rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Wyspy Pelagijskie
Ikona

Wyspy Pelagijskie

Mapa Wyspy Pelagijskie

Kraj:   Włochy

Akwen: Morze Śródziemne

Ocena (4/5) :

Włoskie Wyspy Pelagijskie to grupa wysp wulkanicznych, położonych na Morzu Śródziemnym. Wyspy znajdują się pomiędzy Malt a Tunezją, a ich łączna powierzchnia wynosi 25 km2. Należą do Prowincji Agrigento, tworząc gminę Lampedusa e Linosa. W skład wysp wchodzą wyspy o nazwie Lampedusa, Linosa, Lampione. Obok tej pierwszej znajduje się także maleńka wysepka o nazwie Wyspa Królicza - Isola dei Conigli, która jest znana ze względu na żółwie morskie karetta - Caretta Caretta, które składają tu swojej jaja. Dodatkowym ich miejscem lęgowym jest także plaża na wyspie Linosa, o nazwie Pozzolana di Ponente.

Wszystkie trzy wyspy podlegają pod obszar chroniony - Area Marina Protetta - “Isole pelagie”. Wyspa Lampione jest wyspą bezludną, dwie pozostałe zamieszkuje łącznie ok. 6 tysięcy osób.Poza ciekawą linią brzegową wysp i ich atrakcyjnym krajobrazem, na wyspach znajdują się także miejscowości o zwartej zabudowie i kilka atrakcji.

Wyspa Lampedusa posiada port lotniczy przy samej miejscowości Lampedusa, dużą przystań jachtową i terminal promowy, oraz niską, urokliwą zabudowę. Z atrakcji jakie można znaleźć na wyspie to m.in. urokliwe zatoki i skaliste plaże - Cala Spugne, Cala Maluk, Cala Pisana ze znajdującymi się tu plażami czy punktem widokowym np. Spiggia di Cala Pisana, wąska maleńka zatoka Cala Uccello, plaża Spiaggia di Cala Creta, zatoka Cala Creta, plaża publiczna Mare Morto z grotami skalnymi, grota Arco Naturale, Cala Pulcino, rozległa, piaszczysta plaża publiczna Spiaggia dei Conigli, niezwykle turkusowo - lazurowa zatoka Tabbaccara otoczona skalistymi, wapiennymi klifami (niezwykłe miejsce, do którego koniecznie trzeba przypłynąć), plaża i zatoka Cala Galera, Cala Greca zatoka Cala Madonna - przy której znajduje się kurort Spiaggia di Cala Madona i bar Chiosco Cala Madonna skąd roztacza się niezwykły widok na zatokę i morze, plaże publiczne Spiaggia Portu N’Toni i Spiaggia Cala Croce - licznie oblegane przez turystów czy plaża publiczna Spiaggia della Guitgia. Niezwykłe na wyspie są także punkty widokowe - Fanale di ponente, Fanale rosso del porto skąd obserwować można niezwykłe zachody słońca, czy Porta d’Europa, gdzie poza punktem widokowym znajdują się bunkry i rzeźba w formie bramy - widać je także z poziomu morza. Warto wybrać się także na równoleżnik - 35°, oznaczony jako 35° Parallelo.

Z atrakcji architektonicznych na uwagę zasługują: Latarnia morska na wysokim klifie - Faro di Levante, przystań jachtowa, napis trójwymiarowy I Love Lampedusa, niewielki kościółek, a dokładniej sanktuarium - Santuario della Madonna di Porto Salvo oraz niezwykła kamienna zabudowa o nazwie Grande Dammuso di Casa Teresa. Wyspa oferuje także liczne miejsca noclegowe, kawiarnie i restauracje rozłożone na całej powierzchni wyspy. Dzięki temu przy pieszych czy kołowych wycieczkach można przystanąć na odpoczynek. Na miejscu można także wypożyczyć łodzie i warto to zrobić, gdyż wyspa imponująco wygląda przede wszystkim z poziomu wody. Opływając jej oblicze można dotrzeć także do wysepki Isola dei Conigli a Lampedusa, odkryć niezwykłe groty np. Grottaccia grande, Grottacce, Grotta del Bue Marino, czy do innych niezwykłych miejsc, których nie da się zobaczyć od strony lądu, jak wysokie ostre klify znajdujące się szczególnie od strony północnego wybrzeża wyspy lub płynnie opadające do morza brzegi skalne i lazurowe zatoki znajdujące się od strony południowej czy wschodniej.

Wyspa Linosa posiada mniejszą ilość zabudowy, ale jej poszarpane granice tworzą niezwykłe widoki krajobrazowe. Przy głównej miejscowości znajduje się port jachtowy. Wyjątkowe brzegi i skalne wyrobiska widoczne od strony wody, zachwycają czerwono - bordowo- żółtymi barwami tworząc tym samym ścianę wulkanu. Skalne kolorowe ściany widoczne są już od portu Port of Linosa, a wulkaniczna góra ma niezwykły kształt, którego nie da się nie zauważyć. Na miejscu znajduje się także terminal promowy, przy którym wyróżnia się plaża i punkt widokowy Pozzolana Di Ponente, gdzie obserwować można niezwykle ściany górskich klifów. Niedaleko niego znajduje się także schronisko dla żółwi wodnych Sea Turtle Rescue Center Linosa. Swoje miejsce odnajdą tu także miłośnicy górskich i pieszych wycieczek. Warto wspiąć się na szczyt jednej z nich i odkryć tym samym niewielkie ruiny, z których roztacza się niezwykły widok na kolorową od barwnych skał wyspę i rosnącą na niej zieleń oraz morze w oddali. Na wyspie znajduje się również park z dziką przyrodą, gdzie wyróżnia się wulkan Monte Vulcano, na którego szlaku zobaczyć można ciekawe mosty i roślinność. Często odwiedzanym miejscem jest także naturalny basen - Baia Del Conte, gdzie chętnie wypoczywają mieszkańcy i przyjezdni. W rezerwacie można odkryć wiele niesamowitych, stworzonych przez naturę miejsc - niewielkie baseny wytyczone przez morze z maleńkimi wodospadami, głębokie czy płytkie zatoki. Mimo, że wyspa jest niewielka, warto pozostać na niej na dłużej. Miłość do wody, natury i pieszych wycieczek będzie tu w pełni zaspokojona, a rejs po Morzu Śródziemnym zakończony sukcesem i świetnymi wspomnieniami.

Atrakcje w pobliżu
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Linosa to włoska wyspa wchodząca w skład wysp Pelagijskich. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego i znajduje się na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Maltą a Tunezją, oraz nieco ponad 100 km od maltańskiej wyspy Gozo,...
rejsomat.pl
23 styczeń 2016
Wyspa o powierzchni 20,2 km2 pochodzenia wulkanicznego, znajdująca się na Morzu Śródziemnym, jest największą włoską wyspą z Wysp Palegijskich. Znajduje się pomiędzy Maltą a Tunezją.Jej nazwa pochodzi od słowa...
gozo_rejsomat1.jpg
23 styczeń 2016
Gozo należy do archipelagu Wysp Maltańskich i jest otoczona Morzem Śródziemnym. Druga co do wielkości, jest położona na północny zachód od Malty. Wyspa ma powierzchnię 67 km2 i w porównaniu do Malty jest od niej...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
22Ofert rejsów
3 023Mil morskich w ofercie
1 697Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
161Wolnych koi