rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Żeglowanie po norweskich fiordach

Żeglowanie po norweskich fiordach

Linia brzegowa Norwegii po zachodniej części tego kraju jest niezwykle urozmaicona i nie oznacza to mnogości plaż, czy skał, chociaż tych także znajdziemy tu całkiem sporo. Najbardziej imponującymi elementami norweskiego krajobrazu są fiordy. Piękne, długie, głęboko wcinające się w ląd zatoki zachwycą każdego, nawet najbardziej odpornego na zniewalające widoki, żeglarza. Wyjątkowy kształt naturalny fiordów sprawia, że są one wręcz idealną atrakcją właśnie dla amatorów żeglarskich rejsów, a o tym dlaczego i z czym jeszcze wiąże się wyprawa morska po fiordach więcej informacji poniżej.

 

  1. Czym tak naprawdę jest fiord i jak powstał?

Wszystkie encyklopedie zgodnie stwierdzają, że fiord pod względem geograficznym to rodzaj głębokiej, długiej i wąskiej zatoki morskiej, która mocno wcina się w głąb lądu i nierzadko jest rozgałęziona. Ma strome brzegi, które powstały w wyniku zalania przez morze żłobów i dolin polodowcowych. Co ciekawe, fiordy to nie tylko wspaniała domena norweskiego krajobrazu, ale także wybrzeży Grenlandii, Alaski, Szkocji i innych państw.

  1. Dlaczego krajobraz fiordu jest tak imponujący?

Wyobraź sobie zatokę, której końca nie dostrzegasz, a także jej skaliste zbocza, góry z imponująco wysokimi szczytami, które wydają się wprost pionowo wpadać do morza. Do tego mamy surową, ale dodającą klimatu temu miejscu, roślinność i pięknie wkomponowane w krajobraz miasteczka z drewnianą, skandynawską architekturą, czy efektowne, spadające kaskadami wodospady. A teraz wyobraź sobie, że podziwiasz ten zniewalający, nieziemski widok z pokładu jachtu, a więc widzisz wszystko z najlepszej możliwej perspektywy, która potrafi w pełni uzmysłowić nam spektakularne efekty działania sił przyrody.

 

  1. Fiordy w Norwegii

Chociaż fiordy występują jeszcze w kilku miejscach na świecie, to właśnie te norweskie zapierają dech w piersiach. Są najdłuższe, najgłębsze i jest ich dużo, a do tego w jakiś niesamowity sposób współgrają z norweską kulturą i wyrażają jej minimalistyczne, ale za to urzekające i fascynujące piękno. Tu nie trzeba stwarzać infrastruktury turystycznej, ponieważ krajobraz broni się sam i swoją dziewiczością przyciąga żeglarzy, podróżników i miłośników górskich wypraw. Najdłuższy na świecie to Sognefjord liczący aż 204 km. Tutaj można podziwiać największy, europejski lodowiec i najwyższy szczyt kraju oraz zabytkowe kościoły słupowe. Za najpiękniejszy wielu uważa Nærøyfjord wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otaczają go malownicze góry. Niegościnny Geirangerfjord zachwyci swoją surowością oraz wodospadami. Przyrodniczym pięknem i swoją urodzajnością zaintryguje nas Hardangerfjord. Jeżeli natomiast oczekujemy niezapomnianych atrakcji, takich jak klif z płaskowyżem, czyli Preikestolen, czy rozpadlina skalna ze znajdującym się w niej głazem Kjeragabolten, to najlepszym wyborem będzie wyprawa po Lysefjord.

Wspaniałe, norweskie fiordy to tylko jeden z wielu powodów, aby pożeglować w stronę Norwegii. Czekają też na nas wspaniałe archipelagi, niesamowite zjawiska przyrodnicze, a nawet idealne do wypoczynku plaże, na których wcale nie musi być zimno. Nie da się jednak ukryć, że fiordy będą wręcz obowiązkowym punktem każdej żeglarskiej trasy po wybrzeżu Norwegii.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Do Chorwacji można dostać się na wiele sposobów. Jednym z nich jest przejazd autokarem. Nie musimy się już obawiać, że nasz dojazd będzie miał charakter szkolnej wycieczki w niewygodnym autobusie. Autokar będzie...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Chorwacja ma swoim odwiedzającym wiele do zaoferowania. Już samo napawanie się pięknymi widokami, żeglowanie i zwiedzanie pięknych miejsc jest wspaniałą atrakcją dla każdego turysty. Jeżeli jednak chcemy jeszcze...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 17 marca 2018
Wakacje to dziś nie tylko wypoczywanie, zwiedzanie i podziwianie widoków. Coraz więcej z nas oczekuje od swoich podróży więcej, a odwiedzanie kolejnych krajów to przede wszystkim okazja do poznania kultury odmiennych...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
148Ofert rejsów
20 338Mil morskich w ofercie
11 414Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
1 083Wolnych koi