oraz sporty wodne, ale miłośnicy nurkowania będą zachwyceni rafami koralowymi wokół Vanuatu. Najciekawszym miejscem dla nurków jest wrak SS President Coolidge. Wyspy Efate, Artok i zachodnie wybrzeże Lelepy wyznaczają “dominium wodza Roi Maty”, który został wpisany jako pierwszy w 2008 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu miejsca związane z życiem i śmiercią naczelnego ostatniego wodza wysp uznane za wartościowe i konieczne do objęcia ochroną.

Aby zwiedzić wszystkie wyspy, warto rozpocząć rejs dookoła nich, poczynając od największej  powierzchniowo - Espiritu Santo. To właśnie przy niej znajduje się wrak statku interesujący nurków, ale także ciekawe punkty widokowe i urokliwe zatoczki jak Palikulo Bay oraz cudowne jeziora z turkusową wodą znajdujące się wewnątrz wyspy jak Riri Blue Hole, Matevulu Blue Hole, Nanda Blue Hole. Krajobrazy są tutaj nieziemskie, a możliwość popływania w tak czystych wodach czy podróż kajakiem, tylko uatrakcyjnią pobyt na wyspie. Ukryte wśród lasów tropikalnych turkusowe jeziora nie są tak znane jak nabrzeżne części i znajdujące się tu plaże, ale są wyjątkowym miejscem do relaksu. Na wyspie Aore znajduje się plantacja palm kokosowych, którą warto zobaczyć. 

Wyspa Tongariki wyróżnia się kamienistą, żwirową plażą, a przy wyspie Tongoa, znajdują się ciekawe rafy koralowe. Na wyspie Ambrym, można zobaczyć czynny wulkan, Ambrym Volcano. Tu także, przy nabrzeżu można skorzystać z noclegu w apartamentach wczasowych Sea Roar Bungalows, Ranon Beach Bungalows, Sam's Guesthouse, Sylline Guesthouse czy Terter Hot Spring Bungalows. Odbywają się stąd wycieczki z przewodnikiem po lokalnych górach i wulkanie.

Na głównej wyspie Efate, Archipelagu Vanuatu, znajdują się atrakcje architektoniczne, których brak jest na innych wyspach. Pozostałe wyspy wyróżniają się codzienną klasycznym architekturą, ale tylko w stolicy można spotkać zabytki lub atrakcje muzealne warte uwagi. Do jednego z nich  zalicza się muzeum Vanuatu National Museum. Na obszarze miasta uwagę zracają liczne kościoły, na przykład Katedra Rue Bougainville czy kościół Malasitapu Presbitarian Church. W obrębie miasta znajduje się także lotnisko międzynarodowe Bauerfield International Airport, dzięki któremu można dostać się na wyspy z dalszych rejonów świata. Na wyspie znajduje się także najwięcej punktów hotelowych i wypoczynkowych, przez co miejsce jest najbardziej obleganym kurortem ze wszystkich innych wysp. Do jednej z ciekawszych atrakcji turystycznych należy plaża Naiwe Beach ad Blue Water,  na której obcować można z żółwiami wodnymi. Na szczególną uwagę zasługuje także basen pływacki Blue Lagoon, który nie tylko wyróżnia się turkusową wodą, ale pozwala poszaleć dorosłym i dzieciom. Przyciągają tu także krajobrazy Parku Emaal Friendly Beach, i niedaleko nich położona plaża Eton Beach o przejrzystej wodzie i białych piaskach. Atrakcją turystyczną na wyspie jest również wodospad Evergreen Cascades Waterfall. Dla miłośników golfa, na wyspie znajduje się pole golfowe Port Vila Golf Club.

Jednak wszystkie wyspy sąsiednie najciekawsze są od strony wody i to właśnie miłośnicy żeglarstwa mogą dostrzec atuty każdej z nich i odkryć wyspę na swój indywidualny sposób. Warto opłynąć je wszystkie wokół, dostrzec piękne zatoki, plaże, urozmaiconą powierzchnię terenu, przespacerować się po górach, przejechać samochodem wzdłuż wybrzeża każdej większej wyspy, ponurkować, a dla kochających sporty ekstremalne znajdzie się tu także wysoka fala do windsurfingu i kitesurfingu.  

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Nowa Kaledonia to wyspa we Francji, której stolicą jest Numea. Wyspa położona jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego, w Malezji, na wschód od Australii i na północny-zachód od Nowej Zelandii.  Wyspa wchodzi...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Yasawa Island to archipelag wysp, położony na Oceanie Spokojnym, na północny - zachód od wyspy Fidżi i na południe od Archipelagu Vanuatu. Nazwa pochodzi od słowa yasawa co oznacza niebo. Ysawa Island  to nie tylko...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Fidżi to państwo złożone z wysp i położone w południowo - zachodniej części Oceanu Spokojnego. Fidżi zlokalizowane jest na wschód od Vanuatu, na zachód od archipelagu Tonga i na południe od archipelagu Tuvalu. Państwo...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
78Ofert rejsów
10 719Mil morskich w ofercie
6 015Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
571Wolnych koi