rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Park Narodowy Kornaty

Park Narodowy Kornaty

Park Narodowy Kornaty obejmuje 89 wysp archipelagu Kornaty. Jest to jedno z najbardziej spektakularnych pod względem przyrodniczym miejsc na Morzu Adriatyckim. Chorwacki park imponuje swoimi widokami i oryginalnym światem botanicznym. Mimo iż nie spotkamy tutaj bogatego świata roślinnego, dla którego środowisko panujące na wyspach jest nieprzyjazne i niedostępne, to oczarowuje mnogość gatunków ryb, koralowców i skorupiaków.

 

Warto wybrać się w żeglarski rejs po wodach parku, ponieważ urozmaicona linia brzegowa wysp wchodzących w jego skład powoduje, że widoki są tutaj zachwycające. Nie pożałujemy ani chwili spędzonej na podziwianiu okolicznych klifów i dzikich miejsc.

Miejscowe wyspy są często niezamieszkane, ponieważ ich nieprzyjazne warunki są niesprzyjające nie tylko dla zwierząt i roślin, ale również dla ludzi. Jeżeli pojawiają się na nich mieszkańcy, to zazwyczaj sporadycznie i w okresie letnim. To sprawia, że na wyspach popularną atrakcją turystyczną jest uprawianie tzw. robinsonady. Polega ona na tym, że w powstałych na wyspach domkach istnieje możliwość czasowego zakwaterowania.

Warunki kwatery są trudne, ponieważ mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych udogodnień, do których jesteśmy przyzwyczajeni w swoich domach. Nie ma tam połączenia z elektrycznością. W nielicznie rozsianych po wyspach domkach rybackich i innego rodzaju budynkach znajdują się obecnie niewielkie knajpy i restauracje, w których często stołują się uczestnicy wypraw robinsonowskich czy turyści przemierzający wody parku.

Do atrakcyjnych miejsc Parku Narodowego Kornaty należą nie tylko piękne obszary przyrodnicze, ale również miejsca zabytkowe, które warto zwiedzać, np. Twierdza Tureta z XVI w. czy Kornacki kościół Gospe od Tarca. Teren parku to również popularne miejsca do nurkowania. Podwodny świat stanowi tutaj unikatowe środowisko botaniczne. Jest to również obszar znany miłośnikom ornitologii ze względu na duże skupisko gatunkowe ptaków.

Nie rozwiną swojej wędkarskiej pasji rybacy, ponieważ region ten jest objęty całkowitym zakazem rybołówstwa. Piękno tutejszych krajobrazów z pewnością zrekompensują jednak tę stratę.

Kornaty słyną również ze wspaniałego i niespotykanego święta, które odbywa się tutaj w każdą, pierwszą niedzielę lipca. Ma wtedy miejsce wyjątkowa procesja statków do wspomnianego kościoła Gospe od Tarca. W procesji uczestniczą pielgrzymi z wyspy Murter, a ich religijna, coroczna uroczystość jest tradycyjnym świętem kościelnym.

Uwagę odwiedzających przyciągają również rozciągające się na wyspach kamienne mury, które osiągają długość około 70 km. Zostały wniesione rękoma dawnych mieszkańców, którzy chronili w ten sposób owce i zapobiegali ich przechodzeniu na pola sąsiada. Park Narodowy Kornaty daje również wiele okazji do wypoczynku.

Po wyspach rozsiane są liczne plaże pokryte niewielkimi kamyczkami lub kamiennymi płytami. Nierzadko są to dziewicze, słabo znane miejsca, których odkrywanie może stać się prawdziwą atrakcją dla współczesnych pasjonatów naturalnej przyrody nieskażonej niszczącą siłą cywilizacji.

W archipelagu Kornaty możemy wyróżnić kilka znaczących pod względem przyrodniczym wysp. Największą z nich jest Kornat i to od niej archipelag wziął swoją nazwę. Mieszczą się tu zabytkowe miejsca i punkt widokowy. Wyspa wyróżnia się urozmaiconą linią brzegową od strony południowo-zachodniej, po której znajduje się kilka malowniczych zatok.

Drugą po względem wielkości jest wyspa Žut. Tam zacumujemy swoją łódź w marinie i zobaczymy gaje oliwne, w których pozyskiwana jest jedna z najlepszych jakościowo oliwy z oliwek.

 

Park Narodowy Kornaty to jedno z najpiękniejszych miejsc przyrodniczych na świecie, które wciąż pozostaje dobrze chronione przez efektami zgubnej, ludzkiej działalności. Można powiedzieć, że te tereny wciąż pozostają nietknięte i oglądamy je takimi, jakimi były w czasach swojej naturalnej świetności.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
piątek, 7 lipca 2017
Delfiny od lat urzekają ludzi na całym świecie. Nietypowe, inteligentne ssaki, przyjazne dla człowieka, są wykorzystywane w specjalnych terapiach i jako wytresowane zwierzęta zachwycają swoimi akrobacjami na pokazach....
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 12 lutego 2018
O zaletach urlopu w sezonie wie każdy, jednak ścisły okres letni nie jest już wyznacznikiem udanego spędzenia wakacji. Coraz więcej osób decyduje się na wypoczynek jeszcze przed lub tuż po tym czasie, a nawet w...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
czwartek, 27 grudnia 2018
Według powszechnej opinii zima to czas, w którym żeglarze zmuszeni są porzucić chwilowo swoje morskie pasje i przeczekać trudny, zimowy sezon. Ekstremalne warunki żeglarskie na chociażby Morzy Bałtyckim skutecznie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi