rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Parki Narodowe Chorwacji

Parki Narodowe Chorwacji

Chorwacja słynie z nieprzeciętnych warunków krajobrazowych i pięknej przyrody. Parki Narodowe to obszary najbardziej wartościowych okazów i zjawisk naturalnych, których szczególne walory środowiskowe znajdują się pod specjalną ochroną. Jeżeli planujemy żeglarskirejs w Chorwacji'>rejs w Chorwacji, koniecznie powinniśmy odwiedzić jeden z parków tym bardziej, że większość z nich znajduje się w atrakcyjnym pod względem turystycznym obszarze nadmorskim.

 

Najbardziej znany, chroniony obszar przyrodniczy w Chorwacji to Park Narodowy Jezior Plitwickich. W przypadku akurat tego rezerwatu, będziemy musieli wybrać się w głąb lądu. Jest on oddalony od wybrzeża o około 200 km. Na miejscu zastaniemy jednak niesamowite widoki. Park narodowy Jezior Plitwickich to 16 krasowych jezior połączonych kaskadowo.

Wraz z wodospadami, jeziora tworzą więc niezapomniane widoki, które można podziwiać z pokładów niewielkich statków pasażerskich czy pociągów drogowych. Dla turystów zostały tutaj przygotowane liczne trasy o różnym stopniu trudności. W bliskiej odległości od Istrii znajduje się Park Narodowy Wysp Briońskich, który tworzy grupa 15 niewielkich rozmiarów wysp.

Oprócz pięknych okazów przyrodniczych, możemy tutaj podziwiać dawne i dobrze zachowane, zabytkowe pozostałości kultury antycznej. Dobrze znany turystom jest również Park Narodowy Kornaty, który tworzy aż około 150 wysp, z których wiele przypomina duże, osadzone w morzu skały. Na szczególną uwagę zasługują, charakterystyczne dla tego krajobrazu klify.

Wiele atrakcji odnajdą tu dla siebie nurkowie, ponieważ głębinowe życie parku jest bardzo bogate i bujnie się rozwija. Swoje obserwacje mogą również poczynić ornitolodzy, gdyż znajduje się tu wiele rzadkich okazów ptaków. Przy dolnym brzegu Rzeki Krka znajduje się Park Narodowy, który także jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów.

Najbardziej spektakularne są tutaj widoki wielkich wodospadów. Największy z nich, Skradinski Buk jest jednocześnie znanym miejscem kąpieliskowym. Na terenie parku znajduje się również malownicza wyspa Visovac z klasztorem franciszkańskim. Liczne trasy spacerowe uprzyjemnią pobyt każdemy odwiedzjącemu. Popularne są tu też wycieczki rowerowe.

Miłośnicy pięknych widoków zachwycą się Parkiem Narodowym Mjet położonym w północno-zachodniej części wyspy o tej samej nazwie. Miejsce to jest uważane za jedno z najpiękniejszych na ziemi. Na szczególną uwagę zasługuje tu piękna, śródziemnomorska roślinność oraz dwa słone jeziora i zachowane zabytki antyczne. Nieco odmienny krajobraz tworzy Park Narodowy Paklenica, który obejmuje część łańcucha gór Welebit. Znajdziemy tu dwa wąwozy, wiele jaskiń i bujnie rozwijający się świat natury. Jest to atrakcyjne miejsce dla miłośników wspinaczki.

Górzysty teren dominuje też w Parku Narodowym Risnjak obejmującym pasmo górskie przy źródle rzeki Kupa. Dla zwiedzających oznaczono tu szlaki górskie. Podczas wędrówki łatwo natknąć się na przedstawicieli bujnego świata zwierząt, np. jelenia, niedźwiedzia czy kozicę.

Na szczególną uwagę zasługuje najmłodszy chroniony obszar przyrodniczy w Chorwacji – Park Narodowy Welebitu Północnego. W jego obręb zostały włączone dwa rezerwaty. Turystów zachwycą interesujące formacje krasowe, liczne skały i górzyste tereny idealne do wędrówki. Popularnym miejscem jest też jedna z najgłębszych jaskiń świata – Lukina jama.

 

Parki narodowe w Chorwacji to zróżnicowane obszary pięknej przyrody. Znajdziemy w nich wspaniałe wodospady, malownicze wyspy i górskie szlaki z elementami wspinaczki. Tereny parków zostały objęte ochroną nie tylko ze względu na walory krajobrazowe, ale też z uwagi na nietypowe zjawiska i okazy natury oraz zagrożenie ich środowiska. Powinniśmy więc pamiętać, aby odwiedzając każdy z parków, stosować się do ustalonych dla nich regulaminów.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Jacht będzie naszym domem na czas żeglarskiego rejsu. Będziemy tu spać i spędzać dużo czasu. Dlatego też został on skonstruowany z myślą o komforcie załogi i wypoczynku w jak najlepszych warunkach. Możemy się na...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 3 grudnia 2017
Saint Lucia najczęściej kojarzona jest z dwiema górami Les Pitons. Stanowią one dominujący element krajobrazu wyspy, a ich wizerunek występuje także na fladze kraju. Nie tylko Les Pitons świadczą o wyjątkowości...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 20 lutego 2018
Coraz więcej z nas decyduje się na urlop poza ścisłym sezonem wakacyjnym. Kierujemy się wygodą, większą elastycznością terminów w porach nieletnich, czy względami zawodowymi. Wielu przekonują także niezaprzeczalne...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
256Ofert rejsów
35 180Mil morskich w ofercie
19 743Połączeń lotniczych
614Atrakcji turystycznych
1 874Wolnych koi