rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Parki Narodowe Chorwacji

Parki Narodowe Chorwacji

Chorwacja słynie z nieprzeciętnych warunków krajobrazowych i pięknej przyrody. Parki Narodowe to obszary najbardziej wartościowych okazów i zjawisk naturalnych, których szczególne walory środowiskowe znajdują się pod specjalną ochroną. Jeżeli planujemy żeglarskirejs w Chorwacji'>rejs w Chorwacji, koniecznie powinniśmy odwiedzić jeden z parków tym bardziej, że większość z nich znajduje się w atrakcyjnym pod względem turystycznym obszarze nadmorskim.

 

Najbardziej znany, chroniony obszar przyrodniczy w Chorwacji to Park Narodowy Jezior Plitwickich. W przypadku akurat tego rezerwatu, będziemy musieli wybrać się w głąb lądu. Jest on oddalony od wybrzeża o około 200 km. Na miejscu zastaniemy jednak niesamowite widoki. Park narodowy Jezior Plitwickich to 16 krasowych jezior połączonych kaskadowo.

Wraz z wodospadami, jeziora tworzą więc niezapomniane widoki, które można podziwiać z pokładów niewielkich statków pasażerskich czy pociągów drogowych. Dla turystów zostały tutaj przygotowane liczne trasy o różnym stopniu trudności. W bliskiej odległości od Istrii znajduje się Park Narodowy Wysp Briońskich, który tworzy grupa 15 niewielkich rozmiarów wysp.

Oprócz pięknych okazów przyrodniczych, możemy tutaj podziwiać dawne i dobrze zachowane, zabytkowe pozostałości kultury antycznej. Dobrze znany turystom jest również Park Narodowy Kornaty, który tworzy aż około 150 wysp, z których wiele przypomina duże, osadzone w morzu skały. Na szczególną uwagę zasługują, charakterystyczne dla tego krajobrazu klify.

Wiele atrakcji odnajdą tu dla siebie nurkowie, ponieważ głębinowe życie parku jest bardzo bogate i bujnie się rozwija. Swoje obserwacje mogą również poczynić ornitolodzy, gdyż znajduje się tu wiele rzadkich okazów ptaków. Przy dolnym brzegu Rzeki Krka znajduje się Park Narodowy, który także jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Najbardziej spektakularne są tutaj widoki wielkich wodospadów. Największy z nich, Skradinski Buk jest jednocześnie znanym miejscem kąpieliskowym. Na terenie parku znajduje się również malownicza wyspa Visovac z klasztorem franciszkańskim. Liczne trasy spacerowe uprzyjemnią pobyt każdemy odwiedzjącemu. Popularne są tu też wycieczki rowerowe.

Miłośnicy pięknych widoków zachwycą się Parkiem Narodowym Mjet położonym w północno-zachodniej części wyspy o tej samej nazwie. Miejsce to jest uważane za jedno z najpiękniejszych na ziemi. Na szczególną uwagę zasługuje tu piękna, śródziemnomorska roślinność oraz dwa słone jeziora i zachowane zabytki antyczne. Nieco odmienny krajobraz tworzy Park Narodowy Paklenica, który obejmuje część łańcucha gór Welebit. Znajdziemy tu dwa wąwozy, wiele jaskiń i bujnie rozwijający się świat natury. Jest to atrakcyjne miejsce dla miłośników wspinaczki.

Górzysty teren dominuje też w Parku Narodowym Risnjak obejmującym pasmo górskie przy źródle rzeki Kupa. Dla zwiedzających oznaczono tu szlaki górskie. Podczas wędrówki łatwo natknąć się na przedstawicieli bujnego świata zwierząt, np. jelenia, niedźwiedzia czy kozicę.

Na szczególną uwagę zasługuje najmłodszy chroniony obszar przyrodniczy w Chorwacji – Park Narodowy Welebitu Północnego. W jego obręb zostały włączone dwa rezerwaty. Turystów zachwycą interesujące formacje krasowe, liczne skały i górzyste tereny idealne do wędrówki. Popularnym miejscem jest też jedna z najgłębszych jaskiń świata – Lukina jama.

 

Parki narodowe w Chorwacji to zróżnicowane obszary pięknej przyrody. Znajdziemy w nich wspaniałe wodospady, malownicze wyspy i górskie szlaki z elementami wspinaczki. Tereny parków zostały objęte ochroną nie tylko ze względu na walory krajobrazowe, ale też z uwagi na nietypowe zjawiska i okazy natury oraz zagrożenie ich środowiska. Powinniśmy więc pamiętać, aby odwiedzając każdy z parków, stosować się do ustalonych dla nich regulaminów.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Chorwacja ma swoim odwiedzającym wiele do zaoferowania. Już samo napawanie się pięknymi widokami, żeglowanie i zwiedzanie pięknych miejsc jest wspaniałą atrakcją dla każdego turysty. Jeżeli jednak chcemy jeszcze...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Spokojne morze, cierpliwe oczekiwanie, cichy szum fal i każdorazowa ekscytacja po wyławianiu sieci – tak wyobrażamy sobie połowy rybaków na morzach bogatych w podwodne okazy. Czy tak wygląda codzienność poławiacza?...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 1 października 2018
Mykonos to prawdziwie luksusowe miejsce na mapie Cyklad. Tutaj wszelkie usługi i hotele prezentują najwyższy standard, a kręte uliczki popularnych miasteczek wręcz roją się od restauracji i sklepów. W parze z tak...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi