rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Latające ryby na Seszelach

Latające ryby na Seszelach

Jeżeli udajemy się w żeglarski rejs w bardziej egzotyczne miejsca, natrafimy na wiele niesamowitych i rzadko spotykanych okazów. Kolorowe ryby o przedziwnych kształtach i płetwach, niecodzienne gatunki, a nawet ryby latające. Tropikalne i subtropikalne strefy wodne są przepełnione tego rodzaju okazami, które zachwycą niejednego podróżnika, nawet takiego, który nie ma większego pojęcia o rybach. Zadziwiające gatunki potrafią naprawdę wprawić każdego w niemałe osłupienie.

 

Jednym z najbardziej pożądanych i rzadko występujących gatunków jest ryba latająca. Można ją spotkać m.in. na Oceanie Indyjskim, Seszelach i niezwykle rzadko na morzach Grecji Jej specyficzna umiejętność polega na zdolności do unoszenia się na krótki okres czasu nad powierzchnią wody.

Niewielka rybka potrafi przelecieć od 30 do 100 metrów przez mniej niż 10 sekund. Umożliwiają jej to bardzo duże płetwy piersiowe, które podczas lotu pełnią rolę rozpostartych skrzydeł. Ryba ma także dłuższą płetwę ogonową, która jeszcze w wodzie wprawiana jest w gwałtowne i szybkie ruchy, dzięki czemu zwierzę nabiera rozpędu.

Przy dobrych warunkach pogodowych i odpowiednim wietrze niewielka ryba może przyspieszyć nawet 70 do 90 km/h. Osiąga ona niewielkie rozmiary przez co jest często słabo zauważalna. Osoby, które się na nią natknęły często nawet nie zdawały sobie sprawy z jej obecności myśląc, że nad wodą przeleciał niewielki ptak.

Co interesujące, cały proces wznoszenia się i latania jest tak naprawdę akcją ratunkową ryby. Jeżeli zwierzę trafia na drapieżnika i musi ratować się gwałtowną ucieczką, często decyduje się na ten właśnie manewr. Znika wtedy na moment z pola widzenia drapieżnika, który nie wie, gdzie jego ofiara wyląduje po locie. W ten sposób latające rybki często ratują swoje życie.

Ogromne zainteresowanie nimi powoduje jednak, że podczas ucieczki nad wodą również nie mogą czuć się bezpiecznie. Ludzie bardzo chętnie ją łowią traktując jako interesujący okaz. Poza tym jest ona jadalna nie tylko dla ludzi, ale także dla innych drapieżników lądowych. Często wyławiająca się z wody ryba zostaje pochwycona przez nadlatującego ptaka.

Spotkanie latającej rybki może być spektakularnym przeżyciem i nie lada atrakcją. Nie trzeba chyba udowadniać, że jej sposób poruszania się jest bardzo efektowny i zachwyci niejednego obserwatora. Jeżeli będzie nam sprzyjać wyjątkowe szczęście, trafimy na całe stado tego gatunku.

Najczęściej jednak na horyzoncie pojawia się ledwo dostrzegalny, pojedynczy osobnik. Jeśli zobaczymy więc coś na kształt niewielkiego ptaka lecącego nad powierzchnią, który nagle znika, to prawdopodobnie natknęliśmy się właśnie na latającą rybę i od tej pory powinniśmy bacznie obserwować wodę, aby nie przegapić widoki rzadko spotykanego gatunku.

 

Rejsy po egzotycznych wodach to nie tylko wypoczynek i żeglowanie w najlepszych warunkach, ale także wyprawa ekspedycyjna, podczas której możemy natknąć się na naprawdę wyjątkowe okazy, które być może podziwiali nieliczni na świecie. Pasjonaci świata morskiego i oceanicznego powinni zainteresować się tego rodzaju rejsem, aby na własne oczy zobaczyć gatunki opisywane w najlepszych leksykonach poświęconych rybiej tematyce.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Spokojne morze, cierpliwe oczekiwanie, cichy szum fal i każdorazowa ekscytacja po wyławianiu sieci – tak wyobrażamy sobie połowy rybaków na morzach bogatych w podwodne okazy. Czy tak wygląda codzienność poławiacza?...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
piątek, 12 stycznia 2018
Gran Canaria to jedna z najsłynniejszych wysp hiszpańskich. Należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i nieprzerwanie od wielu lat zachwyca swym urokiem i pięknem przybywających tu turystów. O Gran Canarii często...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 23 października 2018
Norwegia już nie raz udowodniła przybywającym do niej żeglarzom, że może poszczycić się zniewalającymi krajobrazami i nietypowymi zjawiskami przyrodniczymi. Specyficzne położenie północnoeuropejskiego kraju i obecność...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
161Ofert rejsów
22 125Mil morskich w ofercie
12 416Połączeń lotniczych
621Atrakcji turystycznych
1 179Wolnych koi