rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Poradnik dobrych zachowań na wakacyjnym rejsie

Poradnik dobrych zachowań na wakacyjnym rejsie

Żeglowanie jachtem to doskonały sposób na udane wakacje. Coraz więcej osób decyduje się więc na ten sposób spędzania wolnego czasu i wybiera się w długie eskapady po morskich rejonach świata, takich jak Chorwacja Grecja Hiszpania, Włochy, Maroko, czy Malta Środowisko amatorskich żeglarzy i miłośników wypoczynku na jachcie powiększa się. Z tego względu warto przyswoić sobie kilka podstawowych zasad, które kojarzą się z dobrymi zachowaniami na jachcie podczas wakacji. Powinniśmy stosować się do tych niepisanych reguł, jeżeli chcemy uchodzić za zaznajomionych z morską etykietą i odbyć komfortowy, żeglarski rejs, podczas którego damy się poznać od jak najlepszej, żeglarskiej strony.

  1. Szanuj tradycję i kulturę regionu, który odwiedzasz oraz jego mieszkańców

Pozornie oczywista kwestia, jednak wciąż mają miejsce przypadki mniej lub bardziej rażącego nieposzanowania nie tylko kultury danej społeczności, ale także nieodpowiednich zachowań wobec jej członków. Miejsca atrakcyjnie turystycznie często traktowane są przez odwiedzających jak obszary przeznaczone tylko do zwiedzania i wypoczynku, w których wszystko kręci się wokół turystów. Pamiętajmy o tubylcach, którzy źle reagują na całonocną muzykę. Zapoznajmy się także np. z normami dotyczącymi stroju obowiązującego w świątyniach i się do nich zastosujmy. Nie pozostawiaj po sobie złego wrażenia!

 

  1. Zachowuj się bezpiecznie i odpowiedzialnie na jachcie

Na jachcie, podczas rejsu, kapitanem jest skiper. Chcesz spróbować swoich sił za sterem? Zapytaj skipera. Zawsze. To on odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo jachtu i podejmuje wszelkie decyzje związane z pracą na pokładzie i obranym kursem. Oczywiście można mieć na te decyzje wpływ, wystarczy rozmowa. Nie wykonuj żadnych czynności związanych z obsługą jachtu samodzielnie. Żeglowanie nie jest tylko zabawą, a jacht zabawką.

  1. Nie zanieczyszczaj środowiska wodnego, ani żadnego innego

Pobyt na jachcie wymaga trochę większej odpowiedzialności za środowisko. Nie ulegaj pokusie wrzucania jakichkolwiek śmieci do wody. Segreguj je odpowiednio na pokładzie i wyrzuć, gdy już jacht zacumuje w marinie. Staraj się nie zużywać zbyt wielu opakowań. Pomyśl raczej o większych butelkach z wodą i ich wielokrotnym użytku. Nie zaśmiecaj także środowiska lądowego. Turyści mają szczególną przypadłość pozostawiania po sobie śmieci w miejscach zabytkowych, które znajdują się pod szczególną ochroną. Nie zaliczaj się do tej grupy, bądź świadomym i odpowiedzialnym turystą!

  1. Dbaj o czystość na pokładzie

Jacht to twój dom na czas rejsu. Dbaj o niego tak, jak o miejsce, w którym mieszkasz, śpisz i przygotowujesz posiłki. Odpowiedni poziom czystości na jachcie świadczy o jego załodze. Daj się więc poznać z jak najlepszej strony i uprzyjemnij swój rejs – czystym jachtem lepiej się żegluje.

 

  1. Stosuj się do zasad etykiety żeglarskiej

Etykieta żeglarska to rozległe zagadnienie dobre na osobną, dłuższą wypowiedź. Z podstawowych zasad jednak pamiętaj: przede wszystkim musisz dbać o bezpieczeństwo swoje i załogantów oraz każdego, kogo spotkasz na morzu. Wszystkie czynności wykonuj odpowiedzialnie i z myślą o bezpieczeństwie. Bardziej prozaiczne, niemniej istotne zasady, to np. odpowiedni ubiór w marinie, czyli coś co nie jest strojem kąpielowym i jego pochodnymi, czy odpowiednio sklarowany jacht przy wejściu do portu.

Skrótowy zbiór zasad odnoszących się do zachowań podczas rejsu można jeszcze bardziej streścić: myśl zawsze o bezpieczeństwie, bądź odpowiedzialny, zachowuj się godnie i z szacunkiem w stosunku do odwiedzanych miejsc i ich mieszkańców. Reguły są intuicyjne i proste, wciąż jednak zapominamy o tak podstawowej etykiecie, która uprzykrza rejs nie tylko innym, ale może też znacznie obniżyć komfort naszego wypoczynku. Nie zaliczajmy się do złych turystów i żeglarzy, ale twórzmy najlepszą jakość dobrego żeglarstwa.

 

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Podczas żeglarskiego rejsu niejednokrotnie będziemy mieli możliwość skosztowania najlepszych śródziemnomorskich przysmaków w miejscowych, chorwackich restauracjach. Sałatki z ośmiornicą, grillowany tuńczyk, owoce...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Wybierając samochód jako środek transportu do punktu rozpoczęcia żeglarskiego rejsu w Chorwacji, należy liczyć się kosztami, które wynikają z jego użytkowania. Oprócz tego uwzględniamy opłaty związane z przejazdem...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Ośmiornice i kalmary to jedne z podstawowych i najlepszych przysmaków śródziemnomorskich podczas żeglarskich rejsów po Chorwacji. Owoce morza są też dobrze znane w innych nadmorskich restauracjach. Będąc na wakacjach...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
78Ofert rejsów
10 719Mil morskich w ofercie
6 015Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
571Wolnych koi