rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Norweskie Karaiby, czyli kilka słów o Lofotach

Norweskie Karaiby, czyli kilka słów o Lofotach

Chyba trudno o bardziej intrygujący tytuł i zarazem opis jednego z norweskich archipelagów. Może nie jest łatwo w to też uwierzyć, ale Norwegia może rzeczywiście poszczycić się swoimi Karaibami Nie są to może wyspy dosłownie wycięte z karaibskiego krajobrazu, ale mają w sobie dużo cech kojarzących się właśnie z wypoczynkiem w jednym z najbardziej rajskich i egzotycznych rejonów świata.

Lofoty, bo to o nich mowa, to jeden z najbardziej efektownych archipelagów na świecie. Raczej nie określilibyśmy go mianem malowniczego, ponieważ zarówno krajobraz, jak i życie potrafi być tu surowe, ale to właśnie ta surowość stanowi o pięknie lofockich widoków. Ostre, wysokie, poszarpane szczyty, urozmaicona linia brzegowa oraz imponujące połączenie wody, plaż, rybackich wiosek i gór tworzą zniewalający krajobraz, który zmusi nas do sięgania po aparat znacznie częściej niż zwykle.

 

  1. Geologia

Na początek warto przytoczyć kilka podstawowych faktów, które od razu przybliżą nam nieco nietypowość Lofotów. Archipelag tworzą 4 większe i setki niewielkich wysepek, wśród których większość jest niezamieszkała. Wyspy połączone są mostami, także podwodnymi. Ich zróżnicowana linia brzegowa i ogólny kształt naturalny pozostaje efektem działalności ostatniego lodowca, za sprawą którego powstały także głęboko wcinające się w wyspy fiordy.

  1. Ryby i tradycje

Obecnie głównymi sposobami utrzymywania się mieszkańców wysp jest rolnictwo, turystyka oraz rybołówstwo, wśród których to ostatnie pozostaje wciąż żywą tradycją. Do tej pory licznie poławiane okazy dorsza zostają poddane działaniom tutejszego wiatru, który świetnie je konserwuje i w przyszłości przyczyni się do powstania lokalnego przysmaku, czyli sztokfisza. Nie powinny zdziwić nas więc licznie rozstawione w niewielkich miasteczkach drewniane stelaże, na których suszą się ryby. Sztokfisz to na tyle ważny element lokalnej kuchni, że zostały mu nawet poświęcone muzea, np. w słynnej miejscowości Å. Do tradycji należy także specyficzna architektura w postaci drewnianych domków pomalowanych na czerwono. Słynna czerwona farba pozyskiwana z tłuszczu ryb i krwi zwierząt była domeną właśnie rybaków.

 

  1. Dlaczego Karaiby

Należałoby w końcu wytłumaczyć się z porównania Lofotów do Karaibów bo na czym mogłyby polegać podobieństwa między archipelagiem położonym za kołem podbiegunowym, a gorącym, tropikalnym rejonem Ameryki Środkowej? Lofoty mogą przede wszystkim poszczycić się obecnością kilku prawdziwie rajskich, białych plaż. Wyspy pozostają także pod wpływem ciepłych wiatrów Prądu Zatokowego dzięki czemu cieszą się znacznie cieplejszym klimatem niż miejsca położone na tej samej szerokości geograficznej. Dlatego chociaż nie odczujemy tu tropikalnej pogody i wysokich upałów, to z pewnością znajdzie się okazja na relaksujący wypoczynek i wakacyjne plażowanie.

Tylko od nas zależy czy zechcemy skupić się na przyrodniczym pięknie, zwiedzaniu najsłynniejszych wysp i wysepek oraz miasteczek, czy może wodnych sportach. W każdym z tych przypadków czekają nas wspaniałe, wcale nieoczywiste atrakcje. My jednak polecamy połączenie tych sposobów na poznawanie Lofotów, ponieważ to właśnie w podziwianiu krajobrazu majestatycznych, ostrych gór, niewielkich, białych plaż z pokładu lub podczas raftingu, a później udanie się do jednego z pobliskich miasteczek na doskonałego sztokfisza, czy zwiedzenie miejscowego muzeum pozwoli nam dotrzeć do kwintesencji norweskiego piękna archipelagu Lofotów.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Hydrospeed to forma ekstremalnego sportu wodnego. Dyscyplina ta została zapoczątkowana we Francji i to tam cieszy się największą popularnością. Hydrospeed polega na spływie rwącą rzeką. Uczestnicy spływu znajdują...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Seszele to wyspiarskie państwo egzotycznej Afryki, którego zniewalające krajobrazy i ciepły klimat zapewni turystom niezapomniane wakacje. Jeżeli poważnie myślimy o żeglarskim rejsie po malowniczych seszelskich...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 23 czerwca 2018
Linia brzegowa Norwegii po zachodniej części tego kraju jest niezwykle urozmaicona i nie oznacza to mnogości plaż, czy skał, chociaż tych także znajdziemy tu całkiem sporo. Najbardziej imponującymi elementami norweskiego...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
265Ofert rejsów
36 416Mil morskich w ofercie
20 437Połączeń lotniczych
613Atrakcji turystycznych
1 940Wolnych koi