rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Ośmiornice i kalmary – jak serwować i przygotować

Ośmiornice i kalmary – jak serwować i przygotować

Ośmiornice i kalmary to jedne z podstawowych i najlepszych przysmaków śródziemnomorskich podczas żeglarskich rejsów po Chorwacji. Owoce morza są też dobrze znane w innych nadmorskich restauracjach. Będąc na wakacjach niejednokrotnie natkniemy się na dania z ośmiornicą czy kalmarami w roli głównej. Jeżeli przyjdzie nam ochota na skosztowanie tych specjałów, bardzo możliwe, że egzotyczny smak przypadnie nam do gustu. Dlatego w niniejszym artykule znajdziesz informacje o tym jak przygotowane i przyrządzane są te przysmaki. Dzięki temu możesz podjąć się próby samodzielnego podania tego rodzaju potrawy.

 

Z dwóch wymienionych owoców morza, to ośmiornica jest znacznie trudniejsza w przygotowaniu i wymaga odpowiedniego podejścia. Jednym z podstawowych problemów, na jaki natkniemy się podczas jej przyrządzania jest twardość mięsa. Najważniejszym zadaniem jest więc spowodowanie, by po ugotowaniu ośmiornica była miękka.

Ciało zwierzęcia składa się z wielu włókien, które powinny się rozpaść. Aby to się stało, mięso musi być odpowiednio potraktowane. W Grecji najczęściej martwa ośmiornica wkładana jest do urządzenia, które „obija” mięso. Często też kucharze posługują się rodzajem tłuczka i tłuką nim ośmiornicę.

Alternatywnym sposobem jest uderzanie mięsem o skałę, ale tę czynność należałoby wykonać kilkadziesiąt razy z dużą mocą. Najlepszą metodą wydaje się jednak zamrożenie ośmiornicy i trzymanie jej w zamrażalniku przez 48 godzin. Po tym czasie włókna na pewno się rozpadną i po ugotowaniu mięso będzie naprawdę miękkie. Jeżeli zdecydujemy się na kupno surowej ośmiornicy, powinna ona być już przygotowana do gotowania.

Przed samym przyrządzaniem pozbywamy się wnętrzności z okolic głowy, od razu też możemy usunąć zrogowaciałą szczękę lub zrobić to już po ugotowaniu. Przystępujemy też do trzykrotnego przestraszenia, czyli włożenia ośmiornicy do gotującej się wody na 10 sekund, wyjęcia jej, doprowadzenia do wrzenia i ponownego włożenia na ten sam okres czasu. Czynność powtarzamy trzy razy.

Po tak gruntownym przygotowaniu mięsa możemy już pomyśleć o samym gotowaniu. Polecamy przyszykować główkę czosnku i jej obrane ząbki razem z pęczkiem pietruszki wrzucić na rozgrzaną oliwę. Podsmażany wszystko przez chwilę i dodajemy do tego ok. 50 g alkoholu, np. whisky oraz 300 g wody. Doprawiamy wszystko solą i pieprzem oraz łyżeczką soku z cytryny lub limonki. Dodajemy ośmiornicę i kierujemy ją mackami w dół naczynia.

Gotujemy pod przykryciem przez 1 do 2 godzin. Bierzemy w tym przypadku pod uwagę wielkość ośmiornicy, sprawdzamy też jej miękkość widelcem. Po odpowiednim czasie mamy gotową część główną dania. Teraz wystarczy ją odpowiednio zaserwować.

Ośmiornicę podajemy z ziemniakami puree, pieczywem z masłem lub sosem np. na bazie przygotowanej wcześniej zalewy. Możliwości jest bardzo dużo. Całe mięso z ośmiornicy nadaje się do spożycia. Niektórzy usuwają jednak skórę i przyssawki lub je zeskrobują.

Łatwiejsze w przygotowaniu są kalmary. Surowe mięso również trzeba odpowiednio przygotować. Przede wszystkim czyścimy worek usuwamy z niego trzewia. Pozbywamy się od razu przezroczystej tkanki lub po smażeniu. Kalmary możemy przygotowywać całości lub w kawałkach.

Wiele osób kroi je w tzw. krążki. Wystarczy, że na każdej stronie będziemy smażyć wszystko przez 3 minuty. Musimy jednak pilnować mięsa, ponieważ dłuższy czas przyrządzania spowoduje, że kalmar stwardnieje.

Możemy się także pozbyć kończyn, lub też je zostawić, mamy tu pełną dowolność. Podobnie, jak w przypadku ośmiornicy, do smażenia używamy oliwy lub oleju. Dodajemy też czosnek. Soli używamy na końcu, ponieważ powoduje ona twardnienie mięsa.

Jeżeli kroimy kalmara w krążki, możemy je panierować, np. klasycznie w jajku z dodatkiem tartej bułki. Odwłok czyli worek kalmara może być dowolnie faszerowany kaszą gryczaną, smażoną cebulą czy serem feta – tu także mamy pełną dowolność. Podajemy danie z dodatkiem sałatki, pieczywa lub ziemniaków puree.

 

Jeżeli zdecydujemy się na przygotowanie ośmiornicy lub kalmarów, czeka nas sporo pracy i przygotowań, ale też duża satysfakcja z przyrządzania typowo śródziemnomorskiego dania. Warto spróbować swoich sił w egzotycznej kuchni i zabłysnąć przez znajomymi, czy rodziną kulinarnym talentem.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Chorwacja ma swoim odwiedzającym wiele do zaoferowania. Już samo napawanie się pięknymi widokami, żeglowanie i zwiedzanie pięknych miejsc jest wspaniałą atrakcją dla każdego turysty. Jeżeli jednak chcemy jeszcze...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Tym razem kilka słów nie na temat samych żeglarskich rejsów, ale ciekawostek związanych z kulturą Chorwacji! Niewiele osób wie o tym, że jedna z najbardziej nieodłącznych części męskiej i coraz częściej damskiej...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 6 września 2018
Jedna z najbardziej nietypowych i urzekających stolic na świecie to obowiązkowy punkt trasy dla wszystkich żeglarzy wybierających norweskie akweny. Oryginalność miasta polega między innymi na jego malowniczym położeniu...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
187Ofert rejsów
25 698Mil morskich w ofercie
14 421Połączeń lotniczych
613Atrakcji turystycznych
1 369Wolnych koi