rejsomat.pl
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego Stavanger – miasto muzeów i zniewalającej przyrody

Stavanger – miasto muzeów i zniewalającej przyrody

Stavanger to jedno z najważniejszych miejsc na mapie współczesnej Norwegii. Odkrycie bogatych złóż ropy naftowej skutecznie napędziło rozwój miasta i uczyniło z niego istotny ośrodek przemysłowy. Stavanger cieszyło się jednak popularnością już wcześniej, o czym świadczy obecność tego miejsca na kartach zamierzchłej historii.

Długie i burzliwe losy miasta zaowocowały kilkoma interesującymi zabytkami, które możemy podziwiać do dzisiaj. Uroki Stavanger docenią miłośnicy sztuki, pięknych scenerii i spektakularnych widoków na norweskie fiordy.

  1. Wielka historia

W niewielkiej odległości na południe od Stavanger doszło do przełomowego momentu w dziejach dzisiejszej Norwegii. To tutaj wielki król norweski, Harald Pięknowłosy, po spektakularnym zwycięstwie na morzu zjednoczył kraj wikingów. Dzisiaj jednak pozostanie nam podziwiać i zwiedzać zabytki przypadające na lata późniejsze. Obowiązkowo powinniśmy udać się w stronę najstarszej norweskiej katedry św. Swituna. Jeżeli natomiast na własne oczy chcemy zobaczyć pomnik upamiętniający słynnego króla i bitwę w Hafrsfjord, czeka na nas wzniesiony w 1983 roku monument Sverd i fjell.

 

  1. Miasto śledzia i muzeów

Połowy śledzia w XIX wieku w znacznym stopniu przyczyniły się do wzrostu gospodarczego miasta. Dziś są one także ważną częścią norweskiej tradycji, o której przypominają nam muzea. Jeżeli chcemy więcej dowiedzieć się o przetwórstwie ryb morskich w Stavanger, powinniśmy wykupić bilet wstępu do Muzeum Produkcji Konserw, czyli Norsk Hermetikk Museum. Wiele atrakcji czeka nas także w Muzeum Morza Sjøfartsmuseum, które z pewnością zainteresuje miłośników żeglarstwa oraz uczestników naszych żeglarskich rejsów. Na prawdziwych pasjonatów czeka także Norweskie Muzeum Ropy Naftowej, czy Muzeum Archeologiczne.

  1. Spacer uliczkami miasta

Stavanger oferuje wiele atrakcji, ale największą przyjemność może sprawić zwykły spacer, chociaż określenie „zwykły” nie do końca tutaj pasuje. Stavanger to miasto niezwykle urokliwe, które niejedną osobę zachwyci swoją unikalną architekturą. Powinniśmy więc wyciągnąć aparaty fotograficzne i udać się szlakiem białym domków ciągnących się wzdłuż Starego Miasta. Nieco więcej koloru czeka nas na Ovre Holmegata, na której warto na chwilę się zatrzymać w jednej z tutejszych knajpek. Jeżeli interesuje nas sztuka i dzieła największych mistrzów street-artu, to Stavanger ma tutaj także coś do zaoferowania. Możemy wybrać się na zorganizowaną wycieczkę szlakiem dzieł ulicznych artystów lub na własną rękę poszukać wspaniałych murali. Samodzielną wyprawę warto rozpocząć w dawnej dzielnicy przemysłowej.

 

  1. Naturalna wizytówka miasta

Ze Stavanger najczęściej kojarzona jest jego naturalna okolica. Piękne fiordy same w sobie stanowią świetną zachętę do krajoznawczych wycieczek, jednak najbardziej przyciąga słynny Lysefjorden z imponującą półką skalną, która stanowi jeden z najwspanialszych na świecie, naturalnych tarasów widokowych. Klif Preikestolen osiągający wysokość 604 metrów wymaga od nas górskiej wędrówki, której trudy całkowicie jednak zrekompensuje nam wspaniały krajobraz czekający na szczycie.

Stavanger to miasto, w którym trudno wyróżnić najlepszą atrakcję. Tutaj miłośnicy różnych form spędzania wolnego czasu znajdą coś idealnego dla siebie. Portowe miasteczko z pewnością zachwyci niejednego żeglarza i zwolennika urozmaiconego wypoczynku.

Podobne artykuły
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
sobota, 8 lipca 2017
Jeżeli decydujemy się na przygotowanie typowo nadmorskiego dania z rybą lub owocami morza w roli głównej, powinniśmy zapoznać się z informacjami p przyprawach i dodatkach, które najlepiej się z nimi komponują i...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
niedziela, 9 lipca 2017
Dojazd z Polski do punktu rozpoczęcia żeglarskiego rejsu w Chorwacji bywa męczący i nużący. Czasem zdarzy się konieczność, by gdzieś się zatrzymać lub zwyczajnie wypocząć. Rześki kierowca zapewnia udaną podróż,...
Zdjęcie z rejsu żeglarskiego
wtorek, 1 stycznia 2019
Posiadanie chociażby najbardziej podstawowego sprzętu elektronicznego takiego jak telefon komórkowy wydaje się być dziś absolutną koniecznością. Jest to w końcu jeden z podstawowych środków komunikacji, który nie...

Dlaczego warto wybrać Rejsomat.pl?

korzyści największa baza ofert
Największa oferta w Polsce
korzyści tylko sprawdzeni organizatorzy
Tylko sprawdzeni organizatorzy
Każdy rejs może zostać anulowany za pełnym zwrotem w ciągu 24 godzin od chwili zakupu. Sprawdź zasady anulowania.
Elastyczne zasady anulowania
korzyści najniższa cena
Prezentujemy pełną ceną w PLN
korzyści kompleksowa oferta
Bezpieczny dla początkujących
korzyści profesjonalny skipper
Tylko profesjonalni polskojęzyczni sternicy
160Ofert rejsów
21 987Mil morskich w ofercie
12 339Połączeń lotniczych
621Atrakcji turystycznych
1 171Wolnych koi