rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Delfiny w Chorwacji

Delfiny w Chorwacji

Niemal każdy, kto wyrusza w żeglarski rejs po Morzu Adriatyckim, czy jakichkolwiek innych wodach, w których występuje delfin, po cichu marzy o spotkaniu tych wyjątkowych ssaków. Wbrew pozorom wcale to nie jest aż takie trudne i nieprawdopodobne, chociaż należy uzbroić się w cierpliwość, bo też nie spotyka się ich często. Zawsze jednak jest to wyjątkowe wydarzenie, na które warto czekać.

 

Delfiny zamieszkują m.in. wody Morza Adriatyckiego. Pływają dużymi stadami lub mniejszymi, rodzinnymi. W drugim przypadku zawsze na początku płynie samiec, a za nim samica z młodymi. Delfiny nie są rybami, ale ssakami. Oddychają, w przeciwieństwie do ryb, powietrzem atmosferycznym, co oznacza, że bardzo często muszą przebywać na powierzchni wody. Częstotliwość takiego wypływania jest różna, ale minimalnie co 15 minut delfin musi się wynurzyć, żeby się nie udusić. Często też jednak delfiny wyskakują z wody, żeby się bawić lub wypatrzyć stada ptaków. Jeżeli takie dostrzegają, już wiedzą, że prawdopodobnie to tam znajduje się ławica ryb i to tam udaje się osobnik. Stada ptaków są więc dla delfinów czymś w rodzaju kierunkowskazu, który pokazuje, gdzie znajduje się pożywienie.

Ciekawostką jest, że delfiny widzą na zielono i posługują się ultradźwiękami, dzięki którym potrafią stwierdzić kształt i wielkość obiektu z dużej odległości. Ich charakterystyczną cechą jest również wydawanie dźwięków. Delfiny porozumiewają się ze sobą stosując wiele różnych sygnałów głosowych. Ponieważ delfiny to ssaki, które potrzebują ciągłych dostaw powietrza atmosferycznego, muszą stale znajdować się przy powierzchni wody i to w tej strefie głównie się poruszają. Dlatego też łatwo je wypatrzyć. Sprawię ułatwia także ich częste wypływanie oraz skoki. Wtedy naprawdę trudno je przeoczyć.

Spotkanie delfinów zawsze łączy się z wielką ekscytacją i niedowierzaniem. Jak tylko członek załogi zobaczy delfiny, od razu wzywa pozostałe osoby na jachcie. Obecność delfinów to prawdziwe wydarzenie, które nie może pozostać przez nikogo niezauważone. Cała załoga zbiera się by podziwiać wspaniałe wodne stworzenia. W ruch idą aparaty i kamery w celu uwiecznienia tej niecodziennej chwili. Jeżeli wyjątkowo nam się poszczęści, możemy nawet zobaczyć akrobacje delfinów. Skore do zabawy zwierzęta mogą przysporzyć żeglarzom sporo niezapomnianych atrakcji.

Często delfiny podążają za płynącym jachtem, ponieważ uwielbiają wykorzystywać wytworzone przez silniki sztuczne prądy morskie. Kieruje też nimi ciekawość. Jako jedne z najbardziej inteligentnych ssaków, delfiny naturalnie interesują się otaczającym je środowiskiem i lubią podpływać nawet do nieznanych im obiektów. Na całym świecie ludzie zachwycają się delfinami, ponieważ z reguły nie boją się one człowieka oraz nie są agresywne. O ich łagodnym i przyjaznym usposobieniu najlepiej świadczy fakt, iż są one wykorzystywane w tzw. delfinoterapii.

 

Spotkanie delfinów na swojej rejsowej trasie to wyjątkowe wydarzenie, które zawsze powinno pozostać uwiecznione. Chociaż delfiny łatwo zauważyć, a natrafienie na nie wcale nie graniczy z cudem, wciąż każde tego typu zwierzę na horyzoncie elektryzuje członków załogi. Jest tak dlatego, że delfiny to wspaniałe i wyjątkowe zwierzęta o wysokiej inteligencji, które niezmiennie zachwycają ludzi na całym świecie.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Chorwacja ma swoim odwiedzającym wiele do zaoferowania. Już samo napawanie się pięknymi widokami, żeglowanie i zwiedzanie pięknych miejsc jest wspaniałą atrakcją dla każdego turysty. Jeżeli jednak chcemy jeszcze...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Spokojne morze, cierpliwe oczekiwanie, cichy szum fal i każdorazowa ekscytacja po wyławianiu sieci – tak wyobrażamy sobie połowy rybaków na morzach bogatych w podwodne okazy. Czy tak wygląda codzienność poławiacza?...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 1 października 2018
Mykonos to prawdziwie luksusowe miejsce na mapie Cyklad. Tutaj wszelkie usługi i hotele prezentują najwyższy standard, a kręte uliczki popularnych miasteczek wręcz roją się od restauracji i sklepów. W parze z tak...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi