rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Makaki, czyli nietypowa atrakcja na Gibraltarze

Makaki, czyli nietypowa atrakcja na Gibraltarze

Zwane też magotami gibraltarskimi, stanowią niewielką populację małpek z gatunku makak berberyjskich i pozostają jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Skały Gibraltarskiej. Turyści odwiedzający Gibraltar nie mogą oprzeć się zrobieniu przynajmniej kilku zdjęć tym specyficznym stworzeniom. Ich fascynująca i nieprzeciętna natura oraz temperament są od kilku lat przedmiotem sporów władz miasta i organizacji ochrony zwierząt. Jeżeli wybieramy się w żeglarski rejs i za punkt swojej żeglarskiej wyprawy obieramy Gibraltar lub decydujemy się na odwiedzenie tego miejsca przy jakiejkolwiek innej okazji, powinniśmy z bliska przyjrzeć się lokalnym małpkom. Należy jednak się do tego spotkania należycie przygotować. Oto kilka ciekawostek i cennych informacji na temat makaków gibraltarskich:

 

  1. Symbol Gibraltaru

Nieformalnie i w potocznym obiegu, makaki uważane są za symbol Gibraltaru. Pomimo ich wielu wad, wielu mieszkańców, a już na pewno ich opiekunowie są do nich przywiązani i uważają je za istotną część kultury i tradycji Gibraltaru. Są owiane wieloma legendami i historiami na temat ich pochodzenia. Winston Churchill na tyle poważnie traktował pogłoskę o tym, jakoby obecność małpek warunkowała stacjonowanie na Gibraltarze Brytyjczyków, że postanowił powiększyć malejącą populację makaków magotami z Algierii.

  1. Makaki to małpki o dużym temperamencie

Magoty gibraltarskie to nie zawsze sympatyczne i urocze zwierzęta. Nierzadko zdarzają się niegroźne przypadki kradzieży kanapek, okularów, ale także portfeli i aparatów. Czasem dochodzi też do znacznie poważniejszych wypadków, takich jak ugryzienia, zadrapania, czy nawet ataki. Należy pamiętać, że magoty to stworzenia półdzikie, a więc i nieprzewidywalne. Uważać powinny przede wszystkim małe dzieci. Niebezpieczne mogą być też spotkania małpek z młodymi, które starają się je za wszelką cenę chronić. Makaki na tyle przyzwyczaiły się do obecności turystów, że robią się coraz bardziej zuchwałe w kontakcie z nimi. Na terenie Skały Gibraltarskiej obowiązuje zakaz dokarmiania małpek pod surową grzywną, co ma zabezpieczyć ludzi przed ewentualnymi sytuacjami zagrożenia.

 

  1. Gangi magotów pod ostrzałem

Głośną sprawą ostatnich lat była obecność kilku szczególnie niebezpiecznych małp, które stały się dużym obciążeniem nie tylko dla turystów, ale też samych mieszkańców. Grupa naprzykrzających się stworzeń regularnie dewastowała okolice, atakowała ludzi i rozpoczęła niebezpieczną zabawę poza Skałą Gibraltarską, na terenach mieszkalnych. Podjęto więc decyzję o przetrzebieniu zwierząt, co zostało ostro skrytykowane przez Międzynarodową Ligę Ochrony Naczelnych. Za decyzją o uśpieniu kilku osobników przemawiało ryzyko przenoszenia przez agresywne małpki chorób.

Magoty gibraltarskie to wyjątkowa atrakcja Skały Gibraltarskiej. Każda z osób zwiedzających to wyjątkowe miejsce powinna zobaczyć małpki na własne oczy. Pamiętajmy jednak od zachowaniu bezpieczeństwa i niewykonywaniu gwałtownych ruchów, które dla półdzikich zwierząt mogą być powodem do ataku. Zachowując zdrowy rozsądek, możemy nie tylko uniknąć zagrożenia, ale też prawdziwie cieszyć się obecnością wspaniałych magotów. Czasem lepiej poprzestać na obserwacji i podziwianiu tych fascynujących stworzeń, a nie gorączkowo zabiegać o bezpośredni kontakt i uwiecznienie ich na zdjęciu z bliskiego ujęcia.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 19 czerwca 2017
Dzisiejsze jachty to prawdziwe hotele na wodzie. Nie mają nic wspólnego z rybackimi kutrami ani statkami znanymi z filmów o piratach. Obecnie główną rolę odgrywa na nich zapewnienie komfortu załodze i maksymalnej...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Ryby to jeden z podstawowych produktów oferowanych w krajach śródziemnomorskich podczas żeglarskich rejsów. Są nie tylko nieodłącznym elementem świata przyrodniczego tego rejonu oraz regionalnym przysmakiem. Morze...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 14 maja 2018
Lefkada to wyspa archipelagu jońskiego, która przez Greków nie jest uznawana za wyspę. Wszystko dlatego, że Lefkada połączona jest z greckim lądem groblą i mostem, przez który można swobodnie dostać się do tego...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
72Ofert rejsów
9 894Mil morskich w ofercie
5 553Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
527Wolnych koi