rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Filetowanie ryb

Filetowanie ryb jest coraz częściej praktykowane w Polsce za sprawą popularności programów o tematyce kulinarnej i większej dostępności świeżych ryb, które nie zostały poddane obróbce. Coraz częściej stajemy więc przed koniecznością samodzielnego oddzielenia mięsa rybiego od ości, co sprawia, że powinniśmy wykształcić w sobie tę umiejętność. Co interesujące, do tej pory w powszechnej opinii panował pogląd, że filetowanie jest zarezerwowane dla kucharzy i osób dobrze zaznajomionych z tą techniką, nic bardziej mylnego.

 

Filetowanie jest bardzo podstawową umiejętnością niewymagającą szczególnej wprawy w tym zakresie ani dużych zdolności manualnych. Warto jest się jej nauczyć, ponieważ gotowe filety w sklepach powoli ustępują swoją popularnością całym, nieobrobionym rybom.

Jeżeli wybieramy się na żeglarski rejs np. po Chorwacji filetowanie pozostaje już koniecznością. Oczywiście możemy przyrządzać rybę w całości, a później wyciągać z niej mięso w kawałkach i starać się omijać ości. Wielu z nas preferuje jednak samo mięso, które po przygotowaniu jest od razu zdatne do spożycia. Miejmy tu na uwadze szczególnie dzieci, które nie potrafią jeszcze dokładnie pozbywać się ości.

Przed przystąpieniem do filetowania można zaopatrzyć się w specjalny nóż stworzony ku temu celowi. Jeżeli takiego nie posiadamy, wystarczy nam ostry nóż, który nie jest zbyt szeroki, to znacznie ułatwi nam pracę. Zawsze filetowanie zaczynamy od głowy. Wprowadzamy nóż poprzecznie i trzymają płaską częścią dłoni rybę, wycinamy płaty. Przesuwamy nóż w taki sposób, by opierać go na części, w której znajdują się ości. Na wyciętych kawałkach pozostają jeszcze kości brzuszne i żebrowe, które usuwamy.

Możemy również filetować skórę, a przed całym wycinaniem wypatroszyć rybę, jednak nie każda tego wymaga. Filetowanie jest obecnie popularnym rodzajem pozyskiwania mięsa rybiego bez ości, dlatego z powodzeniem odnajdziemy filmowy instruktaż całego procesu.

Filetowanie ryby na pierwszy rzut oka może wydawać się czynnością skomplikowaną lub trudną pod względem manualnym. Odpowiednie ruchy i przesuwanie ostrza noża wymaga pewnej wprawy, jednak bardzo szybko nauczymy się tej intuicyjnej czynności.

Po kilku udanych połowach lub zakupieniu świeżych ryb na regionalnych targach, w krótkim czasie nabędziemy umiejętność filetowania i od tej pory nie będziemy już stali przed koniecznością zakupu gotowych filetów.

 

Filetowanie ryb to już nie tylko umiejętność przydatna dla osób przebywających na rejsie, ale również dla tych, którzy nie chcą nabywać gotowego, wyciętego mięsa, lecz sami pragną mieć wpływ na obróbkę i tym samym mieć pewność, że jest ono świeże i nieprzetworzone. W obecnych czasach, gdy tak wielką wartość znowu mają produkty naturalne, ekologiczne i świeże, zdolność do samodzielnego obrabiania mięsa jest cenną i wartą wyuczenia umiejętnością.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Seszele oprócz tego, że są prawdziwie rajskimi wyspami z mnóstwem atrakcji i okazji do błogiego wypoczynku mają do zaoferowania wiele dodatkowych doznań, których nie każdy z nas może się spodziewać. Kto by przewidział,...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 27 grudnia 2018
Według powszechnej opinii zima to czas, w którym żeglarze zmuszeni są porzucić chwilowo swoje morskie pasje i przeczekać trudny, zimowy sezon. Ekstremalne warunki żeglarskie na chociażby Morzy Bałtyckim skutecznie...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 1 stycznia 2019
Posiadanie chociażby najbardziej podstawowego sprzętu elektronicznego takiego jak telefon komórkowy wydaje się być dziś absolutną koniecznością. Jest to w końcu jeden z podstawowych środków komunikacji, który nie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
4Ofert rejsów
550Mil morskich w ofercie
308Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
29Wolnych koi