rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Karaiby – kiedy wyruszyć w rejs?

Karaiby – kiedy wyruszyć w rejs?

Karaiby to dosyć nietypowy rejon, który cechuje się specyficznym klimatem znacznie różniącym się od europejskiego. Tutaj nie ma charakterystycznego podziału na cztery pory roku. Na Karaibach panują dwa okresy pogodowe: pora deszczowa i sucha.

Temperatura na Karaibach jest zawsze stosunkowo wysoka, nie będziemy tam nigdy narzekać na chłodne dni, jednak w zależności od panującej obecnie pory może dochodzić do niewielkich zmian temperatury. Jak przystało na duży region, Karaiby cechują się zróżnicowaniem pogodowym co oznacza, że warunki atmosferyczne na każdej wyspie mogą być nieco inne, jednak rozbieżności pozostają niewielkie.

O tym, czym charakteryzują się pory roku na Karaibach jakie panują tam warunki wiatrowe oraz kiedy najlepiej wybrać się na morskie eskapady więcej słów poniżej.

 

  1. Pora sucha a deszczowa

Pora sucha to okres przypadający u nas na zimę i wczesną wiosnę. Jej czas trwania różni się w zależności od wybranego rejonu Karaibów jednak zazwyczaj przypada na listopad, grudzień, marzeń i kwiecień. Wtedy też panują tu najlepsze warunki do żeglowania i wypoczynku, chociaż wiele osób decyduje się na odwiedzenie rajskich wysp w porze deszczowej. Jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się ona częściej występującymi deszczami, które mogą trwać nawet kilka dni, co zdarza się jednak rzadko. Nie oznacza to jednak, że w porze suchej deszcze nie występują. W okresie deszczowym mamy do czynienia z dużo wyższym poziomem wilgotności i parnym powietrzem, co nie zawsze może przyczyniać się do komfortowego wypoczynku. Pora deszczowa przypada na nasz okres letni aż do wczesnej jesieni, a nawet obejmuje późną wiosnę. Jej największym minusem, co znacząco wpływa na plany wakacyjne żeglarzy i turystów, jest znacznie zwiększone ryzyko występowania huraganów. Różnice w temperaturze podczas obu okresów są bardzo nieznaczące, a wręcz niezauważalne. Duże amplitudy temperatury są notowane jedynie na wyspach północnych.

  1. Temperatury

Temperatura na Karaibach nie spada poniżej 25˚C niezależnie od pory roku. Przez cały okres pobytu i żeglugi po Morzu Karaibskim będziemy się więc mogli cieszyć ciepłą pogodą i upałami. Możemy jednak odczuwać różnicę w powietrzu, które wraz z porą deszczową staje się wilgotne i parne, chociaż, na co zwracają uwagę turyści, także orzeźwiające, szczególnie rano i wieczorem. Orzeźwienia raczej próżno szukać w porze suchej, która zdecydowanie przywita nas gorącym powietrzem i bardzo wysokimi temperaturami.

 

  1. Kiedy w rejs?

Jaki będzie więc najodpowiedniejszy moment na odbycie rejsu? Rozsądek podpowiada, iż komfortowa żegluga czeka na w porze suchej. Wtedy pogoda jest bardziej stabilna, widoczność odpowiednia. Od grudnia wieją tu spokojne wiatry w kierunki północno-wschodnim. Jego siła może narastać między wyspami. Zima to także możliwy czas pojawia się ostrych wiatrów wschodnich. Niestabilne wiatry charakteryzują jednak przede wszystkim okres deszczowy. Wtedy też wzrasta ryzyko huraganów i burz tropikalnych.

Najlepszym okresem na morską eskapadę wydaje się więc czas zimy i wiosny od lutego do maja. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to szczyt karaibskiego sezonu turystycznego, co oznacza tłumy także żeglarzy i nie zawsze puste plaże. Warto mieć także na uwadze, że tropikalne cyklony i pogodowe anomalie są nieprzewidywalne i mogą pojawić się także w maju i grudniu. Zachęcamy jednak do karaibskich eskapad z uwagi na piękno tamtejszego krajobrazu, egzotyczną przyrodę, niezapomniane widoki i prawdziwie rajski wypoczynek, który czeka nas tutaj o każdej porze roku.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
poniedziałek, 10 lipca 2017
Jednym z najczęściej spotykanych przysmaków, nie tylko Morza Adriatyckiego, ale w nadmorskich miejscowościach w ogóle, są skorupiaki. Amatorzy owoców morza zachwycają się krewetkami, homarami i krabami podczas żeglarskich...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 3 grudnia 2017
Saint Lucia najczęściej kojarzona jest z dwiema górami Les Pitons. Stanowią one dominujący element krajobrazu wyspy, a ich wizerunek występuje także na fladze kraju. Nie tylko Les Pitons świadczą o wyjątkowości...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 23 czerwca 2018
Linia brzegowa Norwegii po zachodniej części tego kraju jest niezwykle urozmaicona i nie oznacza to mnogości plaż, czy skał, chociaż tych także znajdziemy tu całkiem sporo. Najbardziej imponującymi elementami norweskiego...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
22Ofert rejsów
3 023Mil morskich w ofercie
1 697Połączeń lotniczych
622Atrakcji turystycznych
161Wolnych koi