rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Sztokholm
Ikona

Sztokholm

Mapa Sztokholm

Kraj:   Szwecja

Akwen: Morze Bałtyckie

Ocena (5/5) :

Sztokholm jest stolicą i największym miastem Szwecji. Jest miastem będącym zarówno głównym ośrodkiem politycznym kraju, jak również ekonomicznym, kulturalnym oraz siedzibą szwedzkiej rodziny królewskiej.Jako stolica kraju posiada największe zaludnienie i jest głównym ośrodkiem obszaru metropolitalnego posiadającego ponad ok. 6500 kilometrów kwadratowych powierzchni. Nazwa miasta powstała od słowa stock - pień, pal, belka oraz holme - wyspa, wysepka. 

Sztokholm położony jest w środkowej części kraju na 14 wyspach łączących się ze sobą dzięki 53 mostom, a także na lądzie stałym znajdującym się nad Zatoką Saltsjön od Morza Bałtyckiego i jeziorem Mälaren (Melar). Łączy je cieśnina Norrström. W skład całego obszaru stołecznego wchodzi ponadto archipelag sztokholmski złożony z 24000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. W związku z tak nietypowym obszarem położenia, a jednocześnie tak licznymi wodami otaczającymi zabudowania Sztokholmu, miasto nazywane jest Wenecją Północy. Zabudowa bowiem stanowi tylko jedną trzecią terenu. Pozostały obszar zajmują wody, lasy i parki. Miasto jako metropolia, jest dobrze skomunikowana z innymi rejonami kraju i połączeniami międzynarodowymi. Występuje tu zarówno rozbudowany transport publiczny, drogi i kolej, połączenia promowe czy lotniska.

Turyści i przyjezdni mają do dyspozycji wiele atrakcji architektonicznych i krajobrazowych. W mieście występuje ponad 70 muzeów, z których dwa są koniecznymi punktami do zwiedzenia - Muzeum okrętu Vasa - Vasamuséet i pierwszy w Szwecji Skansen z ogrodem zoologicznym -  znajdujące się na Djurgården. Ponadto warto również zobaczyć Pałac Królewski - Kungliga Slottet, Katedrę Storkyrkan, Dom Rycerstwa i Szlachty - Riddarhuset, Ratusz - Stadshuset, historyczną dzielnicę - Gamla stan położoną na wyspach Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen, najstarsze w Sztokholmie muzeum Livrustkammaren, muzeum Armii  - Armémuseum, Katedrę katolicką św. Eryka - Sankt Eriks katolska domkyrka, Kościół św. Rodziny w Haninge, Kościół św. Eugenii na Kungsträdgården, Kościół św. Botvida we Fittji czy nowoczesne, wyjątkowe metro Sztokholmskie , a szczególnie stacje Rådhuset.

Organizowany rejs po Sztokholmie będzie najlepszym wyborem, by dotrzeć do każdej wyspy, każdego zabytku i zobaczyć każde wybrzeże tego niezwykłego miasta. Architektura, mosty, a nawet parki rozrywki jak np. Gröna Lund czy park Rålambshovsparken lub ogród botaniczny Bergianska trädgården tylko żeglując nabierają tak niepowtarzalnego wyrazu. Żeglując można dostać się także na wiele maleńkich wysepek, jak np. Lila Skarggen, Lindholmen, nieco większą Storholmen, Libertas, Karson, Kungshatt i wiele, wiele innych. Miłośnicy wody powracają tu często, gdyż nie sposób jest zwiedzić miasta i jego granic w przeciągu jednego dnia, a niekiedy trudno jest także zobaczyć wszystko w przeciągu całego tygodnia. Rejs po Morzu Bałtyckim, z wizytą w Sztokholmie ukazuje nie tylko jak bogate krajobrazowo i architektonicznie jest to miasto, ale pokazuje jak wiele kanałów i rozlewisk czeka na opłynięcie i zwiedzenie, czego nie sposób jest dostrzec z lądu.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Szwecka wyspa Faro położona jest na północ od Gotlandii, a dokładniej w okolicy południowo-wschodniego wybrzeża Szwecji. Wyspa popularna jest głównie pod względem rolnictwa, ale przyciąga także wielu turystów, ze...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Visby jest stolicą wyspy Gotlandia położoną w jej zachodniej części wybrzeża, miastem nad Morzem Bałtyckim w Szwecji liczącym 22 tysięcy mieszkańców. Miasto nie tylko jest stolicą wyspy skomunikowaną promami i rejsami,...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
 

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
33Ofert rejsów
4 535Mil morskich w ofercie
2 545Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
242Wolnych koi