rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Gotland: Visby
Ikona

Gotland: Visby

Mapa Gotland: Visby

Kraj:   Szwecja

Akwen: Morze Bałtyckie

Ocena (5/5) :

Visby jest stolicą wyspy Gotlandia położoną w jej zachodniej części wybrzeża, miastem nad Morzem Bałtyckim w Szwecji liczącym 22 tysięcy mieszkańców. Miasto nie tylko jest stolicą wyspy skomunikowaną promami i rejsami, które odbywają się na wyspę z innych rejonów nadbałtyckich miejscowości, ale jest przede wszystkim bardzo charakterystyczne, ze względu na pozostałości obwarowań i budynków średniowiecznych. Było dawniej wczesnośredniowiecznym ośrodkiem  handlu bałtyckiego, co widać na każdym odcinku miasta w postaci tutejszych zabudowań. 

Od 1995 roku miast zostało także wisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na zachowane zabudowania i kamienice z tamtych czasów, a co roku, na początku sierpnia odbywa się tu festiwal pod nazwą “Tydzień Średniowieczny”, który przyciąga mnóstwo turystów. Warto wybrać się do miasta Visby w tym okresie, ze względu na bardzo ciekawe wydarzenia, które dzieją się w tym czasie w mieście. Mieszkańcy i przyjezdni chodzą ulicami w średniowiecznych strojach, odbywają się zawody strzelania z łuku czy pokazy  bitew i walk rycerskich. W ciągu dnia i wieczorami odbywają się liczne biesiady, a muzyka puszczana w trakcie festiwalu nawiązuje do średniowiecznych czasów.  Miasto Visby ma charakterystyczny, fortyfikacyjny charakter. Otoczone murem w wysokości 11 metrów, z imponującymi bramami i 36 wieżami, powoduje, że jest jedyne w swoim rodzaju.Tutejsze fortyfikacje zostały zbudowane w celu ochrony miasta przed najeźdźcami i ewentualnym buntem ludności zamieszkującej miasto.      

Początkowo miasto było ważnym ośrodkiem handlu bałtyckiego, ale rozkwit miasta datuje się na XII wiek, kiedy powstała katedra w okolicy Starego Miasta. Miasto zostało pierwszy raz zniszczone przez duńczyków, a następnie wielokrotnie najeżdżane przez piratów. Niestety nie zakończyło to niszczeniu miasta. Wszystkie kościoły w mieście, zanim wyspa Gotladia trafiła pod panowanie Szwecji, zostały spalone przez Niemców, poza katedrą, którą można obserwować do dziś. Budynki z kamienia, ruiny kościołów, katedra, średniowieczny mur obronny o łącznej długości 3,5 km są na tyle imponujące, że nie można pominąć dłuższej wizyty w stolicy wyspy. Ruiny i zabytki, które warto zobaczyć, to Katedra Stora Torget, S:ta Katarina ruin, Drottens ruin, muzeum Fängelsetornet Kajsarn, Söderport, Stor Cristin, Visborgs Slottsruin, Fiskarporten, Visby Ringmur, S:t Olofs Basilica Ruins, uliczka Fisherman's alley, Kärleksporten, Jungfrutornet, Lübeckerbräschen, Snäckgärdsporten, Estrada Strandgärdet, Piratkullen, S:t Göransporten, Gotlands Highlands, Kaponniären Smörasken, Brunnsporten, Dalmansporten, Kaponniären Sparbössan, Österport, czy Tjärkokeriet.

W mieście znajduje się także przystań jachtowa z dużym portem, w której można nie tylko zacumować swoje jachty i łodzie, ale skorzystać również z rejsów po bałtyku. Dostaniemy się również stąd przeprawą promową na ląd, lub prywatnymi łodziami i statkami opłyniemy całą wyspę i zobaczymy miasto z perspektywy wody. Miejskie piaszczyste i kamieniste plaże są warte odwiedzenia. Poza głównym portem znajdują się tu także mniejsze przystanie, przy których można na chwilę, bądź na dłużej się zatrzymać. Miejsca są na tyle interesujące, że zarówno miłośnicy żeglowania, nurkowania czy pływania odnajdą mnóstwo zajęć dla siebie.  

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Gotland leży na Morzu Bałtyckim i należy do terytorium Szwecji. Stanowi obszar wyspy Gotlandii i mniejszych, leżących przy niej wysp sąsiadujących, których łącznie jest 805 sztuk. Tylko 12 z nich jest zabudowana,...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Szwecka wyspa Faro położona jest na północ od Gotlandii, a dokładniej w okolicy południowo-wschodniego wybrzeża Szwecji. Wyspa popularna jest głównie pod względem rolnictwa, ale przyciąga także wielu turystów, ze...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
 

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi