rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Stacje LPG w Europie

Stacje LPG w Europie

Popularnym w Polsce paliwem napędowym do silników samochodowych jest gaz LPG. Coraz częściej właściciele samochodów montują w swoich pojazdach specjalne instalacje gazowe, co jest bardzo ekonomicznych rozwiązaniem w porównaniu chociażby z klasyczną benzyną. Planując swój wakacyjny wyjazd lub żeglarski rejs z uwzględnieniem naszego samochodu jako środka transportu, możemy jednak napotkać pewne wątpliwości.

 

Gaz LPG nie jest tak popularnym paliwem silnikowym samochodu w Europie, jak w Polsce. Wiele krajów dopiero zapoznaje się z tym rodzajem zasilania samochodów. W przypadku kilku państw gaz LPG nie przyjął się w takim samym stopniu, jak u nas.

Z tego względu, liczba stacji LPG jest poza granicami naszego kraju znacznie mniejsza, co wielu kierowców może negatywnie zaskoczyć. Nie jest to jednak zbyt duża przeszkoda, ponieważ dysponujemy obecnie przynajmniej kilkoma sprawdzonymi wyszukiwarkami tego typu punktów, jak chociażby myLPG.

Planując swoją trasę, powinniśmy uwzględnić pobliskie stacje i w taki sposób ułożyć jej kierunek, aby nasza podróż przebiegała jak najbardziej komfortowo, bez konieczności zbaczania z obranej drogi.

Oprócz kwestii mniejszego rozmieszczenia stacji LPG w krajach europejskich, istotnym zagadnieniem jest końcówka do tankowania gazu. W Europie funkcjonują takie 4. Większość krajów europejskich, w tym Polska, Chorwacja , Czechy, Serbia czy Słowacja używają tzw. „włoskiej”. Ale np. na Węgrzech często możemy się spotkać z „belgijską”. Jeżeli więc planujemy dłuższą, okrężną trasę do Chorwacji powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni adapter.

Przed wyjazdem przećwiczmy też samodzielne tankowanie benzyny. Wiele stacji LPG w Polsce wciąż obsługuje wykwalifikowany pracownik, w związku z czym nie wszyscy kierowcy mają wprawę w tego rodzaju czynności. Poza granicami kraju stacja z gazem i obsługą to już prawdziwa rzadkość. Nie zawsze też znajdzie się ktoś, kto będzie nam mógł pomóc.

Powinniśmy także zwrócić uwagę na oznaczenia, oprócz LPG najczęściej spotkamy się z GPL, Autogas i Plin.

Przed wyruszeniem w podróż, należy dokonać dokładnego przeglądu nie tylko samej instalacji gazowej, ale całego samochodu. Sprawdzamy regulację układu i wymieniamy filtr. W ten sposób ograniczymy spalanie. Nowy filtr uchroni nasze auto przed ewentualnymi szkodami spowodowanymi niską jakością gazu.

Podróżowanie samochodem wyposażonym w instalację gazową jest dużo tańszym rozwiązaniem niż standardowe tankowanie benzyny. W celu zaplanowania wydatków, powinniśmy jednak dokładnie przeanalizować średnie ceny LPG. Sprawdzone i rzetelne informacje podaje chociażby strona Polskiego Związku Motorowego.

 

Jeżeli nasz samochód jest wyposażony w instalację gazową, powinniśmy z większą starannością przygotować się do każdej dłuższej podróży. Dodatkowa kontrola instalacji, sprawdzenie informacji w postaci rozmieszczenia stacji LPG na naszej trasie oraz ewentualne zaopatrzenie się w odpowiedni adapter sprawi, że nasz wyjazd będzie przebiegać w komfortowych warunkach i nie powinny nas spotkać żadne nieprzyjemne niespodzianki.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Chorwacja jest bardzo podobna pod względem transportu drogowego do Polski. Jeżeli zamierzamy poruszać się samochodem po chorwackich drogach, powinniśmy mieć na uwadze kilka istotnych aspektów prawnych i regulacji...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 1 października 2018
Mykonos to prawdziwie luksusowe miejsce na mapie Cyklad. Tutaj wszelkie usługi i hotele prezentują najwyższy standard, a kręte uliczki popularnych miasteczek wręcz roją się od restauracji i sklepów. W parze z tak...
piątek, 31 maja 2019
Istotną kwestią dla żeglarzy i wszystkich, którzy uprawiają sporty wodne lub po prostu spędzają dużo czasu nad wodą, jest wodoszczelność używanych sprzętów. Jak rozpoznać, że zegarek jest wodoszczelny? Samo określenie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
53Ofert rejsów
7 283Mil morskich w ofercie
4 087Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
388Wolnych koi