rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Kuchnia marokańska – podróż po kulinarnym świecie Maroka

Kuchnia marokańska – podróż po kulinarnym świecie Maroka

Kuchnia marokańska to oryginalne połączenie smaków i mnóstwo aromatycznych przypraw z różnych zakątków świata. Marokański świat kulinariów czerpie z innych kuchni całymi garściami wypracowując w ten sposób własne, oryginalne kombinacje smaków. Kilku przydatnych informacji o marokańskich potrawach i kulinarnych zwyczajach dowiesz się poniżej:

  1. Połączenie kulinarnych pomysłów i kultur

Kuchnia marokańska pozostawała pod silnym wpływem kuchni arabskiej, żydowskiej, śródziemnomorskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Dlatego dziś możemy mówić o wyrazistej, ostrej, aromantycznej kuchni, w której popularne są połączenia słodkich smaków ze słonymi. W skład marokańskich potraw często wchodzą gotowane warzywa, kasze, daktyle, makaron i duże ilości mięsa przygotowywanego na różne sposoby.

 

  1. Tradycyjna potrawa – Tadżin

Tradycyjnym, narodowym daniem Maroka jest Tadżin. Przygotowywany jest w specjalnym naczyniu o tej samej nazwie. Tadżin znajdziemy zarówno w kuchniach lokalnych restauracji, jak i domowych. Jeżeli mielibyśmy porównać tę potrawę do dobrze nam znanej, z pewnością byłby do gulasz. Gliniane naczynie do przygotowywania dania umieszcza się na rozżarzonym węglu drzewnym lub na zwykłej kuchence. Tak przygotowany posiłek zachowuje kolor, aromat i smak swoich składników.

  1. Fuzja aromatów na targu

Niemal każde większe miasto w Maroku, a już na pewno takie, do których zmierzają tłumnie turyści i uczestnicy żeglarskich rejsów ma swój souk, wymawiany jako suk, czyli lokalny targ. Wyobraźmy sobie mnóstwo stoisk sprzedawców z najróżniejszymi produktami, przekrzykujących się handlarzy prawdziwą fuzję aromatów i kolorów – tak w skrócie można określić suk. Największy i najbardziej znany znajduje się w Marrakeszu, ale to nie oznacza, że tradycyjnych składników marokańskich dań nie dostaniemy również w innych miastach. Amatorzy świeżo złowionych ryb powinni w każdym mieście, w godzinach porannych udać się do portu, niejeden rybak zaproponuje nam zakup dopiero co złowionego okazu.

 

  1. Kuskus i nietypowe, marokańskie słodkości

Kuchnia marokańska uwielbia kasze, ale najbardziej z nich przepada za kuskusem. Charakterystyczna kasza występuję w najróżniejszych połączeniach, najczęściej z mięsem i warzywami. Marokańczycy, nawet dania z kuskus uwielbiają spożywać ze wspólnej miski, rękoma. Stosunkowo często w kuchni tego regionu wykorzystuje się kaszę mannę, zazwyczaj w daniach słodkich, takich jak słodki chlebek Harcha, czy naleśnikach z charakterystycznymi dziurami, czyli Baghrir.

  1. Kulinarne zwyczaje Marokańczyków

Marokańczycy zazwyczaj spożywają niewielkie śniadania, obiad złożony z jednego z tradycyjnych dań, najczęściej podawanego we wspólnej misy, po którym następuje deser. Głównym posiłkiem Marokańczyków w ciągu dnia jest jednak suta i późna kolacja, która ma jeszcze większe znaczenie w okresie ramadanu.

Kuchnia marokańska jest głęboko powiązana ze zwyczajami i kulturą arabską, a jednocześnie nie unika inspiracji wynikających ze specyficznego położenia geograficznego Maroka i jego historii.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 16 października 2017
Kuchnia karaibska jest jak same Karaiby - kolorowa, różnorodna, aromatyczna i wypełniona fuzją wyjątkowych smaków. Widoczne są w niej wpływy kulinarnych Chin, Indii, Afryki, Europy i tradycji indiańskich. Chociażby...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 6 listopada 2017
Grenada to kolejny, interesujący punkt na mapie zróżnicowanego świata Karaibów. Jest to wyspa i kraj wielu zderzających się kultur, zróżnicowanych krajobrazów, oryginalnej kuchni i wyjątkowych miejsc naznaczonych...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 6 września 2018
Jedna z najbardziej nietypowych i urzekających stolic na świecie to obowiązkowy punkt trasy dla wszystkich żeglarzy wybierających norweskie akweny. Oryginalność miasta polega między innymi na jego malowniczym położeniu...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
253Ofert rejsów
34 767Mil morskich w ofercie
19 511Połączeń lotniczych
613Atrakcji turystycznych
1 852Wolnych koi