rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Paxos
Ikona

Paxos

Mapa Paxos

Kraj:   Grecja

Akwen: Morze Jońskie

Ocena (5/5) :

Paxos, inaczej nazywana Paksos lub Paxi, to niewielka wyspa na Morzu Jońskim. Wyspa wchodzi w skład Archipelagu Wysp Jońskich, zachodniej części Grecji i charakteryzuje się nie tylko niewielką powierzchnią mającą zaledwie 19 km2, jak także górzystym terenem z wysokością terenu nad poziomem morza wynoszącą 248 metrów.

Gaios, to największe miasto na wyspie Paxos, które leży na jej południowym zachodzie, będące także stolicą wyspy. Swoją nazwę otrzymało poprzez upamiętnienie ucznia apostoła Pawła, który wprowadził na wyspie chrześcijaństwo. Równie znane są także Loggos i Lakka, które łącznie z najczęściej odwiedzanym Gajos tworzą trzy, warte uwagi porty.

Na malowniczą wyspę dostać się można promami, z Korfu, z Igumenicy, a w letnich porach roku także od strony Włoch.Wyspę zamieszkuje nieduża liczba ludności, dzięki czemu zwiedzanie wyspy i otoczenia, to idealne miejsce dla osób chcących nie tylko przeżyć wodne i nadwodne przygody, ale także móc odpocząć czerpiąc energię z natury. Mieszkańcy utrzymują się przede wszystkim z rolnictwa i wytwarzają tu jedną z najlepszych, greckich oliw. Zajmują się także rybołówstwem oraz produkcją mydła.

Charakterystycznym znakiem wyspy, który w dużej mierze przyciąga licznych turystów, jest Trójząb. Jak głosi legenda, wyspę stworzył Posejdon, który odłupał fragment wyspy od południa Korfu używając do tego swój charakterystyczny Trójząb. Miało to na celu stworzyć osobiste miejsce do spotkań z jego ukochaną boginią Amfitrytą i zachowanie odrobiny prywatności.

3 kilometry od wyspy Paxos znajduje się sąsiadująca z nią maleńka wyspa Andipaksos, inaczej nazywana także Antipaxos, na której często przypływają Grecy swoimi niewielkimi łodziami.

Znajdujące się na nich piękne plaże i wyjątkowa woda, przyciągają i zachęcają do opłynięcia wyspy z każdej strony.

Do największych atrakcji wyspy zaliczyć należy skaliste zachodnie wybrzeże oraz słynne Błękitne Groty (naturalne jaskinie wyrzeźbione przez wodę), do których można wpłynąć łodzią lub statkiem. Kredowobiałe, skaliste klify i charakterystyczne otwory grot, połączone z wielobarwną turkusową wodą Morza Jońskiego, nie tylko zachwycają, ale zaciekawiają swoimi tajemnicami. Jedną z nich jest przekazywana turystom informacja, że wewnątrz jednej z grot, w czasie wojny, ukrywała się grecka łódź podwodna. Rzeźby skalne, bo tak można by nazwać wyjątkowe rysunki zagłębień w skałach, wytworzone zostały w wyniku licznych erozji, co pokazuje jak kluczową rolę w krajobrazie odegrała tu sama natura.

Architektura wyspy wyróżnia się wenecką starą zabudową, która spójnie przeplata się z gęstą, subtropikalną zielenią. Na największą uwagę pod względem architektonicznym zasługują tu: Kościół Wniebowzięcia Matki Boskiej oraz latarnia morska. Do atrakcji Wyspy Paxos należą także liczne tawerny uważane za jedne z najlepszych na wyspach Jońskich. Pomiędzy rejsami, lub tuż po nich, warto skosztować greckiej i lokalnej kuchni w portowych tawernach i delektować się nie tylko jedzeniem, ale także tutejszym krajobrazem.

Atrakcje w pobliżu
Grand_Harbour_of_Syvota_rejsomat.JPG
23 styczeń 2016
Syvota to malownicze miasteczko zlokalizowane w północno - zachodniej części Grecji. Ta nieduża wioska, jest znana z piaszczystych, małych plaż, na których kręcono fragmenty filmu “Błękitna Laguna”” i to właśnie...
beach-1762057_640.jpg
23 styczeń 2016
Korfu to część archipelagu Wysp Jońskich znajdująca się w bardzo bliskiej odległości od wybrzeża Albanii. Miejsce to obrosło już wielką turystyczną sławą, ale co interesujące, popularność zyskało jeszcze za czasów...
sunset-352033_640.jpg
23 styczeń 2016
Preveza może być miłą odmianą po pobycie na Korfu, czy w którymkolwiek z tłumnie odwiedzanych miejsc na mapie Grecji. Na Prevezie czas płynie wolniej. Jest tutaj dużo spokojniej i bardziej ustronnie. Nie natrafimy...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
6Ofert rejsów
825Mil morskich w ofercie
463Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
44Wolnych koi