rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Rafting na rzece Zrmanja w Chorwacji

Rafting na rzece Zrmanja w Chorwacji

Chorwacja ma swoim odwiedzającym wiele do zaoferowania. Już samo napawanie się pięknymi widokami, żeglowanie i zwiedzanie pięknych miejsc jest wspaniałą atrakcją dla każdego turysty. Jeżeli jednak chcemy jeszcze bardziej urozmaicić sobie podróż i sprawić, by nasz żeglarski rejs był po brzegi wypełniony fantastycznymi przygodami, to warto zainteresować się raftingiem.

 

Rafting to coraz popularniejszy sport wodny, który przypomina kajakarstwo. Jest to rodzaj turystycznego spływu, do którego wykorzystywane są różne typy tratw: łodzie, pontony, czy właśnie kajaki. Takie flisy odbywają się na wodach śródlądowych i mają różne stopnie trudności. W sumie wyróżniamy 6 tego rodzaju stopni, w ocenie których bierze się pod uwagę poziom bezpieczeństwa, wymagane manewry, wzburzenie wody i skalistość terenu.

Rafting to jednak przede wszystkim sport rekreacyjny, którego poziom bezpieczeństwa stale wzrasta dzięki większemu doświadczeniu i umiejętnościom prezentowanym przez instruktorów. Obecnie w spływach mogą brać już udział także dzieci.

Jest to przede wszystkim rozrywka przeznaczona dla grup, dlatego świetną opcją będzie wybranie tego rodzaju atrakcji przez rodzinę lub znajomych. Praca zespołowa ma tu duże znaczenie. Rafting może być traktowany jako sport ekstremalny, jednak tylko w określonych warunkach.

W Chorwacji spływy organizowane są na rzece Zrmanja. Ma ona swoje źródło w górach Welebit i osiąga długość 69 km. Jest to rzeka krasowa. W najdłuższym odcinku jest otoczona wyżłobionym przez siebie kanionem. Na jej szczególne walory krajobrazowe składają liczne wodospady, kaskady, katarakty i przezroczysta do poziomu kilku metrów woda, która ma szmaragdową barwę.

Podczas spływu napotkamy liczne krasowe jaskinie, z których kilka można z powodzeniem odwiedzić. Rafting kojarzy się najczęściej z dratwą dmuchaną, jednak na rzece Zrmanja jest możliwość spływu na kajakach. Poziom wody musi być w tym przypadku niższy.

Należy mieć na uwadze, że najniższy poziom wody rzeka osiąga w sezonie letnim. Jesień i towarzyszące tej porze roku opady już go podwyższają, ale też mogą uczynić spływ bardziej ekstremalnym i ekscytującym. W skali trudności i poziomu bezpieczeństwa Zrmanja oceniania jest na 2-3, co w praktyce oznacza umiarkowany poziom. Możemy spokojnie zabrać ze sobą dzieci od szóstego roku życia.

Czas takiego flisu to trzy godziny, a cena wynosi ok. 30 euro. Na miejscu funkcjonuje przynajmniej kilku organizatorów spływu, których oferta różni się od siebie. Wszyscy stawiają na wykwalifikowanego instruktora i bezpieczny przejazd. Nie jest wymagane doświadczenie w raftingu, jednak warto zadbać o minimalną kondycję sprawnościową. Po zakończeniu flisu czeka na nas niewielki bar z przekąskami.

 

Rafting to świetna atrakcja dla niewielkich grup. Można nie tylko spróbować się w pracy zespołowej, ale przeżyć niezapomniane doznania oraz na własne oczy zobaczyć jedną z najpiękniejszych rzek na świecie. Podczas spływu wkraczamy na teren parku o niesamowitych walorach przyrodniczych. Możemy więc nie tylko świetnie się bawić podczas efektownego spływu, ale także podziwiać malownicze widoki.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Podczas żeglarskiego rejsu niejednokrotnie będziemy mieli możliwość skosztowania najlepszych śródziemnomorskich przysmaków w miejscowych, chorwackich restauracjach. Sałatki z ośmiornicą, grillowany tuńczyk, owoce...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Wybierając samochód jako środek transportu do punktu rozpoczęcia żeglarskiego rejsu w Chorwacji, należy liczyć się kosztami, które wynikają z jego użytkowania. Oprócz tego uwzględniamy opłaty związane z przejazdem...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Ośmiornice i kalmary to jedne z podstawowych i najlepszych przysmaków śródziemnomorskich podczas żeglarskich rejsów po Chorwacji. Owoce morza są też dobrze znane w innych nadmorskich restauracjach. Będąc na wakacjach...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
145Ofert rejsów
19 926Mil morskich w ofercie
11 182Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 061Wolnych koi