rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Gotland: Wyspa Faro
Ikona

Gotland: Wyspa Faro

Mapa Gotland: Wyspa Faro

Kraj:   Szwecja

Akwen: Morze Bałtyckie

Ocena (5/5) :

Szwecka wyspa Faro położona jest na północ od Gotlandii, a dokładniej w okolicy południowo-wschodniego wybrzeża Szwecji. Wyspa popularna jest głównie pod względem rolnictwa, ale przyciąga także wielu turystów, ze względu nie tylko na swoje krajobrazowe położenie, ale także część terenu, który stanowi rezerwat przyrody, piaszczysta plaża czy latarnia morska.Rezerwatem przyrody objęta jest część półwyspu Langhammar, znajdujący się w północno-zachodniej części wyspy. Wyróżnia się on skalistymi plażami i charakterystycznymi formami skalnymi, które stworzyła natura. Innym rezerwatem przyrody jest Digerhuvud, który obejmuje wioskę rybacką Helgumannen.Turystów przyciąga także  Sundersand, czyli długa, piaszczysta plaża znajdująca się w północno-wschodniej części wyspy. W miejsce to, turyści przypływają nie tylko odpocząć, ale także mają możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji wodnych i plażowych ze względu na możliwość wynajmu sprzętu plażowego, który znajduje się w pobliskiej miejscowości Semesterby.

Wyspa posiada ponad 110 km2 powierzchni. Dużą jej część zajmują bagna i wody oraz atrakcyjne skały utworzone przez naturę. Wyspę oddziela od Gotlandii także cieśnina Fårö, którą przecina przeprawa promowa, a tym samym pozwala połączyć ze sobą obie wyspy. Do atrakcji architektonicznych zalicza się głównie, wcześniej wspomniana, latarnia morska mająca 30 metrów wysokości. Znajduje się ona na cyplu w północno-wschodniej części wyspy. Będąc na miejscu warto wybrać się także na punkt widokowy Gamla Hamn och S:t Olofs Kyrka, gdzie zobaczyć można bardzo ciekawe formacje skalne. Jedna z wyglądu przypomina nawet postać małego psa, więc wyobraźnia daje ogromne możliwości odczytania tu swoich własnych naturalnych obrazów kamiennych.

Kierując się od niego na północ oczom ukazuje się ciekawa zatoka z poszarpaną linią brzegową, na której zakończeniu - cyplu, zbudowana została przystań - Lauters Hamn - gdzie cumują większe i mniejsze jednostki. Znajduje się tu również kilka charakterystycznych, drewnianych domków, które wraz z łodziami i jachtami tworzą urokliwy klimat tego miejsca. Im dalej na północ się kierujemy, tym napotykamy skaliste wybrzeże, bardzo popularne dla turystów. Można dostać się tu drogą i od strony wody, zwracając jednak uwagę, aby nie dopłynąć do nich zbyt blisko. Skały wysunięte są w stronę morza, więc warto zachować określony dystans co do cumowania przy samej linii brzegowej skał, szczególnie kiedy następuje przypływ. Skaliste wybrzeże i plaże na wyspie są także wspaniałym miejscem do obserwacji nieba nocą. Rozgwieżdżone niebo, szczególnie w części północnej, jest zachwycające. Ze względu na to, że powierzchnia wyspy jest bardzo zbliżona do siebie pod względem wysokości, krajobrazy rozciągają się aż po horyzont i uwidaczniają niewielkie zabudowania, piaszczyste tereny i wodne akweny. Do elementów architektonicznych wartych uwagi należy muzeum historii lokalnej -  Fårö Sjöräddningsmuseum, muzeum Käutaboden czy muzeum Bergman centre on Fårö.

Wyspa, ze względu na imponującą, poszarpaną linię brzegową jest wartościowym miejscem dla miłośników żeglarstwa. Opłynięcie tutejszych zatok, zobaczenie rozległych, pustych plaż i wypoczynek z dowolnej strony wyspy umożliwia odkrycie wielu niezwykłych miejsc. Natomiast zwiedzanie wyspy z poziomu lądu możliwe jest dzięki znajdującym się tu drogom, możliwości wypożyczenia samochodów czy rowerów, co pozwoli dotrzeć do jezior położonych w centralnej części wyspy. Na Faro znajdują się także restauracje, czy ciekawa atrakcja - Kutens Bensin & Crêperie Tati, gdzie obcować możemy z zardzewiałymi zabytkami, samochodami, starymi motocyklami czy beczkami. Miejsce wygląda na opuszczone od lat, a tętni życiem i serwuje smakowite dania. Rejs po Morzu Bałtyckim nie może obejść się bez dłuższej przerwy w tym niezwykłym miejscu.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Visby jest stolicą wyspy Gotlandia położoną w jej zachodniej części wybrzeża, miastem nad Morzem Bałtyckim w Szwecji liczącym 22 tysięcy mieszkańców. Miasto nie tylko jest stolicą wyspy skomunikowaną promami i rejsami,...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Gotland leży na Morzu Bałtyckim i należy do terytorium Szwecji. Stanowi obszar wyspy Gotlandii i mniejszych, leżących przy niej wysp sąsiadujących, których łącznie jest 805 sztuk. Tylko 12 z nich jest zabudowana,...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
 

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi