rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Ateny – miasto historii i sztuki

Ateny – miasto historii i sztuki

Nie ma takiego przewodnika, książki, czy jakiegokolwiek tekstu, który w pełni wyczerpywałby temat Aten, piętrzących się tam na każdym kroku zabytków, atrakcji, pięknych widoków i długiej, fascynującej historii, która sięga początków naszej europejskiej cywilizacji. Każdy próba scalenia tych informacji i podania ich w kompleksowej formie byłaby bezowocnym wysiłkiem. Dlatego atrakcje i ciekawostki związane z ateńskim miastem potraktujemy wybiórczo i skrótowo, ale możemy zapewnić, że Ateny powrócą w jeszcze niejednym tekście!

Być w Grecji i nie być w Atenach, to jak pominięcie kluczowej destynacji w planie naszego żeglarskiego rejsu. Greckie wyprawy jachtem zazwyczaj zaczynają się właśnie w Atenach, więc jeżeli wyruszasz w morską eskapadę po greckich akwenach, nie powinieneś ominąć tej wspaniałej stolicy.

  1. Miasto, w którym czuć historię

W czasach antycznych Ateny były polis, czyli państwem-miastem. Jak na standardy administracyjne starożytności, Ateny stały się potężnym ośrodkiem miejskim, jednym z najważniejszych w dawnej Grecji Polis liczyło ok. 100 tysięcy mieszkańców! Nic więc dziwnego, że to właśnie Ateny stały się centrum rozwoju kulturowego i politycznego. W porównaniu do innych miast, których początki sięgają starożytności, w Atenach zachowało się mnóstwo zabytków. Pozostałości historycznych obiektów znajdują się na każdej ulicy, w każdym zakątku i najmniej spodziewanym miejscu. Nawet podziemnego metro jest specyficznym muzeum, w którym na każdym przystanku można podziwiać wspaniałe eksponaty.

 

  1. Ważny ośrodek kultu

W krajobrazie Aten od początku dominowało wapienne wzgórze. Początkowo wzniesienie zostało ufortyfikowane. Bardzo szybko utworzono tu miejsce kultu. Okres archaiczny to czas wzniesienia monumentalnych świątyń, które wielokrotnie odbudowywano po wojennych zawirowaniach. Największą wizytówkę tego miejsca i całej Grecji jest Partenon, czyli niegdyś świątynia poświęcona Atenie. W pracach nad budowlą miał uczestniczyć sam Fidiasz. To tutaj też miał znajdować się wielki posąg Ateny. Budowla zmieniała wyznawców. Było to miejsce obrządków pogańskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Wspaniały Partenon został w znacznej części zniszczony w XVII wieku przez Wenecjan.

  1. Narodowe Muzeum Archeologiczne

Jeżeli zamiast przechadzania się ulicami od zabytku do zabytku, wielogodzinnego zwiedzania i poszukiwania interesujących miejsc historycznych, wolisz mieć wszystko w jednym miejscu i przerobić dawne dzieje Aten w bardziej skondensowanej formie, polecamy Narodowe Muzeum Archeologiczne. Stolica Grecji mogłaby zostać wielkim wykopaliskiem archeologicznym, a przy każdej próbie zagospodarowania nowego gruntu, czy drążenia ziemi, natrafia się na zabytkowe przedmioty, które trafiają właśnie do wspomnianego muzeum. Czekają nas tam tradycyjne wystawy, multimedialne projekcje i wspaniałe atrakcje z wielką historią w tle.

 

  1. Plaka

A kiedy zapragniemy chociaż na chwilę odetchnąć od zwiedzania i podziwiania zabytkowych budowli, możemy wybrać jeden z miejskich placów. Polecamy Plakę, która jest szczególnym połączeniem tradycji, klimatycznej knajpek, urokliwych restauracji, sklepów z pamiątkami i oczywiście zabytkowych pozostałości. A wszystko to przy brukowanych, krętych uliczkach, z których większość to wyłączone z ruchu deptaki.

  1. Street art

Jak przystało na słynne, popularne wśród turystów miasto, także Ateny muszą mieć swoją alternatywną stronę. Ma ona wiele odcieni, ale my dziś skupimy się na jednej, czyli na street arcie. Dzieła sztuki ulicznej zdobią całe dzielnice. Warto udać się do Metaxourgeio lub do jednej z kolebek artystów i buntowników, np. w stronę ateńskiej politechniki.

Ateny wypełnią czas każdego zwiedzającego, miłośnika historii, czy amatora sztuki. Dzień, tydzień, miesiąc, ani nawet kilka lat nie pozwoli na odkrycie całej stolicy, w której spotkamy wielką historię, słynne na całym świecie zabytki, kwintesencję greckiej kultury oraz nowatorską sztukę.

 

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 19 czerwca 2017
Dzisiejsze jachty to prawdziwe hotele na wodzie. Nie mają nic wspólnego z rybackimi kutrami ani statkami znanymi z filmów o piratach. Obecnie główną rolę odgrywa na nich zapewnienie komfortu załodze i maksymalnej...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Ryby to jeden z podstawowych produktów oferowanych w krajach śródziemnomorskich podczas żeglarskich rejsów. Są nie tylko nieodłącznym elementem świata przyrodniczego tego rejonu oraz regionalnym przysmakiem. Morze...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 14 maja 2018
Lefkada to wyspa archipelagu jońskiego, która przez Greków nie jest uznawana za wyspę. Wszystko dlatego, że Lefkada połączona jest z greckim lądem groblą i mostem, przez który można swobodnie dostać się do tego...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
6Ofert rejsów
825Mil morskich w ofercie
463Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
44Wolnych koi