Zdjęcie z rejsu żeglarskiego

Formentera

Mapa Formentera

Kraj:   Hiszpania

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (5/5) :

Wyspa na Morzu Balearskim, na południe od Ibizy w odległości 11 km od niej, to czwarta co do wielkości wyspa Balearów i druga co do wielkości wyspa Pitiuzów. Znana jest z długich piaszczystych plaż. W jej krajobrazie, poza już obfitą ilością wody wokół, może poszczycić się dwoma jeziorami znajdującymi się w północnej jej części - Estany des Peix i Estady Pudent. Na ich zakończeniu znajduje się port w niewielkim mieście La Savina, gdzie cumują promy z Ibizy. Tu także znajdują się charakterystyczne białe zabudowania, kontrastujące z tutejszym krajobrazem, błękitem nieba i krystalicznie czystym morzem. Jeziora to saliny - Salines d’en Marroig – słone jeziora. Dawniej wydobywano z nich sól, a obecnie jest to Rezerwat Przyrody Ses Salines. Na granicy północnego cypla wyspy znajduje się mała wysepka Espalmador, do której można dostać się łodzią bądź wpław i tu zażyć leczniczej kąpieli błotnej. Plaże na Wyspie znane są nie tylko ze swoich rajskich uroków, ale także są otwarte na naturystów. Na wyspę można się dostać przeprawą promową z Ibizy lub własną łodzią czy jachtem.

Linia brzegowa jest tu bardzo urozmaicona. Można znaleźć liczne zatoczki, piaszczyste plaże, ale także zróżnicowane wizualnie klify. 20 kilometrów plaż jest uznawana tu za jedną z najładniejszych w Basenie Morza Śródziemnego. Są im także nadane niebieskie flagi oznaczające czystość i przejrzystość wody. Bogata przybrzeżna flora i fauna to unikat na skalę europejską, więc licznie przybywają tu nurkowie, bądź hobbyści podwodnych przygód. W 1999 roku wpisano unikalną urodę natury na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do atrakcji wyspy należy także oferta sportów wodnych. W tak rajskim otoczeniu można skorzystać z możliwości nauki windsurfingu i żeglarstwa. Do aktywnych atrakcji należą na wyspie także wycieczki rowerowe, czy wspinaczka po klifach i skałkach. Warto także połynąć w rejs katamaranem, czy przeżyć imprezę na morzu, popijając likier ziołowy - herbas.

San Franscesco - stolica wyspy - mieści w sobie wiele dodatkowych atrakcji. Liczne restauracje, sklepy czy punkt widokowy Es Mirador, z którego roztacza się cała panorama wybrzeża, nie mogą być w zwiedzaniu wyspy pominięte. Latarnia morska La Mola, jest jednym z najbardziej popularnych tutaj zabytków.

Symbolem wyspy jest jaszczurka sargantana i to z nią można zakupić wszystkie pamiątki związane z wyspą. Do głównej roślinności należą gaje figowe, migdałowce oraz lasy piniowe, które różnią się od roślinności na wyspie Ibiza.

Warto opłynąć Formenterę do okoła, bo mogą nas zaskoczyć małe urokliwe miejsca, jak kamienny wiatrak, grota w klifie od strony morza, czy ładna miejscowa architektura, w miejscowości Es Calo lub drewniane zabudowy, na brzegu wyspy, w których schowane są łodzie. Wiele osób porównuje Formenterę do Karaibów Może coś w tym jest?

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Espalmador  to maleńka wyspa położona pomiędzy Ibizą (od strony południowej od niej)  a Formanterą (od strony północnej od niej)  na Morzu Śródziemnym w Hiszpanii, należąca do Balearów. Jej powierzchnia to zaledwie...
ibiza_rejsomat3.jpg
23 styczeń 2016
Popularna hiszpańska wyspa archipelagu Baleary. Stolicą wyspy jest miasto o tej samej nazwie - Ibiza. Ibiza charakteryzuje się dziewiczymi wzniesieniami i krajobrazami, mimo ogromnej popularności pod względem turystyki....
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Es Vedra to niewielka wyspa położona na południowy wschód od wybrzeża Ibizy. Należy do archipelagu Baleary na Morzu Balearskim, w akwenie Morza Śródziemnego. Wyspa zbudowana jest z masywu skalnego o wysokości 38...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
25Ofert rejsów
3 436Mil morskich w ofercie
1 928Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
183Wolnych koi