rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Dla kogo przeznaczone są żeglarskie rejsy?

Dla kogo przeznaczone są żeglarskie rejsy?

Żeglarskie rejsy to sposób na udane wakacje, urlop, podnoszenie własnych umiejętności, czy uprawianie sportowej aktywności. Powodów, dla których decydujemy się na morskie wyprawy jest także wiele: szukamy idealnego wypoczynku, chcemy poznać nowe kraje i ich kulturę, pragniemy rozwijać żeglarską pasję lub ją rozpocząć. Wielu z nas jeszcze przed rozpoczęciem swojej żeglarskiej drogi zadaje sobie pytanie: czy to jest dla mnie? Czy nadaję się na żeglarza? W tym tekście postaramy się rozwiać tego typu i kilka innych wątpliwości.

  1. Na większości rejsów wakacyjnych nie są wymagane umiejętności żeglarskie

Jeden z podstawowych mitów dotyczy doświadczenia żeglarskiego, którego posiadanie jest warunkiem odbycia rejsu. Oczywiście wiele wypraw żeglarskich odbywa się na akwenach trudnych, wymagających, na których pływają tylko wykwalifikowane załogi. Ogromna część rejsów, w dużej mierze wakacyjnych, to jednak relaksujące wyprawy po Adriatyku, czy Morzu Karaibskim, na których osobą doświadczoną jest tylko skiper. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy, również wakacyjny rejs to wykonywanie podstawowych, pokładowych prac. Czynności wykonywane przez załogantów, pełnienie wacht, a nawet możliwość stanięcia za sterem to jednak doskonałe atrakcje i możliwość zdobycia cennych umiejętności!

 

  1. Dobra kondycja fizyczna nie zaszkodzi

Żeby uczestniczyć w żeglarskim rejsie nie trzeba być czempionem, ani sportowcem, ale podstawowa kondycja fizyczna ułatwi nam wiele pokładowych prac. Jeżeli już decydujemy się na żeglarską wyprawę, warto zdać sobie sprawę, że nie będziemy tylko plażować i podziwiać widoki. Oczywiście są to atrakcje zapewnione podczas każdego letniego rejsu w ciepłych krajach, ale trzeba mieć na uwadze, że nasz kapitan czasem będzie potrzebował pomocy załogi w manewrowaniu. Trzeba będzie naciągnąć linę, rozwinąć żagle i usprawnić bezpieczne cumowanie w porcie. Nie są to czynności trudne, ani wymagające dużej siły, czy niesamowitej kondycji, ale przeciętna sprawność jest tu bardzo wskazana. Pamiętajmy, że żeglowanie to sport, może być bardziej relaksacyjny lub wymagający, ale jednak jest to rodzaj aktywności fizycznej. Ponadto podczas naszych wypraw z pewnością natrafimy na nadmorskie miasta w malowniczym otoczeniu przyrodniczym, które wręcz zachęcają do rowerowych przejażdżek, wspinaczek i długich spacerów.

  1. Rejsy to nie tylko żeglowanie!

Zdawałoby się, że to trochę nieprawdopodobne, jednak nawet bardziej wymagające wyprawy wakacyjne, które charakteryzują się długimi przelotami między portami, a co za tym idzie długim czasem spędzonym na morzu, pozostają bardzo urozmaicone. Każdy port, wyspa, miasto, zatoka to osobna, fascynująca historia. Docieramy nierzadko do miejsc, które nie są dostępne od strony lądowej. Zwiedzamy miasta, podziwiamy starówki lub wylegujemy się na plaży. Czasem podczas jednego rejsu poznajemy kilka krajów! Codziennie czeka nas nowy krajobraz. Podczas takiej żeglarskiej wyprawy uprawiamy turystykę na jeszcze większą skalę, niż w przypadku zwykłych wakacji!

 

Dla kogo przeznaczone są żeglarskie rejsy? Dla osób spragnionych niezapomnianych wrażeń, żeglarskich przygód, wyjątkowych doznań. Dla tych, którzy odwiedzane już przez siebie kraje chcą poznać na nowo. Ale też dla tych, którzy są znużeni standardową ofertą wakacyjną i nie boją się wyzwań na pokładzie. Jednocześnie morskie wyprawy są przeznaczone dla każdego – bardziej lub mniej zaawansowanego, początkującego, młodszego i starszego z większą, czy przeciętną kondycją. Wakacje nie muszą być nudne, nie trzeba jechać tam, gdzie wszyscy, ale można odkryć coś naprawdę wyjątkowego, a przy tym nauczyć się czegoś nowego – jeżeli o tym marzysz, dla ciebie przeznaczone są żeglarskie wyprawy.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Język chorwacki nie przysparza Polakom wielu trudności i jest stosunkowo prosty w opanowaniu na podstawowym poziomie. Już kilka wyuczonych wyrazów i zwrotów powinno pozwolić nam na komunikację, a nawet krótką rozmowę....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Budowa katamaranu i jego specyfikacja techniczna sprawia, że jest on bardziej zwrotny i łatwiejszy w sterowaniu oraz obsłudze. Wielu żeglarzy oraz przyszłych osób planujących żeglarski rejs np. w Chorwacji, zadaje...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 21 sierpnia 2018
Tobago Cays to jeden z najbardziej malowniczych rejonów Saint Vincent, a według niektórych nawet całych Karaibów. Rzeczywiście Tobago Cays wyróżnia się krajobrazem w pełni odzwierciedlającym wyjątkowe piękno egzotycznych...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
36Ofert rejsów
4 947Mil morskich w ofercie
2 776Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
264Wolnych koi