rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Wielorybie safari w Norwegii

Wielorybie safari w Norwegii

Norwegia już nie raz udowodniła przybywającym do niej żeglarzom, że może poszczycić się zniewalającymi krajobrazami i nietypowymi zjawiskami przyrodniczymi. Specyficzne położenie północnoeuropejskiego kraju i obecność koła podbiegunowego sprawiają, że Norwegia każdego zachwyci, wprawi w osłupienie i pokaże rzeczy, o których śnią naukowcy oraz amatorzy wspaniałych dzieł matki natury. Jedną z tego typu atrakcji jest wielorybie safari.

  1. Na czym to polega?

Z paru miejsc na wybrzeżu Norwegii możemy wyruszyć w kilkugodzinny rejs w poszukiwaniu wielorybów. Wyprawę można zaplanować samodzielnie lub skorzystać z wycieczek profesjonalnych organizatorów zapewniających przy tym dodatkowe atrakcje. Czeka nas np. przedstawienie faktów dotyczących morskich stworzeń w ośrodku edukacyjnym podczas specjalnej prelekcji. Podczas rejsu organizator zapewni nam także kawę lub herbatę oraz opiekę przewodnika, który wszelką wiedzę dotyczącą miejscowych wielorybów przekaże nam z pierwszej ręki. Po paru godzinach niemal pewnym jest, że uda nam się zobaczyć przedstawiciela słynnego, morskiego gatunku. Jeżeli jednak nam się to nie uda, mamy zagwarantowany dodatkowy, darmowy rejs, podczas którego z pewnością już żaden wieloryb nie umknie naszym oczom. Wyprawa kończy się uzyskaniem specjalnego certyfikatu.

 

  1. Skąd wyruszyć?

Najpopularniejszym miejscem, z którego organizowane są wielorybie safari jest archipelag Vesterålen. Tutaj powinniśmy zainteresować się miasteczkiem Andenes na wyspie Andøya oraz miejscowością Stø na Langøya. Najkrótsza wyprawa, bo nawet jednogodzinna czeka nas w tym pierwszym przypadku. W okresie zimowym organizowane są także rejsy z Tromsø, jednak stąd, podobnie jak ze Stø czeka nas dłuższa, pięcio- lub sześciogodzinna wyprawa.

  1. Dlaczego właśnie Norwegia

Norweskie wybrzeże przynależące do archipelagu Vesterålen znajduje się w bardzo bliskiej odległości od stoku kontynentalnego, czyli krawędzi kontynentu. Utworzone tu zbocze jest miejscem żerowania morskich stworzeń, które są ulubionym przysmakiem właśnie wielorybów. Dogodne warunki życia dla tych ogromnych ssaków sprawiają, że można je tutaj spotkać niezwykle często. Dlatego organizatorzy wypraw w Andenes gwarantują swoim klientom możliwość zobaczenia jednego z przedstawicieli gatunku kaszalota sparmacetowego.

 

  1. Czy tylko wieloryby?

Chociaż zobaczenie na żywo wieloryba i jego ogromnego, wyrzucanego ponad taflę wody ogona robi spektakularne wrażenie i aż prosi się o uwiecznienie wspaniałej chwili aparatem fotograficznym, nie jest to jedyna naturalna atrakcja morskiego rejonu Norwegii. W okresie letnim czekają na nas także delfiny, orki, płetwale, czy grindwale. Nie zapominajmy też o lądowych wycieczkach, podczas których może uda nam się natknąć na słynnego łosia, renifera, czy wspaniałego piżmowoła arktycznego w Parku Narodowym Dovrefjell.

Naturalne piękno Norwegii tkwi nie tylko w jej malowniczych krajobrazach. Wyjątkowe morskie gatunki szczególnie upodobały sobie tutejsze wybrzeże, dzięki czemu to właśnie podczas żeglarskiego rejsu po Norwegii będziemy mieć możliwość podziwiania najwspanialszych okazów dzikiej, wciąż nieokiełznanej, a przez to zachwycającej przyrody.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli udajemy się w żeglarski rejs w bardziej egzotyczne miejsca, natrafimy na wiele niesamowitych i rzadko spotykanych okazów. Kolorowe ryby o przedziwnych kształtach i płetwach, niecodzienne gatunki, a nawet...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
W dzisiejszych czasach wciąż poszukujemy czegoś więcej. Wakacje spędzone w kurorcie czy w jednym mieście już nie fascynują i powoli stają się banalnym wyborem. Pewną odskocznią są jednodniowe lub kilkugodzinne atrakcje...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 2 grudnia 2017
Barbados tylko pozornie jest typowo karaibską, rajską wyspą. Oczywiście nie brakuje tu długich, białych plaż idealnych do wypoczynku, palm i tropikalnego klimatu. Jednak nie są to jedyne cechy wyspy. Spotkamy tutaj...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
78Ofert rejsów
10 719Mil morskich w ofercie
6 015Połączeń lotniczych
613Atrakcji turystycznych
571Wolnych koi