rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Czosnek – najlepszy dodatek do ryb i owoców morza

Czosnek – najlepszy dodatek do ryb i owoców morza

Jeżeli decydujemy się na przygotowanie typowo nadmorskiego dania z rybą lub owocami morza w roli głównej, powinniśmy zapoznać się z informacjami p przyprawach i dodatkach, które najlepiej się z nimi komponują i pozwalają na wyzwolenie unikatowych aromatów. Tak się składa, że jednym z najlepszych możliwych dodatków do morskich potraw jest czosnek. Poza tym, że czosnek wspaniale współgra ze smakiem ryb i owoców morza oraz nadaje potrawie dodatkowe walory, jest też świetnym, bogatym w zdrowe właściwości warzywem. A ponieważ ryby to częsty przysmak podczas żeglarskich rejsów np. po Chorwacji przedstawiamy kilka skutecznych praktyk przy jej przyrządzaniu.

 

Czosnek od dawna jest znany pod względem swojego zbawiennego wpływu na organizm. Przede wszystkim działa leczniczo i nazywany jest naturalnym antybiotykiem, ponieważ hamuje rozwój infekcji, bakterii i wielu innych wrogów naszej odporności. Chroni nas również przez zawałami i udarem oraz wspomaga trawienie. Już to powinno nas zachęcić do jak najczęstszego korzystania z dobrodziejstwa czosnku i włączania go do naszej diety. Dodatkowo warzywo jest bardzo aromatyczne, ma silny zapach i smak. Czosnek jest zawsze bardzo zauważalny w każdej potrawie, jego smak często jest dominujący lub, odpowiednio skomponowany z innymi składnikami, dopełnia ich aromatu.

Czosnek rzeczywiście „lubi się” z rybami i owocami morza. Jeżeli przyrządzamy jakiekolwiek danie z tymi przysmakami, powinniśmy zastanowić się właśnie nad dodaniem czosnku. Po pierwsze: zwiększymy znacznie walory smakowe dania i sprawimy, że będzie ono zwyczajnie lepsze. Po drugie: znacząco wzrosną cechy odżywcze potrawy. Pamiętajmy jednak o odpowiednim komponowaniu składników i ich ilości. Zbyt duża zawartość aromatycznego czosnku zdominuje smak i może skutecznie zniszczyć danie. Temperatura tłuszczu, na którym smażymy ząbki nie powinna też być zbyt duża, aby go nie przypalić i nie wyzwolić niepotrzebnej goryczy warzywa.

Z czosnkiem mamy jeszcze inny kłopot. Jego mocny zapach bardzo często pozostaje na naszych dłoniach. Aby pozbyć się tego problemu, wystarczy zastosować szybką i prostą metodę. Najbardziej narażeni na aromat warzywa jesteśmy podczas jego obierania. Dlatego całą główkę suchego czosnku wkładamy do słoika, zakręcamy go i energicznie potrząsamy. Kilkanaście sekund powinno wystarczyć, aby ząbki obrały się same i opadły z nich powłoki.

Jeżeli już jednak nasze dłonie mają specyficzny zapach, wystarczy natrzeć palce sokiem z cytryny lub otrzeć je o mokrą stal nierdzewną, np. dobrej jakości nóż, metalową część jachtu lub specjalne metalowe mydło. W ten sposób pozbędziemy się też woni rybnej. Przemilczanym i wstydliwym problemem jest też nieprzyjemny zapach po spożyciu dania z czosnkiem. W takim wypadku możemy przegryźć natkę pietruszki lub jej korzeń, który skutecznie zniweluje nieprzyjemny aromat. Sposobów na intensywną woń jest wiele. Wcale więc nie trzeba obawiać się czosnku i spisywać go na straty. Możemy spożyć potrawę z czosnkiem w roli głównej w trakcie dnia, a potem spokojnie pozbyć się przykrej woni bez drastycznych środków.

 

Zainteresowani nadmorską kuchnią i ich owocami morza oraz rybami, powinniśmy też przekonać się do czosnku, bowiem niedługo może stać się jednym z naszych ulubionych składników. Jeżeli do wyjątkowego i silnego aromatu warzywa dodamy wyjątkowy smak i właściwości zdrowotne, to nie powinniśmy już mieć żadnych wątpliwości by na stałe włączyć czosnek do naszego jadłospisu.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
piątek, 7 lipca 2017
Delfiny od lat urzekają ludzi na całym świecie. Nietypowe, inteligentne ssaki, przyjazne dla człowieka, są wykorzystywane w specjalnych terapiach i jako wytresowane zwierzęta zachwycają swoimi akrobacjami na pokazach....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli udajemy się w żeglarski rejs w bardziej egzotyczne miejsca, natrafimy na wiele niesamowitych i rzadko spotykanych okazów. Kolorowe ryby o przedziwnych kształtach i płetwach, niecodzienne gatunki, a nawet...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 27 grudnia 2018
Według powszechnej opinii zima to czas, w którym żeglarze zmuszeni są porzucić chwilowo swoje morskie pasje i przeczekać trudny, zimowy sezon. Ekstremalne warunki żeglarskie na chociażby Morzy Bałtyckim skutecznie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi