rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Fethiye
Ikona

Fethiye

Mapa Fethiye

Kraj:   Turcja

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (5/5) :

Fethiye to miasto położone w zachodniej części wybrzeża Morza Śródziemnego, na południowym brzegu Turcji, w prowincji Muğla, w Zatoce Fethlye, u podnóża góry Babadagi, w pobliżu gór Taurus. Nazwa miasta pochodzi od nazwiska pilota Fethiego Beya, który był bohaterem narodowym i pionierem lotnictwa, oddając mu w ten sposób hołd za walkę o niepodległość kraju. Wcześniejsza nazwa miasta to Telmessos, na którym to miejscu Fethiye zostało zbudowane.

Jest to bardzo stare miasto, które posiada imponujące, niepowtarzalne miejsca do zwiedzania i opłynięcia. Górzyste tereny, z bardzo charakterystycznymi elementami, utkwią w pamięci na lata. Mimo tragicznego trzęsienia ziemi w 1958 roku, które spowodowało ogromne zniszczenia w architekturze miasta, zachowało się kilka, które zarówno z lądu jak i z wody zwracają na siebie uwagę. Będąc w okolicach Fethiey nie można przejść obok nich obojętnie.

Na największą uwagę z turystycznych atrakcji zasługuje wymarłe miasto Kayakoy (Karmylassos) - nazywane “miastem duchów”, z kamiennymi domami usytuowanymi na trzech pagórkach, opuszczone przez Greków w 1923 roku w wojnie turecko - greckiej i nigdy więcej nie zasiedlone, oraz grobowce z IV wieku p.n.e. wykute w skałach, znajdujące się w północnej części miasta.

Wykute w skale grobowce to niecodzienny widok w górskim krajobrazie. Likijskie grobowce przedstawiają licznych bogów, a grobowiec Amnytasa to największy grobowiec znajdujący się w tym miejscu. Poza grobowcami na skalnym urwisku można obejrzeć także ruiny starożytnego miasta likijskiego nazywanego Tlos, a także teatr i górującą nad wszystkim osmańską twierdzę. Warto wspiąć się w trakcie zwiedzania na wzgórze - Cytadele Rycerzy Króla Jana i zobaczyć imponujące widoki z tej perspektywy.

Fethiey to główne miasto portowe Licji, które przyciąga turystów od strony wody i podkreśla wyjątkowość miejsca od strony wodnych atrakcji. Góry okalające zatokę, czy liczne zachowane sarkofagi licyjskie doskonale reprezentują licyjskie wybrzeże Turcji, a liczne statki i jachciki podkreślają urok miejsca. W porcie można pospacerować wzdłuż portu, przechadzając się tutejszą promenadą, na której zlokalizowane są liczne bary i restauracje.

Na wybrzeżu znajduje się także wiele miejsc do nauki nurkowania i wypożyczenia sprzętów. Panują tu bowiem świetne warunki do nurkowania, co przyciąga wielu miłośników podwodnego życia.

Ale nie tylko nurkowie znajdą tu miejsce dla siebie. Na plaży można skorzystać także ze sportów wodnych jak windsurfing czy kitesurfing, a także bardziej ekstremalnych sportów dla odważnych jakim jest paralotniarstwo.

Fethiey jest znany także jako miasto będące pięknym kurortem ze światowymi zabytkami i cudami przyrody, ale także ze względu na złociste plaże, czy błękitne morze. Na uwagę zasługuje plaża Calis Beach leżąca na północ od miasta oraz Oludeniz, zlokalizowana 15 km od centrum miasta, na południe.

Będąc w Fethiey nie można przeoczyć rejsu do Oludeniz, dzięki któremu można dostać się do Doliny Motyli i Wyspy Świętego Mikołaja - wyspy, uznawanej przez historyków za miejsce narodzin i śmierci Św. Mikołaja.

Ważną trasą rejsów jest także rejs po rzece Dalyan, znajdującej się na północ od miasta, dzięki której właśnie z wody możemy zobaczyć imponujące grobowce wykute w skałach czy nabrzeża sąsiadujące z Fethiey. Rzeka nazywana jest turecką Amazonką, a wśród jej atrakcji jest możliwość zobaczenia największych na świecie żółwi morskich składających jaja na plaży w okresie lęgowym, czy skorzystanie z term błotnych.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Cold Water Bay to zatoka w Turcji mająca 7 metrów głębokości. Położona jest w kierunku północnego - zachodu od Oludeniz i na południowy - wschód od Fethiye. Nazwa pochodzi z jej charakterystycznej cechy - kilku...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Nazwana Karacaören Adası to niewielka wyspa należąca do Turcji położona w zatoce Karacaören Bay na Morzu Śródziemnym. Wyspa leży na zachód od Oludeniz i na wschód od wyspy Gemile Adasi. Ma kształt nieregularnego...
640px-Kelebekler_Vadisi_-_Butterfly_Valley,_Turkey.jpg
23 styczeń 2016
Zatoka na Riwierze Tureckiej w regionie Fethiye - Oludeniz. Do zatoki uchodzi kanion o tej samej nazwie. Z morzem łączy się wspaniałą, piaszczystą plażą. Jest to jedno z bardziej spektakularnych widokowo miejsc...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
23Ofert rejsów
3 161Mil morskich w ofercie
1 774Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
168Wolnych koi