rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Kulinarny rejs po Chorwacji

Kulinarny rejs po Chorwacji

Chorwacja to idealne miejsce na spędzanie wakacji nie tylko dlatego, że zapewnia piękne widoki i wypoczynek w komfortowych warunkach, ale także dzięki swojej bogatej kulturze i oryginalnej kuchni. Bogactwo chorwackich smaków i szeroka gama świeżych produktów sprawia, że żeglarski  rejs po Dalmacji może być prawdziwą kulinarną podróżą po miejscu, w którym króluje kuchnia śródziemnomorska w najlepszym wydaniu.

 

Chorwackie potrawy zdecydowanie powinny zainteresować osoby spragnione nowych, kulinarnych odkryć oraz zwolenników ryb i owoców morza. Kuchnia ta opiera się bowiem na tym, co oferuje nam właśnie morze.

W niemal każdej restauracji skosztujemy ośmiornicy, kalmarów, tuńczyka czy krewetek. Wszelkie produkty są tu świeże, pochodzą z lokalnych hodowli i od miejscowych rybaków. Nic nie stoi na przeszkodzi, by podczas rejsu samemu spróbować złowić okazałą rybę czy kraba i go przyrządzić. Tym bardziej, że nasz skiper zna się na chorwackim przyrządzaniu jak mało kto. Z nim bez trudu uda nam się przygotować danie kuchni śródziemnomorskiej według tradycyjnych sposobów.

Oczywiście nie każdy chce spędzać wakacje w kuchni. Warto więc udać się do często napotykanych podczas rejsu restauracji. Wybór jest tutaj duży, chociaż przeważają specjały dalmatyńskie.

Lokale oferują jednak przysmaki przyrządzane w sposób bardziej tradycyjny lub z wykorzystaniem trendów i smaków europejskich, co sprawia, że każdy z nas może odnaleźć w nich coś dla siebie. Oprócz ryb i owoców morza Chorwacja słynie z wyśmienitych win, rakii i oliwy z oliwek.

Miejscowe winnice cieszą się tu tak dużą popularnością, że oferowane są specjalne wycieczki winnym szlakiem. Rakije nierzadko są w restauracjach obowiązkowym elementem kolacji podawanym przed przystawką.

Dla tych, którzy chcą poznać chorwack kuchnię w najbardziej tradycyjnym wydaniu, szczególnie polecane są dania przygotowywane pod peką. Są to potrawy przyrządzane pod stalowym kloszem na palenisku. Co interesujące, tego rodzaju przysmaki można spotkać najczęściej w niewielkich lokalach i mniej licznych miasteczkach, a nie tylko w znanych miejscowościach.

O wszelkie interesujące nas potrawy i tajniki śródziemnomorskiej kuchni warto pytać skipera oraz obsługę restauracji. Być może uda nam się później podobne danie przygotować w domu. Najlepsze restauracje, a takie znajdują się w niemal każdym porcie, opierają swoją kuchnię na lokalnych i świeżych produktach.

My sami także nie powinniśmy mieć większego problemu z zakupieniem tego typu towarów. Łatwo natknąć się tu na targi z regionalnymi wyrobami, plonami i morskimi okazami. Świeże ryby można nabyć u rybaków, którzy nierzadko po udanych połowach, czekają ze swoimi produktami w portach.

 

Kuchnia chorwacka to typowy, śródziemnomorski świat kulinarnych przysmaków. Tak jak sama Dalmacja, jest ona wyśmienita, piękna, lekka i pełna nietuzinkowych smaków oraz odkryć. W kuchnię śródziemnomorską można zagłębić się tak, jak w podróż po malowniczej Chorwacji podobnie też czeka nas w niej wiele tajemnic odnalezienia. Jest to kulinarny świat zupełnie inny od polskiego, opierający się na odmiennych połączeniach, które warto poznać i wprowadzić do własnych dań. Dzięki temu, że nasz rejs odbywa się w miejscu, które słynie ze swojej kuchni i na niej też opiera swoją wyjątkowość, podczas wyprawy nie zabraknie nam nawet na chwilę dobrego i zdrowego jedzenia.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 19 czerwca 2017
Dzisiejsze jachty to prawdziwe hotele na wodzie. Nie mają nic wspólnego z rybackimi kutrami ani statkami znanymi z filmów o piratach. Obecnie główną rolę odgrywa na nich zapewnienie komfortu załodze i maksymalnej...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli decydujemy się na dotarcie na nasz żeglarski rejs samochodem, powinniśmy mieć na uwadze kilka praktycznych wskazówek oraz alternatywnych tras. Nasza podróż powinna być przemyślana i dokładnie zaplanowana,...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 14 maja 2018
Lefkada to wyspa archipelagu jońskiego, która przez Greków nie jest uznawana za wyspę. Wszystko dlatego, że Lefkada połączona jest z greckim lądem groblą i mostem, przez który można swobodnie dostać się do tego...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
57Ofert rejsów
7 833Mil morskich w ofercie
4 396Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
417Wolnych koi