rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Cyklady – żeglarska przygoda, wypoczynek i greckie wyspy w jednym miejscu

Cyklady – żeglarska przygoda, wypoczynek i greckie wyspy w jednym miejscu

Niewiele jest takich miejsc, które zauroczą każdego. Niewiele jest też takich akwenów, które zaintrygują każdego żeglarza. Lubimy stawiać na sprawdzone rozwiązania i tym razem przyglądamy się z bliska Grecji ale nie tylko tej rekreacyjnej i spokojnej. Przyszedł czas na fascynujące Morze Egejskie, które potrafi rzucić wyzwanie żeglarzowi i całej załodze. Na szczęście wszelkie utrudnienia rekompensują nam wspaniałe, śródziemnomorskie widoki, grecka kultura i wyspy, które będą idealnym miejscem na wypoczynek. Dziś spoglądamy w stronę malowniczych Cyklad!

  1. Cyklady

Cyklady to prawdziwa kwintesencja greckiego piękna. Na wspaniałych wyspach wyjątkowego archipelagu znajdziemy wszystko – malownicze krajobrazy, lazurowe wybrzeże z błękitną, przejrzystą wodą, zabytki sięgające najdawniejszych okresów naszej cywilizacji i nieokiełznane warunki morskie. Niewielkie, ukryte przed turystami zatoczki z tawernami oferującymi lokalne przysmaki czekają na odkrycie, a wyspy wolne od ruchu samochodowego zapraszają swoim spokojem, wolniejszym trybem życia i dziewiczością naturalnej przyrody. W samym środku archipelagu napotkamy niewielką, niezamieszkałą wysepkę Delos, która jest prawdziwą kolebką greckiej kultury i dawnych wierzeń. Wciąż też trwają tu niezwykle ważne wykopaliska archeologiczne.

 

  1. Najbardziej znane wyspy

Cyklady zdążyły już obrosnąć turystyczną sławą. Dlatego nawet laików w temacie greckich rejsów i wycieczek nie zaskoczą niektóre nazwy. To właśnie w tym archipelagu znajduje się jedna z najczęściej fotografowanych na świecie wysp, czyli Santorini. Krajobraz pięknego, białego miasteczka Oia z błękitnymi kopułami tutejszych kościołów obiegł już prawdopodobnie wszystkie broszury turystyczne. Równie piękna architektura, wspaniałe atrakcje, kosmopolityczne miasteczka i dzikie plaże to domena wyspy Mykonos. Nieco bardziej wyciszona, urzekająco piękna Ios zachwyci nas swoimi zabytkami, wśród których prawdomównie znajduje się grób Homera oraz plażami, które urzekły także znanych, filmowych twórców w tym Luca Bessona.

  1. Morze Egejskie

A teraz coś, co powinno zainteresować wszystkich żeglarzy i przyszłych uczestników żeglarskich rejsów, czyli tutejszy akwen. Morze Egejskie nie jest jedynie typowo relaksującym akwenem idealnie nadającym się na krótkie, spokojne przeloty między zatoczkami. Tutaj może nas czekać trochę więcej emocji i niezapomnianych, żeglarskich wrażeń. Przygodę zapewni nam okresowo wiejący wiatr Meltemi. Zgodna opinia miłośników żeglarstwa jest taka, że jednak lepiej na niego nie trafić, ponieważ skutecznie może nas zatrzymać w porcie. Należy mieć na uwadze, że w okresie od końca lipca do końca sierpnia jego występowanie znacznie się nasila. Okres przed i po ścisłym sezonie wakacyjnym to już raczej niewielkie ryzyko jego spotkania. Z pewnością jednak można zakwalifikować Morze Egejskie do tych akwenów, które zdecydowanie polecamy bardziej doświadczonym żeglarzom.

 

  1. Miejsca mniej znane

Cyklady nie ograniczają się do kilku najbardziej popularnych wysp. Jako żeglarze powinniśmy pamiętać, że dane nam będzie poznanie także tych mniej znanych, wręcz nieodkrytych obszarów, które pozwolą na autentyczne zetknięcie się z greck � kulturą. Polecamy przede wszystkim imponujące widoki wyspy Serifos i jej zabytkowe wiatraki, które mogą spokojnie zostać uznane za symbol Cyklad. Zróżnicowana linia brzegowa to domena Milos. Tutaj rejs żeglarski naprawdę ma sens, ponieważ chyba tylko z perspektywy pokładu można podziwiać tak wspaniałe widoki białych klifów. Jeżeli jesteśmy miłośnikami urzekających krajobrazów, warto udać się na Folegandros. Jej zabytkowa stolica Chora znajduje się na klifie, a nad nią góruje ulokowany w najwyższym punkcie wyspy kościół, z którego widoki wprawią w zachwyt każdego żeglarza.

Trudno opisać Cyklady w kilku słowach, ale jeżeli chcemy pokusić się o jedno zdanie, które miałoby określać kwintesencję piękna archipelagu, powiedzielibyśmy, że jest to obszar zarówno żeglarskiej przygody, morskich wrażeń i zetknięcia się z prawdziwym żywiołem, jak i miejsce idealnego wypoczynku, poznania greckiej kultury i podziwiania wspaniałych, śródziemnomorskich widoków.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli wybieramy się do Chorwacji na niezapomniany, żeglarski rejs po Adriatyku, to jedną świetną decyzję mamy już za sobą. Możemy jednak urozmaicić nasz pobyt i wybrać ekscytującą atrakcję zapadającą na długo w...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Podczas żeglarskiego rejsu jedną z najważniejszych osób na pokładzie jest skiper. Od jego pracy i komunikacji z załogą w dużej mierze zależy powodzenie wyprawy. Skiper pełni funkcję kapitana. To on prowadzi naszą...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 1 października 2018
Mykonos to prawdziwie luksusowe miejsce na mapie Cyklad. Tutaj wszelkie usługi i hotele prezentują najwyższy standard, a kręte uliczki popularnych miasteczek wręcz roją się od restauracji i sklepów. W parze z tak...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
110Ofert rejsów
15 116Mil morskich w ofercie
8 483Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
805Wolnych koi