Kuchnia karaibska jest jak same Karaiby - kolorowa, różnorodna, aromatyczna i wypełniona fuzją wyjątkowych smaków. Widoczne są w niej wpływy kulinarnych Chin, Indii, Afryki, Europy i tradycji indiańskich. Chociażby z tego względu trudno jest wyodrębnić jej ogólne cechy i dobrze ją opisać. Kilka jej elementów świadczy jednak o jej wyjątkowości i wyróżnia ją na tle innych tradycji kulinarnych.
Karaiby były niegdyś terenem kolonii kilku europejskich państw. Podstawą ich gospodarki było zazwyczaj rolnictwo. Uprawiano przede wszystkim trzcinę cukrową, tytoń, ale także goździki, cynamon, kakaowiec, imbir, kurkumę, czy gałkę muszkatołową, z której szczególnie słynęła Grenada nazywana często Korzenną Wyspą. Uprawianie aromatycznych ziół i przypraw nie pozostawało bez związku z kuchnią, do której szybko zaczęły być wprowadzane dodatki dopełniające smak potraw.
Kokos to jedno z nieodłącznych skojarzeń, jeżeli myślimy o Karaibach Krajobraz karaibski to przede wszystkim tropikalne dżungle, egzotyczne zwierzęta, wyspy na błękitnych wodach i palmy bujnie obrośnięte kokosami. Jeżeli wybieramy się w karaibski rejs żeglarski, bez trudności natrafimy na ustronną plażę, na której odnajdziemy kokosowe orzechy. Jeżeli już mówimy o kokosach, powinniśmy od razu wspomnieć o mleczku kokosowym, które na stałe zagościło, nie tylko w kuchni karaibskiej. Jest dodawane do mięs, zup i owoców morza. Dziś coraz częściej wykorzystujemy ten egzotyczny produkt we własnej kuchni, warto jednak wiedzieć, że głównie wykorzystywano je w tradycji kulinarnej Karaibów i Azji.
Kojarzy nam się często z filmami o piratach, w których lał się strumieniami. W istocie jest jednym z najpopularniejszych trunków w kuchni karaibskiej. Rum, bo o nim mowa, jest ważnym składnikiem nie tylko koktajli, ale też dań mięsnych i deserów. Niegdyś produkowany był na Karaibach masowo i szybko podbił serca m.in. Europejczyków. Co jeszcze można powiedzieć o alkoholach karaibskich? Wiele znanych nam dzisiaj drinków serwowanych w barach na całym świecie wzięło się właśnie z rejonu Karaibów np. curaçao, daiquiri, Malibu, mojito czy piña colada.
Karaiby to w sumie kilkanaście państw, tysiące wysp i wysepek. Każdy kraj to odmienna tradycja i kultura, a co za tym idzie, również kuchnia. Możemy więc mówić o stosunkowo lekkiej kuchni kubańskiej, która czerpie z wpływów hiszpańskich, czy afrykańskich. Popularna jest również kuchnia jamajska oparta na ostrych smakach, owocach morza i rybach, której specjałem jest m.in. kurczak „jerk”. Swoje kulinarne smaki ma również Grenada, której popisowym daniem jest „oil-down” przygotowywane na bazie mleka kokosowego. Jego specyfika polega na wytrąceniu się oleju kokosowego oraz połączeniu mięsa z owocami drzewa chlebowego i warzywami.
Kuchnia karaibska to prawdziwa, egzotyczna mieszanka, która zachwycić może niejednego miłośnika kulinariów. Jeżeli decydujemy się na wakacje karaibskie, warto wstąpić do jednej z lokalnych restauracji lub barów i zamiast dania kuchni międzynarodowej, skosztować jednego z regionalnych specjałów.