rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Kuchnia marokańska – podróż po kulinarnym świecie Maroka

Kuchnia marokańska – podróż po kulinarnym świecie Maroka

Kuchnia marokańska to oryginalne połączenie smaków i mnóstwo aromatycznych przypraw z różnych zakątków świata. Marokański świat kulinariów czerpie z innych kuchni całymi garściami wypracowując w ten sposób własne, oryginalne kombinacje smaków. Kilku przydatnych informacji o marokańskich potrawach i kulinarnych zwyczajach dowiesz się poniżej:

  1. Połączenie kulinarnych pomysłów i kultur

Kuchnia marokańska pozostawała pod silnym wpływem kuchni arabskiej, żydowskiej, śródziemnomorskiej, francuskiej i hiszpańskiej. Dlatego dziś możemy mówić o wyrazistej, ostrej, aromantycznej kuchni, w której popularne są połączenia słodkich smaków ze słonymi. W skład marokańskich potraw często wchodzą gotowane warzywa, kasze, daktyle, makaron i duże ilości mięsa przygotowywanego na różne sposoby.

 

  1. Tradycyjna potrawa – Tadżin

Tradycyjnym, narodowym daniem Maroka jest Tadżin. Przygotowywany jest w specjalnym naczyniu o tej samej nazwie. Tadżin znajdziemy zarówno w kuchniach lokalnych restauracji, jak i domowych. Jeżeli mielibyśmy porównać tę potrawę do dobrze nam znanej, z pewnością byłby do gulasz. Gliniane naczynie do przygotowywania dania umieszcza się na rozżarzonym węglu drzewnym lub na zwykłej kuchence. Tak przygotowany posiłek zachowuje kolor, aromat i smak swoich składników.

  1. Fuzja aromatów na targu

Niemal każde większe miasto w Maroku, a już na pewno takie, do których zmierzają tłumnie turyści i uczestnicy żeglarskich rejsów ma swój souk, wymawiany jako suk, czyli lokalny targ. Wyobraźmy sobie mnóstwo stoisk sprzedawców z najróżniejszymi produktami, przekrzykujących się handlarzy prawdziwą fuzję aromatów i kolorów – tak w skrócie można określić suk. Największy i najbardziej znany znajduje się w Marrakeszu, ale to nie oznacza, że tradycyjnych składników marokańskich dań nie dostaniemy również w innych miastach. Amatorzy świeżo złowionych ryb powinni w każdym mieście, w godzinach porannych udać się do portu, niejeden rybak zaproponuje nam zakup dopiero co złowionego okazu.

 

  1. Kuskus i nietypowe, marokańskie słodkości

Kuchnia marokańska uwielbia kasze, ale najbardziej z nich przepada za kuskusem. Charakterystyczna kasza występuję w najróżniejszych połączeniach, najczęściej z mięsem i warzywami. Marokańczycy, nawet dania z kuskus uwielbiają spożywać ze wspólnej miski, rękoma. Stosunkowo często w kuchni tego regionu wykorzystuje się kaszę mannę, zazwyczaj w daniach słodkich, takich jak słodki chlebek Harcha, czy naleśnikach z charakterystycznymi dziurami, czyli Baghrir.

  1. Kulinarne zwyczaje Marokańczyków

Marokańczycy zazwyczaj spożywają niewielkie śniadania, obiad złożony z jednego z tradycyjnych dań, najczęściej podawanego we wspólnej misy, po którym następuje deser. Głównym posiłkiem Marokańczyków w ciągu dnia jest jednak suta i późna kolacja, która ma jeszcze większe znaczenie w okresie ramadanu.

Kuchnia marokańska jest głęboko powiązana ze zwyczajami i kulturą arabską, a jednocześnie nie unika inspiracji wynikających ze specyficznego położenia geograficznego Maroka i jego historii.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Wenecja, ze względu na swoją wodną specyfikę bardzo szybko stała się niezwykle ważnym miastem nie tylko na mapie Włoch, ale i całej Europy. Także tutaj docierała więc moda z europejskich salonów i arystokratycznych...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 17 marca 2018
Wakacje to dziś nie tylko wypoczywanie, zwiedzanie i podziwianie widoków. Coraz więcej z nas oczekuje od swoich podróży więcej, a odwiedzanie kolejnych krajów to przede wszystkim okazja do poznania kultury odmiennych...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 7 sierpnia 2018
Stosunkowo często w myśleniu o żeglarstwie dominuje przekonanie, że w morski rejs np. po Chorwacji, Karaibach, czy Wyspach Kanaryjskich można wyruszyć tylko po uprzednim zdobyciu odpowiedniego doświadczenia. Nierzadko...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
6Ofert rejsów
825Mil morskich w ofercie
463Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
44Wolnych koi