rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Walencja
Ikona

Walencja

Mapa Walencja

Kraj:   Hiszpania

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (5/5) :

Walencja to Hiszpańskie miasto w środkowo - wschodniej części kraju, położone na wybrzeżu od strony Morza Śródziemnego, przy Morzu Balearskim oraz przy ujściu rzeki Turia. To duży zespół miejski, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej oraz trzecie co do wielkości miasto Hiszpanii i drugi co do wielkości port w kraju.

Walencja znana jest na całym świecie i sklasyfikowana, jako miasto o znaczeniu globalnym - nie tylko jako miasto nadmorskie, ale przede wszystkim dzięki kilku charakterystycznym budynkom architektonicznym. Zalicza się do nich Ciudad de las Artes Ias Ciencias - nowoczesny Kongres Centrum Kulturalno - Rozrywkowego, zlokalizowany w równie popularnej dzielnicy, nazywanej dzielnicą “przyszłości”. Nowoczesna dzielnica, nazywana także Miastem Sztuki i Nauki. Wyróżnia się wspaniałym gmachem opery - hali widowiskowej - El Palau de Ies Arts Reina Sofia, czyli Pałacem Sztuk im. Królowej Sofii, Oceanarium i Morską Stacją Badawczą L’Oceanografic, kino IMAX-planetarium o nazwie Hemisferic zbudowany na kształt oka i mieszczący w sobie salę kinową z ekranem o pow. 900m2, hiszpańskie muzeum nauki - Museo de Ias Ciencias Principe Felipe oraz  palmową aleję przykrytą ażurową, nowoczesną kopułą z nietypowym zwieńczeniem, czy stożkowatym wejściem na teren Miasta Sztuki.

Z budynków zabytkowych do największych atrakcji zalicza się gotycki budynek Lonja de Ia Seda - w polskim tłumaczeniu oznaczający Giełdę Jedwabiu, który położony jest w zabytkowym centrum miasta i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejnymi wartościowymi atrakcjami architektonicznymi jest Katedra poświęcona Matce Bożej, będąca także siedzibą diecezji miasta Walencja, El Micalet - ośmioboczna dzwonnica będąca symbolem miasta i będąca częścią katedry, czy Barokowy Kościół usytuowany na tyłach Katedry - Basilica de la Virge dels Desamparats. Warto wspiąć się na wieżę po 207 stopniach, aby zobaczyć widok na miasto z ponad 50 metrów. Na uwagę zasługuje także Pałac Marqués de Dos Aguas, Świątynia Iglesia de Santa Catalina, hala targowa - Mercado Central, w której sprzedawane jest mięso, warzywa, ryby czy owoce morza oraz hala targowa Mercado de Colón.

Będąc w Walencji koniecznie wybrać się trzeba do ogrodu botanicznego Jardí Botánic czy XVIII- wiecznych parków - Jardins de l’Alameda i Jardins de Monfort. Nie można pominąć także parku Jardins del Túria. Tram 9, który długą linią przecina  zabudowę Walencji i charakteryzuje się  kilkoma ciekawymi mostami, nowoczesnymi kładkami pieszymi, fontannami czy nietypową roślinnością. W parku zobaczyć można interesujący szklane budynek audytorium Palau de la Música de València, nowoczesny park zabaw dla dzieci i dorosłych Gulliver Park, obok którego nie można przejść obojętnie, gdyż park zabaw z lotu ptaka jest postacią Guliwera. Park łączy się także z Ogrodem Różanym Rosaleda de Montolivet i sąsiaduje z wcześniej wspomnianym kompleksem nowoczesnej “dzielnicy przyszłości”. Aby zobaczyć całe piękno nowoczesnej dzielnicy, warto wejść na most Assut de l'Or Bridge, który jest jej częścią, i dzieli jedną część nowoczesnych budynków od drugich. Parki pełnią w mieście kluczowe znaczenie, gdyż posiadają nie tyle duże powierzchnie do wypoczynku, ale także są bardzo interesujące pod względem zagospodarowania.  Kolejnym z nich jest Cabecera Park, gdzie poza licznymi ścieżkami I punktami widokowymi można obserwować także zwierzęta czy popływać na rowerku wodnym po jeziorze. Przy kamiennym małym amfiteatrze jaki się tu mieści, można wspiąć się, a raczej przespacerować, po stożkowatym, naturalnie zagospodarowanym punkcie widokowym, z którego roztacza się widok na cały park i pobliską zabudowę miasta. Sąsiadujący z parkiem Valencia Bioparc oferuje możliwość przeniesienia w się w świat natury, zobaczenie jak żyją słonie, żyrafy, małpy, hipopotamy, zebry, strusie czy nosorożce, które żyją w utworzonych specjalnie dla nich środowisku, przypominającym naturalne rejony życia. Będąc w tej okolicy warto zobaczyć także budynek Antigua Carcel Modelo. Jego historyczna, ale unowocześniona bryła, zachwyca zarówno z zewnątrz jak i we wnętrzu. Warto wybrać się także na dworzec kolejowy czy przejść się ulicami Walencji,  aby zobaczyć współczesne zabudowania i skorzystać z możliwości wypoczynku w miejskich restauracja i kawiarenkach lub też odpocząć na plaży „Malvarrosa". Interesująca jest także Biblioteka Uniwersytetu Walenckiego  czy Muzeum Sztuk Pięknych. 

Nowoczesne zabudowania wyróżniają się już od samego portu i przystani jachtowych.  Jednym z nich jest Centrum Kongresowe i organizacji imprez Veles e Vents, znajdujące się tuż przy porcie, z którego rozpościera się widok na morze. Tuż obok niego znajduje się duża plaża publiczna Platja del cabanyal, przy której zlokalizowany jest  Bulwar, a przy nim ustawione interesujące rzeźby i fontanny.  Odbywają się tu cyklicznie także święta latawców czy zawody rzeźb z piasku. Plaże od przystani oddziela Marina Beach Club Valencia - nowoczesny klub rozrywkowy z charakterystycznym basenem i fontanną. Warto przejść się całym wybrzeżem i dotrzeć do charakterystycznego budynku Tinglat 2 Port de València. Będąc na nabrzeżu w Walencji, warto wybrać się także do portu Saplaya. Wyróżnia się on ciekawą zabudową, urokliwymi uliczkami, a przede wszystkim krajobrazem pełnym łodzi, jachtów i żaglówek.

Do Walencji warto przyjechać także w okresie od 15 do 20 marca, kiedy odbywa się las fallas czyli Święto Ognia. Jest to hiszpański festiwal, odbywający się tu co roku. 15 marca ustawione są na ulicach rzeźby, w postaci konstrukcji z papieru i wosku, które z dnia 19 na 20 marca są spalane. Imprezie towarzyszą zabawy i wiele dodatkowych atrakcji. Ciekawą atrakcją jest także odbywająca się na przedmieściach Walencji w Buñol, święto Tomatina, która polega na obrzuceniu się pomidorami. Inną ciekawostką, która przyciąga do Walencji są odbywające się Korridy na Arenie Walk Byków - Plaza de Toros de Valencia.

Powierzchnia Walencji jest tak rozległa i tak wiele jest atrakcji architektonicznych, że zachęca to do wypożyczenia samochodu i zwiedzenia miasta oraz dalszych jego regionów, w przerwie rejsu po Hiszpanii. Warto także skorzystać z rejsów wzdłuż wybrzeża, aby dotrzeć do zlokalizowanych nieco dalej na obrzeżach miasta, przystani jachtowych, zobaczyć różnorodność plaż, odległych dzielnic i sąsiadującego z miastem dużego jeziora i Parku Krajobrazowego Parc Natural de I’Albufera de Valencia. Do jeziora nie można dotrzeć bezpośrednio drogą wodną, ale dzięki możliwości wypożyczenia mniejszych łodzi w jego pobliżu, można zwiedzić granice jeziora jednostkami dostępnymi na miejscu. Obserwacja flamingów i innych ptaków wodnych i nadwodny, a także możliwość popływania po jeziorze niewielkimi łodziami pozwoli miło spędzić czas na wodzie, robiąc przerwę pomiędzy rejsami po morzu. 

Atrakcje w pobliżu
altea-2333716_1280.jpg
23 styczeń 2016
Alicante to hiszpańskie miasto portowe położone nad wybrzeżem Costa Blanca. Nazwa miejscowości oznacza z języka arabskiego źródło światła, co doskonale charakteryzuje ten rejon. Przez około 300 dni w roku świeci...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Es Vedra to niewielka wyspa położona na południowy wschód od wybrzeża Ibizy. Należy do archipelagu Baleary na Morzu Balearskim, w akwenie Morza Śródziemnego. Wyspa zbudowana jest z masywu skalnego o wysokości 38...
ibiza_rejsomat3.jpg
23 styczeń 2016
Popularna hiszpańska wyspa archipelagu Baleary. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie - Ibiza. Ibiza charakteryzuje się dziewiczymi wzniesieniami i krajobrazami, mimo ogromnej popularności pod względem turystyki....

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi