rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Żeglowanie po norweskich fiordach

Żeglowanie po norweskich fiordach

Linia brzegowa Norwegii po zachodniej części tego kraju jest niezwykle urozmaicona i nie oznacza to mnogości plaż, czy skał, chociaż tych także znajdziemy tu całkiem sporo. Najbardziej imponującymi elementami norweskiego krajobrazu są fiordy. Piękne, długie, głęboko wcinające się w ląd zatoki zachwycą każdego, nawet najbardziej odpornego na zniewalające widoki, żeglarza. Wyjątkowy kształt naturalny fiordów sprawia, że są one wręcz idealną atrakcją właśnie dla amatorów żeglarskich rejsów, a o tym dlaczego i z czym jeszcze wiąże się wyprawa morska po fiordach więcej informacji poniżej.

 

  1. Czym tak naprawdę jest fiord i jak powstał?

Wszystkie encyklopedie zgodnie stwierdzają, że fiord pod względem geograficznym to rodzaj głębokiej, długiej i wąskiej zatoki morskiej, która mocno wcina się w głąb lądu i nierzadko jest rozgałęziona. Ma strome brzegi, które powstały w wyniku zalania przez morze żłobów i dolin polodowcowych. Co ciekawe, fiordy to nie tylko wspaniała domena norweskiego krajobrazu, ale także wybrzeży Grenlandii, Alaski, Szkocji i innych państw.

  1. Dlaczego krajobraz fiordu jest tak imponujący?

Wyobraź sobie zatokę, której końca nie dostrzegasz, a także jej skaliste zbocza, góry z imponująco wysokimi szczytami, które wydają się wprost pionowo wpadać do morza. Do tego mamy surową, ale dodającą klimatu temu miejscu, roślinność i pięknie wkomponowane w krajobraz miasteczka z drewnianą, skandynawską architekturą, czy efektowne, spadające kaskadami wodospady. A teraz wyobraź sobie, że podziwiasz ten zniewalający, nieziemski widok z pokładu jachtu, a więc widzisz wszystko z najlepszej możliwej perspektywy, która potrafi w pełni uzmysłowić nam spektakularne efekty działania sił przyrody.

 

  1. Fiordy w Norwegii

Chociaż fiordy występują jeszcze w kilku miejscach na świecie, to właśnie te norweskie zapierają dech w piersiach. Są najdłuższe, najgłębsze i jest ich dużo, a do tego w jakiś niesamowity sposób współgrają z norweską kulturą i wyrażają jej minimalistyczne, ale za to urzekające i fascynujące piękno. Tu nie trzeba stwarzać infrastruktury turystycznej, ponieważ krajobraz broni się sam i swoją dziewiczością przyciąga żeglarzy, podróżników i miłośników górskich wypraw. Najdłuższy na świecie to Sognefjord liczący aż 204 km. Tutaj można podziwiać największy, europejski lodowiec i najwyższy szczyt kraju oraz zabytkowe kościoły słupowe. Za najpiękniejszy wielu uważa Nærøyfjord wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otaczają go malownicze góry. Niegościnny Geirangerfjord zachwyci swoją surowością oraz wodospadami. Przyrodniczym pięknem i swoją urodzajnością zaintryguje nas Hardangerfjord. Jeżeli natomiast oczekujemy niezapomnianych atrakcji, takich jak klif z płaskowyżem, czyli Preikestolen, czy rozpadlina skalna ze znajdującym się w niej głazem Kjeragabolten, to najlepszym wyborem będzie wyprawa po Lysefjord.

Wspaniałe, norweskie fiordy to tylko jeden z wielu powodów, aby pożeglować w stronę Norwegii. Czekają też na nas wspaniałe archipelagi, niesamowite zjawiska przyrodnicze, a nawet idealne do wypoczynku plaże, na których wcale nie musi być zimno. Nie da się jednak ukryć, że fiordy będą wręcz obowiązkowym punktem każdej żeglarskiej trasy po wybrzeżu Norwegii.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Jeżeli wybieramy się do Chorwacji na niezapomniany, żeglarski rejs po Adriatyku, to jedną świetną decyzję mamy już za sobą. Możemy jednak urozmaicić nasz pobyt i wybrać ekscytującą atrakcję zapadającą na długo w...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Podczas żeglarskiego rejsu jedną z najważniejszych osób na pokładzie jest skiper. Od jego pracy i komunikacji z załogą w dużej mierze zależy powodzenie wyprawy. Skiper pełni funkcję kapitana. To on prowadzi naszą...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 1 października 2018
Mykonos to prawdziwie luksusowe miejsce na mapie Cyklad. Tutaj wszelkie usługi i hotele prezentują najwyższy standard, a kręte uliczki popularnych miasteczek wręcz roją się od restauracji i sklepów. W parze z tak...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
96Ofert rejsów
13 192Mil morskich w ofercie
7 404Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
703Wolnych koi