rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Murter
Ikona

Murter

Mapa Murter

Kraj:   Chorwacja

Akwen: Morze Adriatyckie

Ocena (4/5) :

Chorwacka wyspa Murter, o powierzchni ok. 17,50m2 w Dalmacji, położona jest w północno - zachodniej części archipelagu Šibenickiego, na Morzu Adriatyckim. Na wyspie wyróżnić można cztery miejscowości - Murter, Betina, Tisno i Jezera. Wyspa oddzielona jest od kontynentu kanałem, mającym w najwyższym punkcie 20m, a najwyższym wzniesieniem na wyspie jest Raduč mający 125 metrów n.p.m.

Miasto Murter połączone jest zwodzonym mostem z lądem stałym. Uznawane jest za turystyczne miasteczko, które kusi swoimi regionalnymi atutami. Najbardziej na wyspę przyciągają częściowo piaszczyste plaże i towarzyszące im czyste morze, piękne przystanie pełne od zacumowanych jachtów i łodzi, 100-letnie drzewa oliwne oraz niedaleko położone parki narodowe o nazwach „Kornati” i „Krka”.

Największa ilość zabudowań występuje w mieście Murter oraz Jezera, jednak ciekawe atrakcje rozłożone są na powierzchni całej wyspy. Miasto Murter i sąsiadujące po jej wschodniej stronie miasto Betina, proponują zwiedzającym piękne przystanie, przy których można wypożyczyć łodzie i wykonać rejs po zatokach powiązanych z wyspą. Do największych atrakcji architektonicznych, w obu miastach, zaliczyć można  Kościół katolicki Gospa od Gradine posadowiony na najbardziej wysuniętym odcinku wyspy na północ. Tuż obok niego znajduje się piękna plaża beach Kolentum. Tu także spotkać można pozostałości rzymskich budynków z kamienia Antički grad Kolentum, z których w większości zachowały się tylko ruiny. Jest to także miejsce, w jakim warto udać się na nurkowanie. Ciekawe okazy roślin i zwierząt, i oznaczenie najciekawszych miejsc podwodnych terenów, można zobaczyć także na planszach informacyjnych znajdujących się w okolicach ruin. Nurkowie są tu częstymi gośćmi. Kierując się w głąb lądu, warto przespacerować się na taras widokowy Vrh Gradine, skąd roztacza się widok na miasta, wyspy i morze. Zbliżając się do miasta Murter natrafiamy na rozległą Marinę z dużą ilością miejsc do cumowania, a wokół niej wiele interesujących kawiarni i restauracji. Jedną z nich jest restauracja Murter, Obala Murterskih škoja, która znajduje się tuż przy przystani. Niedaleko niej na uwagę zasługuje Ratusz OPĆINA MURTER, ale także duża ilość kawiarenek usytuowanych w wąskich uliczkach miasta. W miejscowości znajduje się warta zobaczenia stocznia MARINA VINICI Ltd., i nieco oddalone od brzegów morza historyczne kościoły - Kościół Murter Procesija Sv. Roka z białą elewacją oraz kościół katolicki Crkva Sv. Mihovila w kremowym kolorze i z dobrze widoczną dzwonnicą. 

Miasto znane jest głównie z turystyki, więc dominują tu zabudowania z licznymi miejscami hotelowymi i noclegowymi. Można jednak na miejscu, Skorzystać także z biura organizującego lokalne wycieczki krajoznawcze Tourist Agency Kornatica, co pozwoli odkryć rejon z nieco innej strony, czy skorzystać z organizowanych rejsów po Morzu Adriatyckim.

Na zachód od miasta warto skierować się na półwysep Riva Podvrške, gdzie znajduje się krystalicznie czysta woda i zobaczyć można jeżowce.Jest tu także niewielka urokliwa przystań jachtowa, na której przystają żeglarze w celu wypoczynku na plażach Murter. Warto przejść się brzegiem morza i dotrzeć do punktu widokowego Vrh Crnikovca, skąd rozpościera się widok na maleńką wyspę Otok Prisnjak.Na północ od Murter znajduje się niewielka zatoczka, przy której zlokalizowana jest restauracja Restaurant Čigrađa Murter i pizzeri PIZZERIA LANTANA. Obie są chętnie oblegane przez turystów nie tylko ze względu na jedzenie, ale także na nietypowy klimat i rozpościerający się widok na zatokę. Kierując się w stronę wschodu warto zatrzymać się przy tarasie widokowym View of the Kosirina Bay. Jest to urokliwe miejsce z kilkoma sosnami, które dają ochładzający cień. Można obserwować stąd morze i pobliskie góry. Skalista skarpa w połączeniu z błękitnym niebem, morzem i górami, daje chwilę wytchnienia. Im bardziej kierujemy się na wschód tym bardziej ukazują się naszym oczom kolejne atrakcje. Jednym z nich jest taras widokowy Murtarić, na którym znajduje się charakterystyczna kamienna piramida ułożona spiralnie. Warto zwiedzić także kościół Gospe od Karavaja, który ma nie tylko charakterystyczną zabudowę, ale cały wykonany jest z kamienia - wapienia i wyróżnia się położeniem przy skarpie z tarasami - murkami oporowymi z wapiennych kamieni. Kościół znajduje się niedaleko miejscowości Tisno.

Mimo małej ilości atrakcji architektonicznych na wyspie zwiedzić można wiele zatok.  Wypoczynek znajdą tu także miłośnicy spacerów, trekkingu, nurkowania, żeglowania, pływania czy wypoczynku na plażach. Warto skorzystać z proponowanych rejsów, którymi opłynię się całą wyspę i przylegające do niej sąsiednie wyspy z Archipelagu. Zróżnicowana budowa oraz skaliste i piaszczyste nabrzeża wzbudzają duże zainteresowanie wśród turystów, więc i ich widok z perspektywy wody zapiera dech.

Atrakcje w pobliżu
9381740027_25746a6826_k.jpg
23 styczeń 2016
W pobliżu chorwackiego miasta Pirovac znajduje się dosyć nietypowa i atrakcyjna turystycznie miejscowość Murter. Wyjątkowość miasteczka polega na jego oryginalnym umiejscowieniu. Murter położony jest częściowo na...
Fotolia_113539393_Subscription_Monthly_M.jpg
23 styczeń 2016
Pirovac to malownicza i urokliwa miejscowość położona w pobliżu zatoki Pirovac na wyspie. Portowe miasteczko to w rzeczywistości kameralne i spokojne miejsce, w którym będziemy mogli przez chwilę odpocząć podczas...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
MIasteczko i ACI Marina znajdujące się na południowym wschodzie wyspy Murter. Umiejscowione w bezpiecznej, osłoniętej od wiatrów i fal zatoce. Pierwsze wzmianki o Jezerze pochodzą z XIII wieku, choć okolica zamieszkana...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
51Ofert rejsów
7 008Mil morskich w ofercie
3 933Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
373Wolnych koi