rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Gdańsk
Ikona

Gdańsk

Mapa Gdańsk

Kraj:   Polska

Akwen: Morze Bałtyckie

Ocena (5/5) :

Gdańsk to Polskie miasto położone na północnym wybrzeżu kraju, nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską. Leży na Żuławach Wiślanych, z nadbrzeżną częścią na Mierzei Wiślanej oraz krańcami na Pobrzeżu Kaszubskim i Pojezierzu Kaszubskim. Miasto jest miastem na prawach powiatu, i znajduje się w województwie pomorskim, będąc centrum kulturalnym, naukowym i gospodarczym, stolicą województwa i ważnym ośrodkiem gospodarki morskiej, portem handlowym i węzłem komunikacyjnym sąsiadujących miast na północy Polski. Powierzchnia miasta zajmuje ponad 260 km2 i jest ośrodkiem aglomeracji trójmiejskiej, wraz z Gdynią i Sopotem.

Poza położeniem nad Morzem Bałtyckim i bogatą historią miasta, jest to miejscowość, w której odbywają się największe na świecie międzynarodowe targi bursztynu i wyrobów bursztynowych Amberif. W obszarze miasta znajdują się również duże połacie lasów, wyniosłości morenowe i doliny, a część z nich objęta jest ochroną prawną w czterech obszarach chronionego krajobrazu (np Trójmiejski Park Krajobrazowy i Lasy Oliwskie), pięciu rezerwatach przyrody, i dwóch zespołach przyrodniczo - krajobrazowych. Miasto posiada także 178 pomników przyrody.

Do najbardziej popularnych atrakcji architektonicznych Gdańska należy Główne Miasto (inaczej nazywane także Prawe Miasto) u nabrzeża Motławy, z bulwarem i historyczną zwartą zabudową. Do najbardziej wartościowych budynków należą znajdujące się tu zabudowania jak - Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów, oraz zabudowania Starego Miasta jak Wielki Młyn, kościół św. Katarzyny, Ratusz Starego MIasta, ulica długa i zabudowania wzdłuż Drogi Królewskiej, Kościół Mariacki, czyli Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, ulica Mariacka, Fontanna Neptuna, Wielka Zbrojownia, Brama Złota, Zielona Brama, Kaplica Królewska, Bazylika archikatedralna w Gdańsku - Oliwie, Pałac Opatów w Oliwie, Twierdza Wisłoujście, Westerplatte, Synagogi Gdańska i cmentarze, Dwór Bractwa Św. Jerzego, Dom Przyrodników, Złota Kamienica, Brama Wyżynna, ale także stocznia Gdańska czy zabytkowy dworzec Gdańsk Główny.

Warto zwiedzić także nowsze zabudowania jak muzuem - Europejskie Centrum Solidarności, Centrum Hewelianum, muzeum II wojny Światowej, centrum biznesowe - Arkońska Business Park, centrum biznesowe Olivia Business Centre, Biurowiec Grupy Lotos,  Stadion Energa Gdańsk, Hala Ergo Arena, a miłośnicy zakupów odnajdą się również we współczesnych zabudowaniach centrów handlowych, np. popularnym, najnowszym centrum Forum Gdańsk czy galerii handlowej Madison. Warto zobaczyć także Kanał Raduni, Filharmonię Bałtyck , Teatr Wybrzeże, Bibliotekę Gdańską, Gdański Teatr Szekspirowski, pozostałości średniowiecznych murów, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970, przystań żaglową na Motławie i oczywiście plaże oraz Mierzeję Messyńską na Wyspie Sobieszewskiej.

Będąc w Gdańsku warto skorzystać z możliwości odbycia rejsu organizowanego po Morzu Bałtyckim i odcinku Wisły - Martwa Wisła, aby poza atrakcjami plażowania i wypoczynku w miejskim i nadmorskim kurorcie, zobaczyć ujście rzeki, zatokę i sąsiednie miasta wchodzące w skład Trójmiasta.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Górki Zachodnie to przystań jachtowa będąca częścią Gdańska, która ma bezpośrednie połączenie z centrum linią autobusu komunikacji miejskiej. Z założenia Górki Zachodnie mają być centrum polskiego żeglarstwa morskiego...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Gdynia położona jest w województwie pomorskim nad Morzem Bałtyckim, w północnej Polsce. Wchodzi w skład Trójmiasta wraz z Gdańskiem i Sopotem, i znajduje się na Pobrzeżu Gdańskim, Pojezierzu Wschodniopomorskim,...
3416589997_7d8f27729f_b.jpg
23 styczeń 2016
Zatoka Gdańska znajduje się w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego. Jej akwen obejmuje zarówno polski teren, jak i rozciąga się poza jego granicami sięgając przylądka Taran na półwyspie Sambia. W jej skład...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
23Ofert rejsów
3 161Mil morskich w ofercie
1 774Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
168Wolnych koi